Top Ten naszych ulubionych reżyserów

Witamy w kolejnej osłonie! Dzisiaj zaprezentujemy Wam listę reżyserów, których najbardziej cenimy. Życzymy przyjemnej lektury :D

1. Andrzej Wajda – jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych polskich reżyserów filmowych i  teatralnych. Kawaler Orderu Orła Białego. Jako pierwszy filmowiec w polskiej historii, otrzymał Nagrodę Oscara za całokształt twórczości. Został uhonorowany tytułem doktora honoris causa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Popularność zdobył filmami: „Kanał” oraz „Popiół i diament” . Był autorem takich ekranizacji dzieł literackich jak: „Popioły”, „Brzezina”, „Ziemia Obiecana”, „Pan Tadeusz” i „Wesele”. Reżyserował film „Człowiek z marmuru” i jego kontynuację „Człowiek z żelaza”, nagrodzoną Złotą Palmą w Cannes. Do współczesnej twórczości Andrzeja Wajdy należą: martyrologiczny film „Katyń” i „Tatarak”. 

andrzej wjda 2.Roman Polański - polski reżyser, aktor, scenarzysta oraz producent filmowy. Za film „Pianista” otrzymał wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. zdobył trzy Oscary, Złotą Palmę na festiwalu w Cannes, dwie Nagrody BAFTA oraz siedem Cezarów. W czasach studenckich zrobił m.in. film „Dwaj ludzie z szafą”, za który otrzymał kilka nagród, w tym brązowy medal w Brukseli. Reżyserował swój pierwszy, głośny film „Nóż w wodzie”, który wzbudził zainteresowanie na całym świecie. Zadebiutował filmem „Dziecko Rosemary”, „Chinatown” oraz „Tess”.

roman polański .

3. James Cameron - kanadyjski reżyser kina akcji, scenarzysta i producent filmowy. Jednym z najsłynniejszych jego obrazów filmowych jest „Titanic”, który zdobył jedenaście Oscarów. Reżyserował produkcję fabularną w technologii 3D – „Avatar” oraz „Sanctum”. Słynnym jego filmem jest również „Terminator 2″, który zdobył wiele nagród głównie za oryginalne pomysły, ciekawą epokę i efekty specjalne.

james cameron

4. Marcin Głowacki - polski reżyser filmowy, realizator telewizyjny, dziennikarz i pisarz. Realizował programy m.in. „Nauka Jazdy”, „Nie do wiary”, „Usterka”. Reżyseruje seriale TVN – np. „W11 Wydział Śledczy”, „Szpital”, „Detektywi” i „Szkoła”. Zadebiutował filmem fabularnym: „Mój biegun”, który otrzymał Nominacje Orła i Węża.

marcin głowacki

5. Krzysztof Grabowski – polski producent, reżyser filmowy i telewizyjny. W swoim dorobku reżyserskim ma takie filmy jak: polsko – szwecka produkcja „Powrót” oraz film z cyklu Małe Ojczyzny „Mój dom w dolinie”. Producent seriali, takich jak „Ojciec Mateusz”, „Galeria”. Wyprodukował film „Jan Paweł II”, który został nagrodzony za dźwięk Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2007.

Krzysztof Grabowski (1)

6. Peter Jackson - nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Największe jak dotąd uznanie przyniosła mu ekranizacja powieści J.R.R. Tolkiena – „Władca Pierścieni”, dzięki której otrzymał siedemnaście Oscarów. Stworzył również filmy: „King Kong”, „Niebiańskie istoty” i „Złoty smak”.

Peter_Jackson_

7. Francis Ford Coppola - reżyser i scenarzysta, kompozytor, producent filmowy i aktor amerykański. Laureat Oscara za Całokształt Twórczości w 2011 roku. Międzynarodową sławę przyniosła mu trylogia „Ojciec chrzestny”, dzięki której otrzymał mnóstwo nagród i nominacji. Zadebiutował jako reżyser filmem „Obłęd” i „Drakula”. Za film „Czas Apokalipsy” otrzymał wiele nagród i nie jedną nominację.

francis ford coppola

8. Steven Spielberg - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Stworzył film, który dziś uznawany jest za debiut – „Pojedynek na szosie”. Reżyserował filmy: „Szczęki”, „Bliskie spotkanie trzeciego stopnia” i „Park Jurajski”. Wiele sukcesów osiągnęły następujące filmy: „E.T.”, „Poszukiwanie zaginionej Arki”. Został dwukrotnie nagrodzony Oscarem za reżyserię „Listy Schindlera” oraz „Szeregowca Ryana”.

steven spielberg

9. Wojciech Adamczyk – polski reżyser teatralny i telewizyjny. Dwukrotnie uhonorowany został Nagrodą „Złotej Maski” za najlepszą reżyserię sezonu „Zemsta nietoperza” oraz za reżyserię opery komicznej „Boccaccio”. Otrzymał kilka nominacji za filmowy serial fabularny „Ranczo”. Reżyserował filmowe seriale telewizyjne m.in. „Rodzina zastępcza”, „Na wspólnej”, „Pensjonat pod różą”, „Miodowe lata” itp…

wojciech adamczyk

10. Gore Verbinski - amerykański reżyser i pisarz polskiego pochodzenia. Napisał i wyreżyserował krótkometrażowy film „The Ritual”. Jako reżyser zadebiutował filmem „Mouse Hunt”. Wiele sukcesów osiągnął film :”Piraci z Karaibów”. Również reżyserował obrazy filmowe: „Mexican” i „The Ring”.

g. verbinski

Wybrałyśmy powyższych reżyserów, ponieważ filmy ich produkcji zachwyciły nas, wywołując pozytywne emocje. Część naszej czwórki zafascynowały filmy, które w mistrzowski sposób przedstawiły miłość ludzi, na tle tragedii. Przykładem takiego obrazu filmowego jest „Titanic”. Wszystkich nas poruszył film pt:. „Katyń”, który przedstawia zbrodnię katyńską z dwóch perspektyw: kobiet czekających na powrót mężczyzn z rodziny oraz oficerów Wojska Polskiego, którzy wierzą w uwolnienie i szczęśliwy powrót do domu. Nasze serca poruszył film pt:. „Mój biegun”, przedstawiający  losy niepełnosprawnego chłopca, który odnalazł w sobie siłę charakteru. Zdobywając biegun udowodnił, że ludzie dotknięci kalectwem mogą dzielnie walczyć o swoje marzenia i powrót do normalnego życia. Każdy z nas lubi oglądać seriale, które opowiadają o życiu codziennym dorosłych i młodzieży, o ich kłopotach i rozterkach, dlatego też w naszej dziesiątce znaleźli się reżyserowie: Wojciech Adamczyk i Marcin Głowacki.

One thought on “Top Ten naszych ulubionych reżyserów

  1. Dziewczyny brawo!
    Wasz blog jest cudowny!
    Lista reżyserów jest fajna :like:
    Oby tak dalej!
    Czekamy na kolejne wpisy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge