WF z klasą w 'Szesnastce'

Szkoła Podstawowa nr 16 im. prof. Rudolfa Ranoszka

Relacja z LAS-u w SP 16:)

SP16-logotort11

„Trzeba koniecznie pamiętać, skąd się wyszło” C. K. Norwid

Nasz wspaniały JUBILEUSZ  80-lecia Szkoły Podstawowej nr 16 im. prof. Rudolfa Ranoszka w Jastrzębiu-Zdroju odbył się 8 czerwca 2015 roku z wielką pompą, a  gości było wielu…

Pomysłodawcą całej uroczystości była Pani Dyrektor Barbara Jędrzejczyk-Masłowska oraz Grono Pedagogiczne. Uczniowie przy pomocy nauczycieli przygotowali wspaniałą oprawę artystyczno-sportową.

Świętowanie rozpoczęliśmy Mszą Św. w kościele w Moszczenicy, którą odprawił proboszcz parafii ks. Andrzej Drabik wraz z siedmioma zaproszonym księżmi. We Mszy Św. aktywnie uczestniczyli zarówno obecni Uczniowie, Absolwenci, a także Rodzice i Nauczyciele. W czasie nabożeństwa mogliśmy wsłuchiwać się w pieśni kościelne w wykonaniu Chóru „Gloria”. Po zakończeniu Mszy Św. przed Naszą Szkołą czekała na zaproszonych gości Górnicza Orkiestra Dęta przygrywając słynne marszowe przeboje.

Na sali gimnastycznej wszystkich zgromadzonych powitała serdecznie Dyrekcja Szkoły-Pani Barbara Jędrzejczyk-Masłowska. Uroczyste obchody Jubileuszu rozpoczęliśmy tradycyjnie Hymnem Narodowym z akompaniamentem Górniczej Orkiestry.

W tak ważnym dla całej społeczności szkolnej dniu swoją obecnością zaszczycili nas goście:

Poseł na Sejm RP- Pan Krzysztof Gadowski, który w swej wypowiedzi o tym jak ważny jest zawód nauczyciela, życzył następnego pięknego jubileuszu oraz Wiceprezydent Miasta Jastrzębia-Zdroju- Pan Janusz Buda, który w sposób szczególny podziękował za trud wychowania wielu pokoleń. Dodał także, że w tegorocznym planie Urzędu Miasta jest budowa naszego NOWEGO  boiska sportowego!  Hura!!!!!!!! Pięknie ujął to słowami: „Niech w zdrowym ciele, będzie i zdrowy duch”.

Wśród znakomitych gości obecni byli również: Pani Maria Lipińska-Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Rybniku, Pani Henryka Krypczyk z Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju, Pani Maria Pilarska-Naczelnik Wydziału Infrastruktury Komunalnej i Inwestycji Urzędu Miasta Jastrzębia-Zdroju, Radne Miasta Jastrzębia-Zdroju- Pani Anna Toborowicz i Pani Małgorzata Filipowicz, Pan Remigiusz Skubis-Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Jastrzębiu-Zdroju, dr Stanisław Śmietana-Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jastrzębiu-Zdroju, Pan Józef Mucha-Sołtys Moszczenicy Śląskiej, Pan Stanisław Frąckowiak-Prezes OSP Moszczenica Śląska, Pan Edward Deberny-Komendant Państwowej Straży Pożarnej, Pani Aniela Ledwoń-Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Moszczenicy Śl., Pan Edward Gaszczyk-Przewodniczący Koła Emerytów i Rencistów, Pan Piotr Pająk-Prezes Chóru „Gloria”, Pan Ryszard Leszczyński-Prezes Banku Spółdzielczego w Jastrzębiu-Zdroju.
Nie mogło również zabraknąć Naszych Wybitnych Absolwentów, w tym Pana dra Józefa Musioła-Sędziego Sądu Najwyższego, Wiceministra Sprawiedliwości, który po wygłoszeniu wspaniałych słów,  wspomnień o szkole, wzruszył serca wszystkich obecnych, a przede wszystkim sprawił, że obecni uczniowie poczuli się dumni z tego, że stanowią współczesną, integralną cześć szkolnych murów „szesnastki”. Doktor Musioł opowiadał także o Patronie Szkoły-Profesorze Rudolfie Ranoszku, nie tylko o tym, jakim był człowiekiem, ale również o jego zasługach dla Świata Nauki.

Wikariusz Generalny Archidiecezji lwowskiej, Ksiądz Infułat Józef Pawliczek, , Absolwent Szkoły także wygłosił swoje bardzo osobiste wspomnienie o Szkole w Moszczenicy, o uczniach i nauczycielach.

Warto wspomnieć również o Radcy Generalnym Zgromadzenia Werbistów w Watykanie, Absolwencie Szkoły- księdzu Sylwestrze Pająkowi oraz księdzu Andrzejowi Drabikowi, który jest Proboszczem Parafii w Moszczenicy oraz księdzu wikariuszowi Tomaszowi Mareciku. Na obchodach Jubileuszu obecni byli oczywiście Dyrektorzy Jastrzębskich Szkół i Przedszkoli, emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły, rodzice, dziadkowie i mieszkańcy Naszej Małej Ojczyzny.

Część artystyczną przygotowały dzieci z każdej klasy, począwszy od najmłodszych, skończywszy na najstarszych uczniach.  Występy dzieci  przybliżyły opowieść o szkolnictwie na terenie naszego przysiółka (jak odbywała się regularna nauka w pierwszej drewnianej szkole), następnie  przypominając historię budowy szkoły oraz jak została zniszczona w czasie wojny- ilu nauczycieli uczyło i ilu uczniów rozpoczęło naukę w pierwszych latach jej istnienia). Występy najmłodszych sięgały do tradycji szkoły sprzed 80 lat, zatańczyły dwa układy zabaw, w które bawiły się dzieci w tamtych czasach. Na koniec zatańczyły nowoczesny taniec z dzisiejszych lat. Były też wiersze i piosenki w ich wykonaniu. Jeden z wierszy o Profesorze Rudolfie Ranoszku napisany został przez naszego emerytowanego już nauczyciela Leszka Majewskiego. Do występu dołączył rodzic, Piotr Pająk i zaśpiewał kilka piosenek śląskich i górniczych. Oprawę muzyczną gry na skrzypcach przygotował Absolwent Naszej Szkoły a dzisiaj nauczyciel PSM I i II stopnia Karol Kempny. Uczniowie wspaniale opowiedzieli jak zmieniał się świat uczniów w szkole na przestrzeni dziejów. Opowieść ta w szczególny sposób połączyła zapisaną już kartę 80-letnich dziejów szkoły z jej teraźniejszością i przyszłością, pokazując, że pomimo upływu lat, rola szkoły jako instytucji łączącej lokalną społeczność, pozostaje niezmiennie ważna.

Minęło 80 lat…

Wydawałoby się jak jeden dzień, a w sercach pozostały zapisane chwile spędzone w Naszej poczciwej szkole. Szkoła wypuściła w świat wiele pokoleń uczniów i absolwentów. Uczyło w niej wielu nauczycieli, którzy przekazywali wiedzę i umiejętności, rozwijali nasze zainteresowania, wychowywali uczniów na uczciwych obywateli, pomagali w wyborze przyszłej drogi życiowej. Słowa A. Oppmana „To, co przeżyło jedno pokolenie, drugie przerabia w sercu i pamięci”, artyści uczcili słowem i pieśniami oraz pamięcią o patronie szkoły .

Po programie artystycznym, przyjętym owacjami publiczności,  głos zabrali nasi goście,  którzy z uznaniem wypowiadali się o szkole, szczególne wzruszenie widać było na twarzach najstarszych mieszkańców Moszczenicy.  Nie szczędzono pochwał i życzeń wszelkiej pomyślności na dalsze lata pracy nauczycielom i pracownikom szkoły.

Po części oficjalnej, można było obejrzeć starsze dokumenty, książki, kroniki, dyplomy i dokumentację fotograficzną w ramach wystawy „Jubileusz 80-lecia szkoły”, Szkolne Muzeum Profesora Rudolfa Ranoszka i znajdujące się tam zbiory, czyli „historię zaklętą w przedmiotach”. Przygotowano Izbę Regionalną, w której zgromadzono przedmioty mające znaczenie historyczne, sentymentalne i  upamiętniające polskość wsi śląskiej. Przygotowano specjalnie dla gości karty wpisu do księgi pamiątkowej…

Obchody Jubileuszu to nawiązanie do idei Igrzysk Olimpijskich Barona Pierre de Coubertin’a- połączenie sztuki i sportu, artyzmu z wysiłkiem fizycznym, kultury zarówno tej poetyckiej, muzycznej, teatralnej, jak i sportowej…

Pora więc na aktywność fizyczną:)

9Tz7EdLTE

Po uroczystościach oficjalnych Jubileuszu nadszedł czas na istne  sportowe szaleństwo: )

Pani Dyrektor przywitała wszystkich zebranych ciepłym słowem i zachętą do zabawy.  Uczniowie z wielką chęcią rozpoczęli rywalizację na wesoło w różnych konkurencjach sportowych. Było to wspaniałe wydarzenie sportowe, które pozwoliło dzieciom pełnić rolę zawodnika, jak i kibica.

Pani Dyrektor oraz osoby odpowiedzialne za część artystyczną, część sportową oraz organizacyjną podjęły zadania specjalne.  Pod szkołę przyjechała Ochotnicza Straż Pożarna wraz z najmłodszymi  tegorocznymi  złotymi medalistami zawodów strażackich, którzy są uczniami Naszej Szkoły.  Mistrzowie pokazali jak można wspaniale bawić się, uczyć i być sprawnym. Były sprawnościowe tory przeszkód, zabawa „Samoloty” z gazetami , bieg z wielką dmuchaną piłką, bieg z klaśnięciem w dłonie wychowawcy klasy, gra w „Dwa ognie”, lanie wody z sikawki na czas i do celu oraz wiele innych atrakcji.  Następnie podzieliliśmy dzieci na  grupy : młodsze i starsze tak aby każde z nich mogło kibicować tym, którzy rywalizują między sobą w piłkę nożną. Część dzieci mogła brać udział w konkursach plastycznych malując obrazki o sporcie i jubileuszu szkoły, bawić się w zgadywanki na świetlicy lub zagrać w gry planszowe. Za każde uczestnictwo we wszystkich konkurencjach dzieci otrzymywały nagrody, napoje i słodycze.  Rodzice przygotowali specjalny poczęstunek po wysiłkach i zabawach. Zabawy nie było końca. Nikt nie zauważył, że czas nam szybko minął i trzeba było kończyć tak piękny i pełen wrażeń dzień. BYŁO NAPRAWDĘ SUPER !

Do pomocy nauczycielom w zorganizowaniu Sportowego Jubileuszu  włączyli się wszyscy pozostali pracownicy szkoły, rodzice i opiekunowie uczniów, Nauczyciele i Uczniowie Gimnazjum nr 2 w Moszczenicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Moszczenicy, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Sołtys.

Za udzielone wsparcie i wspólną zabawę serdecznie dziękujemy w imieniu Naszych Uczniów :)

Zapraszamy do obejrzenia filmików z Lokalnej Akcji Sportowej w SP 16 :)

YouTube Preview Image YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Serdeczne podziękowania dla Pani Janiny Bogusz-Wiśniewskiej za szczególny wkład w przygotowanie relacji z obchodów Jubileuszu Szkoły i Dnia Dziecka realizowanych w ramach Lokalnej Akcji Sportowej oraz opracowanie materiałów filmowych. katrien-26

2 Comments »

Jak to się zaczęło, czyli Sportowy Okrągły Stół w SP 16 :)


logo_wf_z_klasa_nowe_kontra_rgb

disegno-topolino-e-il-calcio-colorato-300x300

Obraz16

Pamiętacie jak rozpoczęliśmy udział Naszej Szkoły
w programie „WF z klasą”? Tak, tak, to dokładnie w środę, 12 listopada 2014r. na sali gimnastycznej, odbyła się ogólnoszkolna debata-Sportowy Okrągły Stół. Wspólnie podjęliśmy ważne dyskusje i rozmowy na temat udoskonalania zajęć sportowych
i rekreacyjnych z wychowania fizycznego
w SP 16.
W trakcie debaty udało się Nam zdiagnozować stan faktyczny lekcji i zajęć dodatkowych. Dzięki wypowiedziom uczniów nauczyciele otrzymali informacje na temat mocnych stron dotychczasowych działań. Okazało się, że wychowankowie SP 16 najbardziej lubią uczestniczyć
w lekcjach z gier zespołowych. Niezwykle dużym zainteresowaniem cieszy się w Naszej Szkole piłka ręczna. Dlatego też nauczyciele postanowili, że ponownie w tym roku będą ubiegać się o możliwość zorganizowania Miejskich Zawodów Szkół Podstawowych z tej dyscypliny sportowej zarówno
w kategorii dziewcząt, jak i chłopców. Wszystkich ucieszył fakt, że Nasze starania i prośby zostały przychylnie odebrane i mogliśmy w murach „Szesnastki” gościć najlepszych szczypiornistów z Jastrzębia-Zdroju. Jednocześnie pragniemy podziękować Dyrekcji Gimnazjum nr 4 oraz jej wychowankom, którzy pomogli Nam w zorganizowaniu zawodów. Dzięki zaangażowaniu wszystkich było to niezapomniane wydarzenie sportowe, które pozwoliło dzieciom pełnić zarówno
rolę zawodnika, jak i kibica.

W trakcie debaty uczniowie przyznali także, że lubią prowadzić samodzielnie rozgrzewkę dla rówieśników. Spora część dzieci za atrakcyjne na lekcjach uznała również możliwość uzyskania lepszej czy też dodatkowej oceny za przygotowanie np. referatu czy prezentacji multimedialnej na temat kultury fizycznej, wydarzeń sportowych odbywających się w kraju czy na świecie.

Zdaniem uczniów mocną stroną Naszej Szkoły jest bogate zaplecze sportowe, duża sala gimnastyczna i fakt, że klasy są mało liczne, a zatem niewielka jest ilość osób ćwiczących jednocześnie na sali gimnastycznej. Dzieci cieszy, że lekcje odbywają się wyłącznie na sali gimnastycznej lub boisku szkolnym (jeśli są sprzyjające warunki pogodowe).

Najmłodsi wychowankowie (klasy I-III) przyznali, że lubią uczestniczyć w lekcjach, których celem jest kształtowanie sprawności motorycznej na torze przeszkód czy rozgrywki międzyklasowe z gier i zabaw ruchowych. Dzieci podkreśliły, że chętniej angażują się w wykonywanie ćwiczeń jeśli na zajęciach nauczyciel wykorzystuje nietypowe przybory (maskotki, gazety, plastikowe butelki, widokówki, kapsle, guziki, szyszki itp.).

W trakcie debaty uczniowie podkreślili również, że cieszy ich możliwość współdecydowania o dyscyplinach i tematach części lekcji, które są realizowane w trakcie roku szkolnego. We wrześniu nauczyciel przeprowadza bowiem diagnozę dotyczącą nie tylko aktualnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej uczniów, ale również pasji sportowych dzieci, co umożliwia pełną indywidualizację podczas lekcji, dostosowanie ćwiczeń do potrzeb i zainteresowań wychowanków.

Bez wątpienia wszyscy wychowankowie przyznali, że lubią uczestniczyć w lekcji, na której prowadzący wykorzystuje podkład muzyczny. O ile tworzenie inscenizacji ruchowych do muzyki, czy lekcje z aerobicu cieszyły się stosunkowo niewielkim zainteresowaniem uczniów, o tyle zajęcia z body combatu podobały się większości dzieciom.

W trakcie debaty uczniowie przyznali, że lekcje czy zajęcia dodatkowe są dla nich bardziej atrakcyjne jeśli mają możliwość zdobycia jakiejś nagrody, nie tylko oceny cząstkowej w dzienniku czy uwagi pozytywnej, dzięki której uzyskają lepszą ocenę z zachowania. Dzieci przyznały, że największą radość sprawia im zdobycie medalu. Aby sprostać oczekiwaniom uczniów Dyrekcja Szkoły oraz nauczyciele zwrócili się z prośbą do anonimowych sponsorów oraz Rady Rodziców o ufundowanie dla wychowanków pamiątkowych medali zarówno za konkursy sportowe organizowane w placówce, jak i turnieje czy rozgrywki klasowe przeprowadzane na lekcjach wychowania fizycznego oraz zajęciach dodatkowych. Warto zwrócić uwagę, że nauczyciele organizowali przez cały rok szkolny liczne konkursy np. wiedzy, plastyczne, na najlepszego zawodnika fair play czy organizatora sportu itp. dzięki czemu uczniowie słabsi fizycznie również mieli możliwość zdobycia medalu czy wyróżnienia.

Jednym z kluczowych momentów debaty były pomysły dzieci na idealną lekcję wychowania fizycznego oraz uwagi dotyczące tych aspektów, które zdaniem uczniów należy jeszcze poprawić. Okazało się, że marzeniem naszych podopiecznych są stroje sportowe, w których reprezentują szkołę na zawodach, zawierające logo SP 16. Mimo, iż szkoła posiadała zestaw nowych strojów sportowych znanej i renomowanej firmy, Dyrekcja Szkoły chcąc spełnić oczekiwania i wymagania uczniów zwróciła się z prośbą do Rady Rodziców o wsparcie finansowe. Dzięki wspólnym działaniom szybko i sprawnie zostały zaprojektowane, a następnie zakupione koszulki sportowe zawierające logo Naszej Szkoły. Już na następnych zawodach sportowych odbywających się po Sportowym Okrągłym Stole uczniowie ubrani w nowe stroje sportowe godnie reprezentowali szkołę i promowali jej dobre imię w środowisku lokalnym.
Ogólnoszkolna debata dostarczyła Dyrekcji Szkoły oraz nauczycielom mnóstwo pomysłów na realizację lekcji oraz organizację wydarzeń, imprez, uroczystości i konkursów sportowych, które w oczach dzieci będą atrakcyjne. Uczniowie przyznali, w trakcie debaty m.in. że w czasie takiej idealnej, wymarzonej lekcji wychowania fizycznego czy zajęć dodatkowych chcieliby mieć możliwość spotkania i uczestniczenia w rozgrywkach i ćwiczeniach wspólnie ze znanymi sportowcami np. z klubu siatkarskiego, koszykarskiego, hokejowego, piłkarskiego czy sekcji judo. Jest to duże wyzwanie, które mamy nadzieję, że również uda nam się zrealizować.

Jednym z pomysłów uczniów na udoskonalenie zajęć było zwrócenie uwagi, aby były również przeprowadzane lekcje z mało popularnych dyscyplin sportowych takich jak szachy, frisbee, ringo, korfball, badminton czy sztuki walki. Dlatego nauczyciele
w trakcie roku szkolnego prowadzili zajęcia z wyżej wymienionych aktywności ruchowych.

W trakcie debaty uczniowie wymienili również wady i minusy związane z lekcjami wychowania fizycznego i zajęciami dodatkowymi. Dzieci wskazały na aspekty, które ich zdaniem można poprawić, aby było lepiej. Do minusów wychowankowie zaliczyli: za małą ilość zajęć dodatkowych, za długie rozgrzewki (aczkolwiek należy podkreślić, że uczniowie najchętniej w ogóle by z nich zrezygnowali, jednak jest to wymagany i niezastąpiony element lekcji. Stąd też wielokrotnie przeprowadzano pogadanki z uczniami na temat znaczenia rozgrzewki w lekcji wychowania fizycznego. Rozgrzewki trwają przeciętnie ok.7 min więc niestety nie ma możliwości jeszcze je skrócić i zostali o tym przekonani uczniowie, co było również ważnym i pozytywnym aspektem debaty).

Z przedstawionych uczniom zadań obowiązkowych w ramach udziału w programie wspólnie podjęli oni decyzję i wybrali
w I półroczu „RUCH NA PRZERWACH I INNYCH LEKCJACH” oraz „ZDROWE ODŻYWIANIE” w II semestrze.

Debata przebiegała bardzo sprawnie. Dzieci były twórcze, mocno zaangażowane, chętnie dzieliły się swoimi pomysłami zarówno
z rówieśnikami, nauczycielami, jak i Dyrekcją Szkoły.

Sportowy Okrągły Stół był więc kluczowym, niezwykle ważnym wydarzeniem, dzięki któremu cała społeczność szkolna- Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele wspólnie debatowali, dyskutowali, wymieniali się pomysłami co należy zrobić, aby udoskonalić lekcje wychowania fizycznego oraz podejmować takie działania i inicjatywy w trakcie roku szkolnego, które sprawią, że sport
i rekreacja w SP 16 będzie z klasą :)

Dyrekcja Szkoły oraz Grono Pedagogiczne ma nadzieję, że wypracowane wnioski, zapał i entuzjazm zostaną w pełni wykorzystane z pożytkiem dla Uczniów Naszej Szkoły.

 

No Comments »

Dzień Dziecka na sportowo w SP 16

sport-acitve

SP16-logo

 

 

DZIEŃ DZIECKA NA SPORTOWO!

Dnia 1 czerwca 2015r. obchodziliśmy w Naszej Szkole Dzień Dziecka pod hasłem:

„I TY MOŻESZ ZOSTAĆ MISTRZEM!!!”.

Organizatorem i pomysłodawcą imprezy sportowej była Dyrekcja Szkoły, Samorząd Uczniowski, Rada Rodziców oraz Nauczyciele. Do pomocy w całym przedsięwzięciu włączyli się także nauczyciele i uczniowie Gimnazjum nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju oraz Rada Sołecka i Sołtys Moszczenicy.

Celem imprezy było rozpowszechnianie idei olimpijskiej, krzewienie rywalizacji fair play, zachęcenie uczniów do śledzenia wydarzeń sportowych odbywających się w kraju i za granicą, wyłonienie i wyróżnienie najsprawniejszych uczniów w poszczególnych klasach oraz tych, którzy posiadają bogatą wiedzę sportową. Jednym z kluczowych aspektów tego wydarzenia była jednak integracja społeczności szkolnej poprzez wspólną zabawę, rywalizację sportową, a także przygotowanie uczniów do pełnienia roli kibica i zawodnika.

 

Uczniowie kształtowali zdolności motoryczne i nawyk aktywnego spędzania czasu wolnego, wspomagali zdrowie poprzez wysiłek fizyczny.

Dzięki promowaniu szkoły w środowisku lokalnym Dzień Dziecka na sportowo był prawdziwą sportową akcją na rzecz poprawy zdrowia i zachęcania do aktywności fizycznej.

Uczniowie klas IV-VI rozgrywali Klasowe Turnieje w piłkę nożną, a najmłodsi wychowankowie Naszej Szkoły brali udział w grach i zabawach. Poniżej przedstawione zostały przykładowe konkurencje i zabawy:

 1. „Chcesz być uwolniony przybij „piątkę” nauczycielowi”- Nauczyciel wybiera kilku uczniów do roli berków, których zadaniem  jest złapanie pozostałych. Ćwiczący, którzy zostali schwytani mogą wrócić do zabawy jeśli przybiją „piątkę” nauczycielowi.
 2. „Nie martw się, bo miś Cię uratuje”- Prowadzący wyznacza kilku berków. Ich zadaniem jest złapanie pozostałych ćwiczących. Każda złapana osoba, aby móc wrócić do zabawy musi chwycić maskotkę podaną przez któregoś ze współćwiczących.
 3. „Piłka parzy”- Uczniowie biegają po boisku uciekając przed dużą gumową piłką, którą rzuca w nich prowadzący. Każda zbita osoba wykonuje „3 pajacyki” w miejscu wyznaczonym przez nauczyciela.
 4. „Papierowa bitwa”- nauczyciel dzieli uczniów na dwa zespoły. Prowadzący rozsypuje papierowe kulki z gazet. Na sygnał nauczyciel włącza stoper, a pierwsza drużyna ma za zadanie zebrać wszystkie gazety i umieścić je w reklamówce. Później następuje zmiana ról w zespołach. Drużyna, która wykona zadanie w krótszym czasie wygrywa i otrzymuje gratulacje od prowadzącego.
 5. „Zostań piłkarzem”- ćwiczący są podzieleni na zespoły. Uczniowie ustawiają się w rzędach. Pierwsza osoba z każdego zespołu ma dużą gumową piłkę. Na sygnał prowadzącego ćwiczący stara się jak najdalej kopnąć piłkę, po czym biegnie po nią i wraca do swojego zespołu. Zawodnik przekazując piłkę następnemu uczniowi w drużynie daje mu tym samym sygnał do startu.

Każda klasa wyłoniła również osobę, która otrzymała honorowy, złoty medal za uczciwą grę, rywalizację zgodnie z zasadą fair play. Uczniowie dokonywali wyboru swojego kandydata podając jego imię i nazwisko  nauczycielowi. Głosowanie było zatem znane tylko prowadzącemu zajęcia, ale tajne dla pozostałych uczniów w klasie.

Dodatkową atrakcją był quiz wiedzy. Uczniowie odpowiadali na pytania dotyczące wydarzeń sportowych w kraju i na świecie, zdrowia oraz wiadomości z przepisów gier zespołowych. Oto przykładowe pytania: „Dlaczego warto jeść warzywa i owoce?”, „Dlaczego powinniśmy jeść ryby, np. łososia?”, „Która drużyna jest aktualnym Mistrzem Świata w piłce nożnej?”, „Jakie ważne wydarzenia sportowe będziemy mogli przeżywać w najbliższym czasie?”, „Jakie są komendy do startu niskiego?”, „Jakie są konkurencje rzutów w lekkoatletyce?”, „Jakie warzywa i owoce zawierają dużo witaminy C?”, „Dlaczego należy pić mleko?”, „Dlaczego trzeba myć owoce i warzywa przed spożyciem?”, „Co wartościowego znajdziemy w orzechach?”, „Jakie są zdolności motoryczne?”, „Na czym polega błąd kroków w piłce koszykowej?”, „Jak sędzia sygnalizuje prawidłowo zdobytą bramkę w piłce ręcznej?” itp….
Pytania okazały się niezwykle łatwe dla Naszych Zdolnych Uczniów:)

W zawodach uczestniczyli uczniowie klas: Ib i Ic, oraz IVb, Vb i VIb. Organizatorzy pozyskali sponsorów, którzy ufundowali pamiątkowe medale, różne gadżety oraz słodkości :) W grach i zabawach wykorzystane zostały duże gumowe piłki, skakanki, obręcze hula-hop, pachołki, przybory nietypowe (maskotki, gazety, kamienie) oraz przeszkody naturalne wokół szkoły (ławeczki, piaskownica, drzewa itp.).

Wszyscy uczniowie zostali zapoznani z celami wydarzenia i chętnie uczestniczyli w każdej konkurencji i turnieju klasowym. Uśmiech na twarzach wychowanków sprawił, że Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, Rodzice oraz wszystkie osoby, które pomagały w imprezie były zadowolone z zorganizowanej akcji sportowej i z jeszcze większym zapałem przygotowują się do obchodów Wielkiego Jubileuszu Szkoły.

Niezwykle ważnym aspektem w przygotowaniu wydarzenia okazała się informacje i plakaty umieszczone na gazetkach ściennych oraz pozyskanie anonimowych sponsorów. Bez wątpienia możliwość zdobycia złotego medalu była dla uczniów prawdziwą siłą motywującą. Zdecydowanie z większym zaangażowaniem i zapałem podejmują oni wtedy wszystkie działania. Inne nagrody okazały się dla dzieci mniej atrakcyjne.

Teraz cała społeczność szkolna czeka z niecierpliwością na 80- lecie Szkoły, które będziemy świętować już 8 czerwca…

Wszyscy odliczają dni…

Nie umiemy się doczekać tego wspaniałego wydarzenia…

Ze sportowym pozdrowieniem

Dyrekcja Szkoły oraz Nauczyciele SP 16

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmów podsumowujących Nasze zmagania sportowe:)

YouTube Preview Image YouTube Preview Image
1 Comment »

Film podsumowujący Wielki Test Motoryczny Pierwszoklasistów:)

 

sport-clip-art-sport-clipart-5

Serdecznie zapraszam do obejrzenia filmu będącego podsumowaniem sportowych zmagań Naszych dzielnych Pierwszoklasistów:)

YouTube Preview Image

Miłego oglądania życzy

Wasza Pani Karolina:)

No Comments »

Sprawozdanie z realizacji zadania obowiązkowego

SP16-logo

Sprawozdanie z realizacji II obowiązkowego zadania w ramach udziału Naszej Szkoły w programie „WF z klasą”

W związku z przeprowadzonymi w dniach 12-14 listopada 2014r. klasowymi debatami wśród uczniów oraz ogólnoszkolną debatą- Sportowym Okrągłym Stołem w dniu 12.11.2014r. na sali gimnastycznej uczniowie podjęli decyzję, że zadaniem, które będą realizować w II półroczu w ramach udziału szkoły w programie „WF z klasą”, jest „Zdrowe odżywianie”.

Wszystkie informacje na temat bieżących działań podejmowanych przez nauczycieli i Samorząd Uczniowski były dostępne na stronie internetowej, korytarzach, klasowych gazetkach ściennych, a także na blogu: blogiceo.nq.pl/szesnastka.

Co zrobiła Dyrekcja Szkoły, nauczyciele, Rada Rodziców i Rodzice (Opiekunowie) dzieci, aby jak najlepiej zrealizować zadanie, sprostać wymaganiom i oczekiwaniom Naszych Wspaniałych Uczniów?

Przede wszystkim został przeprowadzony od 16 do 20 marca 2015r. „Tydzień Zdrowia”. Organizatorem i pomysłodawcą wydarzenia była Dyrekcja Szkoły, Nauczyciele, Samorząd Uczniowski oraz Rada Rodziców. Do pomocy w czasie imprezy integracyjnej (20 marzec), która była podsumowaniem całego przedsięwzięcia włączyli się chętni Rodzice Naszych Uczniów. Zorganizowanie „Tygodnia Zdrowia” miało na celu promowanie zdrowego stylu życia, zapoznanie uczniów z zasadami prawidłowego odżywiania, ale także higieny przygotowywania i spożywania posiłków. W trakcie całego tygodnia każdy nauczyciel przeprowadzi lekcję ze swojego przedmiotu dotyczącą tej tematyki. W czasie podsumowania „Tygodnia Zdrowia” uczniowie klas drugich przygotowali również inscenizację.

Z zasadami zdrowego odżywiania nauczyciele zapoznali nie tylko uczniów, ale także rodziców dzieci. Zdobyli oni wiedzę na temat produktów, które powinny spożywać dzieci w ramach I i II śniadania oraz znaczenia aktywności fizycznej w życiu człowieka.

Wielkim zainteresowaniem cieszył się również zorganizowany 28.04.2015r. MasterChef Junior. Jury w składzie: Pani Magdalena Brzoza, Pani Elżbieta Brzoza i Pani Karolina Kostorz oceniało odważnych i pracowitych kucharzy, kucharki oraz cukierników:) Zadanie uczniów biorących udział w MasterChef’ie polegało na przygotowaniu zdrowego poczęstunku- sałatki, kanapek, deseru, surówki itp., które składały się ze zdrowych produktów tj. np. świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, suszonych owoców itp. Jury oceniało uczestników w kilku kategoriach. Komisja konkursowa brała pod uwagę nie tylko smak, ale także sposób podania (udekorowanie) poczęstunku, wygląd (prezentacja, wizerunek) kucharki lub kucharza, stopień trudności i samodzielności przygotowania poczęstunku.

Dla najmłodszych uczniów Naszej Szkoły Pani Karolina Kostorz i Pani Elżbieta Brzoza zorganizowały „WIELKI TEST SPRAWNOŚCI MOTORYCZNEJ PIERWSZAKÓW”.

Wszystkie działania podejmowane przez nauczycieli cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów, którzy z zapałem w nich uczestniczyli.

Uczniowie, Rodzice, Dyrekcja Szkoły i Nauczyciele dzięki uczestnictwu w programie „WF z klasą”, możliwości zapoznania się z ciekawymi pomysłami i dobrymi praktykami innych szkół, zdobyli nie tylko cenne doświadczenie, ale także inspirację i entuzjazm do dalszych działań.

Teraz cała społeczność szkolna czeka z niecierpliwością na Dzień Dziecka na sportowo pod hasłem: „I Ty możesz zostać Mistrzem!!!” oraz Jubileusz z okazji 80-lecia Naszej Szkoły. Nikt nie ma wątpliwości, że będą to wspaniałe, wyjątkowe, pełne przygód, wrażeń i sportowej rywalizacji wydarzenia, które na zawsze pozostaną w pamięci Nas wszystkich…

WF z „Szesnastką” zawsze z klasą!!!

DSC01361DSC_0351 DSC_0341 DSC_0353DSC_0374DSC_0375

No Comments »

Przygotowania do wielkiej sportowej imprezy- LAS w SP 16:)

SP16-logo

tort11

W związku z zaplanowanym na dzień 8 czerwca 2015r. Jubileuszem Naszej Szkoły, który będzie kulturalną i sportową imprezą podjęliśmy szereg działań.
Pani Dyrektor wyznaczyła osoby odpowiedzialne za część artystyczną, część sportową oraz organizacyjną.
Wszyscy z wielką dokładnością i odpowiedzialnością wykonują kolejne zadania.
Do pomocy w zorganizowaniu całego przedsięwzięcia włączyli się  pracownicy szkoły, Rodzice uczniów, Rada Rodziców, sołtys oraz Moszczenicka Parafia.
Pozyskano sponsorów, zebrano fundusze, wyznaczono dzieciom konkretne zadania.
W przygotowaniu jest także film promujący i podsumowujący udział szkoły w programie
„WF z klasą” oraz nasze lekcje wychowania fizycznego:)

Mamy nadzieję,  że będzie to wielkie, niezapomniane święto Moszczenicy:)

No Comments »

2c083f986c8ef0c2111e8131e70128b3

Dnia 13.05.2015r. odbył się na sali gimnastycznej
„WIELKI TEST SPRAWNOŚCI MOTORYCZNEJ PIERWSZAKÓW”

W teście uczestniczyli chętni uczniowie, zarówno chłopcy, jak i dziewczęta.
W kategorii dziewcząt I miejsce  zdobyła Martyna Dobisz z klasy IC,
II miejsce Klaudia Miąsko również z klasy Ic, a
III miejsce Nadia Kuś z klasy Ib.

Wśród chłopców natomiast I miejsce zdobył Bartosz Kapciak,
II miejsce Bartosz Matyja, a
III miejsce Paweł Śmiłowski.
Wszyscy chłopcy uczęszczają do klasy Ic.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz wszystkim uczestnikom za wspaniałą, sportową zabawę:)

Wkrótce ukaże się film podsumowujący zmagania najmłodszych uczniów Naszej Szkoły:)

No Comments »

Film podsumowujący Nasze zmagania kulinarne:)

Zapraszamy do obejrzenia filmu.

MasterChef w SP 16

No Comments »

Podsumowanie MasterChefa w SP 16:)

Master_chef_junior

Dnia 28.04.2015r. odbył się w Naszej Szkole MasterChef Junior.
Jury w składzie: Pani Magdalena Brzoza, Pani Elżbieta Brzoza i Pani Karolina Kostorz oceniało odważnych i pracowitych kucharzy, kucharki oraz cukierników:)

W kategorii klas I-III tytuł MasterChefa zdobyła Joanna Pająk z klasy IB.
II miejsce zdobyli: Małgorzata Szmuk i Paweł Śmiłowski z klasy Ic,
III miejsce wywalczyła Amelia Sajbor z klasy IB.

Wśród uczniów klas IV-VI najlepsza okazała się
Wiktoria Powieśnik z klasy 4A, natomiast II miejsce zdobyła Natalia Połednik z klasy 5b, a III jej koleżanka z klasy Justyna Karliczek.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i dziękujemy za wspaniałą zabawę:)
Zapraszamy do obejrzenia filmu podsumowującego Nasze zmagania kulinarne, który pojawi się już wkrótce:)

 

No Comments »

Zdrowy MasterChef Junior w SP 16:)

Zdrowe

Chcesz zostać Mistrzem zdrowej kuchni?

Zgłoś się do szkolnej edycji programu „MASTERCHEF Junior”,
która odbędzie się 28.04.2015r. o godz.15:00 na sali gimnastycznej.

ZAPISY DO 24.04.2015r. u Opiekuna Samorządu Uczniowskiego

74322_dzieci_garnki_gotowanie- pani Karoliny Kostorz.

 Zadanie uczniów biorących udział w MasterChef’ie polegać będzie na przygotowaniu zdrowego poczęstunku- sałatki, kanapek, deseru, surówki itp., które będą składały się ze zdrowych produktów tj. np. świeżych warzyw i owoców, pełnoziarnistego pieczywa, suszonych owoców itp. Jury będzie oceniało uczestników w kilku kategoriach. Komisja konkursowa będzie brała pod uwagę nie tylko smak, ale także sposób podania (udekorowanie) poczęstunku, wygląd (prezentacja, wizerunek) kucharki lub kucharza, stopień trudności i samodzielności przygotowania poczęstunku.

Junior-MasterChefJuniorMasterChef_CTA

Wszystkim uczestnikom życzymy udanych smakołyków, świetnej i niezapomnianej zabawy:)376483150

 

No Comments »

 • Program

 • Szkoła

  • Szkoła Podstawowa nr 16 im. prof. Rudolfa Ranoszka, Jastrzębie-Zdrój
  • Nauczyciel
 • Odwiedziny

  • Stronę odwiedzono: 29318 razy
 • Lista blogów użytkownika

 • Komentarze

 • Wyszukiwarka

 • Informuj o wpisach


 • css.php