Ocena obrazu

Obraz zatytułowany „Krzyk” Edwarda Muncha bardzo nam się podoba, gdyż zastosowana w dziele kolorystyka wkomponowała się w jego nastrój. Wzbudza on w nas ogromne emocje, dzięki którym odczuwamy ból oraz niepokój pierwszoplanowego bohatera, którym jak sądzimy był sam artysta. Owe malowidło jest doskonałą pracą, ponieważ Munch, w mistrzowski sposób ukazał wewnętrzne cierpienie duszy człowieka i jego odczuć przed samotnością. Obraz wywołał w nas ogromną ciekawość. Czym zainspirował się artysta wykonując takowe dzieło?

Malowidło to przemawia do nas nieregularnością kształtów, a kontrastujące barwy wiją się wokół linii dodając mrocznego wyrazu. Ukazane przez artystę przerażenie i lęk obsesji ludzkiej wzbudziło w nas grozę, a niekończący się most jest dla nas interpretacją drogi życia. Twórca włożył w ten obraz całą swą duszę, swoje odczucia, całkowicie poświęcając się dziełu.

Obraz został wykonany pastelami olejnymi na kartonowym podłożu. Jaskrawe i kontrastujące ze sobą barwy dodały mu dodatkowego charakteru, który wzbudza w nas ładunek emocjonalny. Artysta za pomocą silnych barw i wyraźnych opozycji między pionowymi, a poziomymi liniami, przedstawił postać w sposób schematyczny. Nie jesteśmy w stanie rozpoznać jej wieku, czy płci. Poprzez uproszczone formy twarz jest podobna do zjawy. Jest to wspaniały obraz, uważany za pierwsze charakterystyczne dzieło ekspresjonistów.

Według nas jest doskonały i profesjonalnie wykonany. Poprzez swą formę wyraża mnóstwo emocji, o co  zapewne chodziło artyście. Uważamy, iż obraz pt. „Krzyk”, jest odzwierciedleniem uczuć Edwarda Muncha, który być może był przerażony otaczającym go światem lub bał się odrzucenia i samotności. Clipboard01

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge