7 zasad dobrego komentarza

 Jak skomentować wpis kolegi/koleżanki?

Na każdym blogu możemy komentować wpisy i strony. Ramka do wstawienia komentarza znajduje się pod treścią wpisu/strony. Jeśli jesteście zalogowani na swój blog wystarczy, że wpiszecie w ramce treść komentarza, czyli to, co chcecie przekazać autorom bloga, przepisujecie kod z ramki, a następnie klikacie “Wyślij komentarz”.
Warto komentować będąc zalogowanym na swój blog. Dlaczego? Mamy dwa ważne powody:

  • ułatwi to szybkie odwiedziny Waszego bloga – przy Waszym komentarzu zadziała wtedy opcja CommentLuv, która automatycznie pokaże link do ostatniego wpisu na Waszym blogu (więcej o CommentLuv tutaj – punkt 7);
  • Wasz komentarz zostanie zapisany w systemie i licznik komentarzy będzie rósł (więcej o liczniku przeczytaj tutaj w punkcie 6).

Dla wszystkich aktywnych komentatorów mamy specjalną blogową odznakę dotyczącą komentowania – w edycji Szkoły z Klasą 2.0 2015/2016 jest to odznaka Lubię/Lubimy komentować - zobacz jak ją zdobyć!

Zasady dobrego komentowania

1. Komentarz może dotyczyć całego bloga lub tylko jednego wpisu. Ważne jest, żeby odnosił się konkretnie do treści, który przeczytaliśmy. Komentarz w stylu: ”Wpadnijcie na nasz blog” nie jest komentarzem w pełnym znaczeniu tego słowa, tylko reklamą własnego bloga.

2. Komentarz nie musi być długi, wystarczy że napiszemy kilka szczerych, przemyślanych zdań.

3. Dobry komentarz powinien być konkretny, tzn. powinien dotyczyć wybranej rzeczy, która nam się podoba na blogu, we wpisie lub która budzi nasze wątpliwości. Komentarz typu: „Super blog!” jest komentarzem, z  którego niewiele możemy się dowiedzieć. Jest miły, ale nie zawiera konkretów. Jest ogólnym wrażeniem, ale nie przekazuje autorom blogu żadnych wskazówek i informacji na temat ich pracy.

4. Nic tak nie motywuje jak pochwała. Każdy bloger ma swoje atuty, które warto docenić. Gdy chwalimy, wskażmy konkretnie, co nam się podoba! To dodaje otuchy, a jednocześnie jest cenną wskazówką i pomocą w dalszej pracy.

5. Nie bójmy się pisać, że coś nam się nie podoba. Wskazujmy rzeczy, których nam brakuje na odwiedzanym blogu, podpowiadajmy, dopytujmy, jeśli coś wydaje nam się niejasne. Konstruktywna krytyka jest bardzo pomocna. Trzeba tylko trzymać się pewnych zasad, czyli…

6. Dobry krytyczny komentarz to taki, w którym nie krytykujemy osób, tylko ich pracę. Krytykując czyjąś pracę, nie ulegajmy emocjom, nie używajmy obraźliwych słów i zwrotów, przestrzegajmy netykiety, bądźmy zawsze kulturalni – to podstawa!

7. Piszmy takie komentarze, jakie sami chcielibyśmy otrzymać!

Materiały dodatkowe:

Komentowanie wyłączono.