Fotocast? Co to takiego?

Fotokast to coś pomiędzy reportażem filmowym a fotograficznym, ale nie jest to zwykły pokaz zdjęć. Dlaczego? Bo można go wzbogacić o dźwięk i elementy ruchu. Jest łatwy do opracowania, nie wymaga dużych nakładów, ani drogiego sprzętu i z powodzeniem można go wykorzystać do prezentacji tego, co zdziałaliście (albo jak działaliście) w projekcie :) Zamiana tradycyjnego pokazu slajdów w powerpoincie na fotocast może okazać się strzałem w dzięsiątkę.

Chcecie zobaczyć kilka przykładowych fotocastów? Oto one:
1. Fotokast „Nie czuję bólu” ukazał się w formie fotoreportażu w Dużym Formacie Gazety Wyborczej.
4. Fotokast „Trzcianka w camerze obscurze” opracowany przez uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Henryka Sienkiewicza w Trzciance.

Co jest potrzebne do stworzenia fotocastu: 

1. Dobrze opracowany scenariusz, który ułatwi pracę w zbieraniu materiału dźwiękowego i wizualnego oraz późniejszym montażu.
2. Dźwięk (muzyka, wywiady, narracja) – nagranie mp3 z dyktafonu, komputera z mikrofonem, innego cyfrowego rejestratora dźwięku.
3. Obraz – fotografia, grafika w rozdzielczości 980×653 pikseli (poziome). Na jedną minutę dźwięku potrzebujemy 10 obrazków!
4. Program do tworzenia fotokastów.

Stwórz własny fotocast

Wiecej wysokiej jakości fotocastów (pogrupowanych według kategorii np. historia, rozmowy, pasje, przyroda) znajdziecie na www.fotocasty.pl

UWAGA: Fotocast można go stworzyć m.in. w programach:  Picasa i Movie Maker. W przypadku wykorzystania tych programów, efekt Waszej pracy musicie zamieścić np. na serwisie YouTube, a następnie udostępnić na blogu w formie linku.

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 z tagami: . Dodaj do zakładek ten link.

5 Responses to Fotocast? Co to takiego?

  1. Daj znać: TIKpolonistycznie » Archiwa bloga » Jak zdobyć sprawność „Działamy z TIK”?

  2. Daj znać: Fotocast konkurs :) · Szkoła z klasą 2.0

  3. Daj znać: Blogerzy – przedstawcie się! · Szkoła z klasą 2.0

  4. avatar holygeorgia powiedział:

    Uważamy, że to świetny pomysł. Pomyślimy o tym!

  5. Daj znać: Dzieje się! Gdzie? Na blogach, rzecz jasna! · Szkoła z klasą 2.0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge