podejrzane strony, wiarygodne strony…jak to sprawdzić?

Na wielu blogach wśród pomysłów na zasady Kodeksu 2.0 bardzo często pojawiają się zdania:

„nie wchodzimy na podejrzane strony”,
„nie ściągamy podejrzanych plików”,
„wybierajmy tylko te strony, które są wiarygodne”

No tak – wiemy, wiemy, że nie wolno…ale czy wiemy jak zastosować te zasady w praktyce?

 • Co świadczy o tym, że strona jest godna zaufania?
 • Jak dowiedzieć się, czy informacje zamieszczone na danej stronie są prawdziwe i możemy je traktować jako pełne, mądre, godne powtórzenia, zacytowania?
 • Czy są jakieś „znaki”, które powiedzą nam: „tak, ta strona jest ok – możemy z niej śmiało korzystać?”
 • Jak sprawdzić, czy na stronie zamieszczone są legalnie pliki, oraz czy my, użytkownicy sieci, możemy te pliki legalnie z niej pobrać?
 • Co z tym zrobić??

Część odpowiedzi na pytania znalazłam na blogu uczennic Gimnazjum Nr 9 w Kaliszu. Brawo dziewczyny! :) Sprawdźcie sami,  jak przedstawiają pomysły w tej kwestii Michalina i Natalia.Przeczytajcie, a potem porozmawiajcie o tym z rodzicami, z kolegami, z nauczycielami i napiszcie jak wg Was to wygląda! Na pewno na Waszych szkolnych debatach o Kodeksie ten temat także się pojawił. Bardzo ciekawi mnie co o tym myślicie, a także jak Wy stosujecie się do tych zasad? Jak sprawdzacie wiarygodność stron, z których korzystacie? Skąd wiecie, że strona jest „bezpieczna”? Na co zwracacie uwagę? Co Was przekonuje, że bez mrugnięcia okiem korzystacie ze wszystkiego co strona proponuje? Dopiszcie swoje pomysły w komentarzach u dziewczyn z Kalisza, ale też na naszym blogu :) A może na swoich blogach także o tym pisaliście? Podrzućcie linka w komentarzu!

Ciekawe co z tego wyjdzie…Może w ten sposób stworzymy mały blogowy poradnik na ten temat? Byłoby suuuuper! Zachęcam do zgłaszania swoich pomysłów!Dla najbardziej aktywnych przewidziane nagrody! :D

Waszej uwadze polecam także artykuły:

1. Jej wysokość Wikipedia
2. Dziesięć rad, jak posługiwać się Wikipedią


avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Polecane blogi_archive, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

2 Responses to podejrzane strony, wiarygodne strony…jak to sprawdzić?

 1. avatar Szkoła z klasą 2.0 powiedział:

  Tego rodzaju problemy ZAWSZE należy zgłosić na adres: blogi2zero@gmail.com podając login i hasło do Edutuby, a także nazwę szkoły oraz możliwie dokładny opis problemu, który się pojawił. Tylko wtedy jesteśmy w stanie pomóc.
  Pozdrawiam i proszę o przesłanie zgłoszenia o kłopotach na e-mail.

  Magda
  opiekun blogów „Szkoły z klasą 2.0″

 2. avatar kojot996 powiedział:

  To jest najgorsza platforma.Gorszej nie widziałem.
  1. Nie moge założyć bloga, cały czas pisze, że mam wielkie litery chociaż nie mam.
  2. Mój brat nie może sie zalogować.Zrobił wszystko jak należy, aktywował konto i nic. Założył 3 konta i na każdym jest tak samo.Pisze że nieprawidłowe login lub hasło.

  Mam kolegów i koleżanki co mają takie same problemy.

  Prosze żeby sie to zmieniło!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge