Mieć prawo do zdjęcia

by dgermony, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0
by dgermony, Flickr, CC BY-NC-SA 2.0

Na zaprzyjaźnionym blogu (który powstaje po to, by blogowanie o projekcie było proste, łatwe i przyjemne) znalazłam bardzo interesujący wpis, który dotyczy wykorzystywania zdjęć na naszych blogach. Podczas szkolnych debat nad Kodeksem 2.0 poruszaliście temat praw autorskich. Na wielu blogach pojawiały sie wspaniałe wpisy o wolnych licencjach, o creative commons… ale  jak jest w praktyce? Czy umiemy je stosować?

Spójrzcie uważnie na swoje blogi, a także na blogi swoich kolegów i odpowiedzcie na pytanie: czy używamy zdjęć we właściwy sposób? A jeśli nie, to czy są w sieci zdjęcia, z których możemy korzystać legalnie…?

„- Czy mogę umieszczać na blogu zdjęcia jakie znalazłem w sieci? Czy mogę użyć ich potem w prezentacji projektu? – pytają nas uczniowie. Niestety, nie zawsze. Każde zdjęcie posiada swojego autora, który może nie życzyć sobie, aby jego fotografia została wykorzystana przez inną osobę.

Jest jednak kilka sposobów na wyszukanie zdjęć i grafik, które możecie użyć “bez pytania się”.” Więcej…

Już niedługo na naszym blogu pojawi się mini poradnik jak wykorzystywać dostępne w sieci zdjęcia. Zaczynamy cykl „Mam prawo do prawa”, w którym chcemy wspólnie nauczyć się używać crative commons. Bądźcie czujni!

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Pomoc techniczna na blogach, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11 z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge