Wpisy na blogu + zdjęcia we wpisach

Dodajemy wpis

1. Po zalogowaniu na blog znajdziesz się w panelu administracyjnym. Po lewej stronie widzisz menu:

2. Klikasz Wpisy, a następnie Dodaj nowy i otwiera się taki ekran:

3. To właśnie tutaj tworzysz nowy wpis. Ale po kolei… Zaczynasz od wpisania tytułu w polu u góry . Warto, by tytuł oddawał treść wpisu i przyciągał uwagę czytelników.

Kolejne pole to edycja treści wpisu . W jego górnej części widać przyciski edycji tekstu, zobacz:

wpis19

Objaśnienia przycisków pokażą się po najechaniu na nie kursorem myszki. Większość z nich na pewno znasz np. z edytora Word. Ale są też takie, które poznasz przy okazji blogowania, oto one:

– dzieli treść wpisu na lead (czyt. lid) i właściwą treść. Lead jest formą streszczenia, a zarazem zachętą dla czytelnika do przeczytania całego tekstu. Najlepiej używać go jeśli nasz wpis będzie bardzo długi. Wtedy po dwóch, trzech zdaniach wstawiamy właśnie ten znak i pod nim wprowadzamy dalszą część wpisu. Po opublikowaniu wpisu na stronie głównej najpierw pojawią się te pierwsze dwa, trzy zdania, a następnie przycisk „Czytaj więcej…” po którym rozwinie się cały wpis;

wpisy10 - powiększa edytor do pełnego ekranu;

wpisy11 - wyświetla/chowa drugi rząd przycisków edycji

wpis12 - pozwala na zmianę stylu czcionki, np.:

 • Akapit – podstawowy styl dla akapitu tekstu (polecamy do większości tekstów)
 • Adres – tekst pochylony
 • Preformatowany – tekst o stałej szerokości znaków, przydaje się do publikacji kodu
 • Nagłówki 1-6 – pozwalają wyróżnić tytuły rozdziałów i podrozdziałów w tekście – czcionka będzie większa.

wpis13 - wstawianie tekstu, które usuwa z niego zbędne znaczniki. Przydatny jeśli przeklejamy jakiś materiał wcześniej stworzony w popularnym edytorze tekstu WORD;

wpis14 - służy do umieszczania w postach filmów i zdjęć. Więcej o tym narzędziu przeczytasz tutaj.

 Wstawianie do wpisu zdjęcia

Powyżej przycisków edycji znajdują się przyciski multimediów   wpis15. Pozwalają dodawać do treści wpisu multimedia (m.in. zdjęcia, krótkie pliki muzyczne, pliki pdf). Po naciśnięciu przycisku, otworzy się okno zarządzania multimediami:

wpis16

W oknie Dodaj pliki możesz przesłać do działu MEDIA swojego bloga nowy plik (np. zdjęcie). Dozwolone są pliki o rozszerzeniu: jpg, jpeg, png, gif, mp3, midi, mid, pdf, ppt. Raz dodany plik można wykorzystywać wielokrotnie, nie warto wgrywać go na blog ponownie (bo będzie zajmował niepotrzebnie miejsce). Jeśli przy kolejnych wpisach będziesz chciał/a użyć go ponownie, wtedy skorzystasz z Biblioteki mediów (w której zapisują się wszystkie pliki wgrane na blog).

WAŻNE: dział MEDIA jest zbiorem wszystkich plików przesłanych (wgranych) przez Ciebie na blog. Jeśli chcesz, aby we wpisie pojawiły się obrazki, musisz przesłać je do działu MEDIA.

Klikasz Wybierz pliki i na swoim komputerze odnajdujesz plik, który chcesz dodać do wpisu. Następnie klikasz Otwórz. Po dokonaniu wyboru po lewej stronie pojawi się okno opcji obrazu:

wpis17

W tym oknie podaj tytuł obrazu. Możesz podać także: alternatywny tekst (który wyświetli się, gdy przeglądarka nie będzie mogła wyświetlić obrazu), etykieta (czyli tekst, który pojawi się pod obrazem) oraz opis obrazu. Możesz tu też ustawić wyrównanie tekstu (czyli ustawić pozycję zdjęcia we wpisie) oraz wielkość, w jakiej obraz będzie wyświetlany (dla dużych zdjęć zawsze ustawmy miniaturę). Następnie kliknij Wstaw na stronę – wybrany przez Ciebie obraz został dodany do tekstu. Pamiętaj, by zdjęcie nie było zbyt duże, ponieważ wtedy wpis „rozjedzie się”.

Ciekawe możliwości daje również opcja edytuj obrazek. Przyda się na pewno wtedy, kiedy „wgrasz” zdjęcie na blog i zechcesz je odrobinę zmienić. Wypróbuj funkcje, które zawiera ten przycisk:

wpis18

Przeczytaj także: Jak podlinkować zdjęcie?

Co dalej z naszym wpisem?

Jeśli uznasz, że Twój tekst do wpisu jest już gotowy i chcesz, aby pojawił się na głównej stronie bloga musisz OPUBLIKOWAĆ WPIS. W prawej kolumnie jest widoczna ramka Opublikuj  .

Znajdziesz w niej: Stan - przydatny w sytuacjach, kiedy wpis nie jest jeszcze zakończony. Możemy tu wybrać opcje:

 • szkic – wpis jest wciąż w opracowaniu – to znaczy nie będzie widoczny na blogu, a jedynie w panelu administracyjnym. Będzie można do niego wrócić i dopracować i opublikować w dowolnym momencie. Przydaje się zwłaszcza wtedy gdy nad jednym wpisem pracuje kilka osób, albo wpis jest tworzony np. w czasie kilku dni;
 • oczekujący na przegląd – to gotowy tekst oczekujący akceptacji lub odpowiedniego momentu do opublikowania. Również przydatny wtedy, gdy np. chcemy, aby ktoś zaufany, np.kolega z blogowej redakcji sprawdził nasz wpis np. pod kątem błędów;
 • opublikowany – tekst widoczny na blogu i mogą czytać go wszyscy.

Można ustawić także dostępność wpisu:

 • publiczny – widoczny dla czytelników. Można też specjalnie wyróżnić dany wpis „przyklejając” go do strony głównej wpisów – wtedy będzie wyświetlał się jako pierwszy, niezależnie od daty wprowadzenia.
  Należy jednak pamiętać, aby używać tego przyklejania z rozwagą – zdarza się, że wpis przyklejony z czasem przestaje być aż taki ważny i przesłania inne ciekawe wpisy. „Przyklejanie” wpisów polecamy używać dla ważnych wydarzeń i „odklikać przyklejenie”, gdy to ważne wydarzenie się zakończy.
 • zabezpieczony hasłem – treść zobaczą jedynie czytelnicy znający hasło,
 • prywatny – treść widoczna tylko dla ciebie, czyli autora bloga.

Ramka Opublikuj pozwala także zmienić datę publikacji i – co dla nas najważniejsze - opublikować wpis. Służy do tego przycisk . Po publikacji wpisu przycisk ten zmieni się na  - użyjesz go w sytuacji,  jeśli w opublikowanym już wpisie zechcesz wprowadzić jakieś zmiany (aktualizacje).

Ramka Kategorie  (widoczna w prawej kolumnie okna edycji wpisu) pozwala na grupowanie i tworzenie drzewa pojęć. Kategorie służą głównie do porządkowania informacji na blogu. Część z nich przypisywana jest przez serwis automatycznie, np. jeśli stworzyłeś/stworzyłaś blog w programie Szkoła z Klasą 2.0 – wszystkie twoje wpisy będą umieszczane w kategorii „Szkoła z Klasą 2.0″. Inne kategorie możesz stworzyć samodzielnie.

Poniżej ramki Kategorie znajduje się ramka Tagi . Pozwala oznaczyć wpis odpowiednimi słowami kluczowymi, które nazywamy tagami. Tagi grupują wpis o podobnej tematyce. Powinny być jedno-, dwuwyrazowymi hasłami opisującymi treść wpisu, najlepiej bez polskich znaków (np. tag książki lepiej zapisać ksiazki). Jeśli będziesz systematycznie przypisywać do wpisów związane z nimi tagi, wówczas możesz skorzystać z widżetu „Tagi” i mieć pod ręką tzw. chmurę tagów z Twoich wpisów.

Więcej o tagach i kategoriach przeczytasz TUTAJ.

PAMIĘTAJ: Używając Tagów i Kategorii pomagasz czytelnikowi odnaleźć interesujące go treści na Twoim blogu. Każdy szanujący się bloger z nich korzysta :) .

Komentowanie wyłączono.