Wikimedia commons

Jak korzystać z grafik na Wikimedia Commons?

Wikimedia Commons to zbiór multimedialnych plików (grafiki, dźwięki, filmy), które są udostępnione wszystkim, w ich własnym języku i na wolnej licencji.

Jeśli szukamy jakiegoś zdjęcia do swojej pracy, albo na blog swoje „kliki” możemy skierować właśnie na tę stronę.  Jak szukać zdjęcia, o czym pamiętać i jak je właściwe podpisać? Oto przykład.

Chcę napisać artykuł o Warszawie, ale nie mam własnego zdjęcia, które mogłoby reprezentować moją treść. Poszukam zdjęcia na: commons.wikimedia.org.

1. Wchodzimy na stronę commons.wikimedia.org

wiki1

2. Na początek zwróćmy uwagę na zaznaczone na niebiesko dwa pola: jedno z nich pokazuje nam kategorie plików jakich możemy szukać na Wikimedia Commons, drugie – pozwala przełączyć się na przeglądanie kolejnych stron w języku polskim. Klikamy.

3. W pole wyszukiwarki (zaznaczone na czerwono) wpisujemy frazę „Kolumna Zygmunta”. Wyników wyszukiwania jest sporo – mamy aż kilkadziesiąt zdjęć z tym słynnym warszawskim pomnikiem:

wiki24. Wybieramy zdjęcie, które nam odpowiada. Klikamy w nie i mamy następujący widok:

Cała strona zawiera informacje na temat danego zdjęcia i możliwości jego wykorzystania. Na potrzeby tego poradnika zwracamy uwagę na box z prawej strony. Mamy w nim opcje: „Pobierz”, „Wykorzystaj ten plik”, „Wyślij e-mailem”, „Informacje”. Skorzystam z opcji „Wykorzystaj ten plik na stronie internetowej”. Klikamy i pokazuje nam się okno, a w nim do wyboru opcje:

  • URL pliku: korzystamy z tej opcji kiedy chcemy dodać zdjęcie do wpisu nie kopiując pliku na swój dysk. Opisała to dokładniej na przykładzie zdjęć z Flickr’a Ola z SP nr 3 w Krośnie.
  • Sposób oznaczenia pliku: czyli w jednej linijce informacja o autorze zdjęcia i licencji na jakiej zdjęcie zostało udostępnione. Rozłóżmy treść tej linijki na czynniki pierwsze. Mamy:

Autor: Ferdziu (Praca własna) – autorem pracy jest Ferdziu i jest to własnoręcznie wykonane przez Ferdzia zdjęcie. Czasami w nawiasie zamiast „praca własna” widnieje link do źródła zdjęcia, czyli miejsca gdzie zostało ono po raz pierwszy zamieszczone w sieci.
CC-BY-SA-3.0-pl – to oznaczenie licencji Creative Commons BY (uznanie autorstwa) SA (na tych samych warunkach) 3.0 pl (wersja licencji obowiązująca w naszym kraju)
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en – link do pełnej treści licencji, końcówkę deed.en możemy zmienić na deed.pl, wtedy treść będzie w języku polskim.

  • HTML/BBCode: to fragment kodu html lub BBCode, który także możemy wykorzystać wstawiając zdjęcie na blog, czy swoją stronę internetową. Kiedy wstawimy zdjęcie wykorzystując tę funkcję, informacja o źródle zdjęcia pokaże się po najechaniu na zdjęcie kursorem myszy:

5. Na potrzeby naszego przykładu kopiujemy dwie rzeczy: „URL pliku” oraz „Sposób oznaczenia pliku”. Wstawiamy zdjęcie na blog…

Autor: Ferdziu (Praca własna), CC-BY-SA-3.0-pl

…i podpisujemy zdjęcie, o tak:

Autor: Ferdziu (Praca własna) CC-BY-SA-3.0-pl 

UWAGA! Jeśli zdjęcie ma swoje źródło np. na portalu Flickr (tu przykład)

autor: cloudzilla, CC-BY-2.0

wtedy do jego opisu powinniśmy również wstawić link do źródła, o tak:

Autor: cloudzillaCC-BY-2.0

 lub tak:

Autor: cloudzilla, Flickr,  CC-BY-2.0

Pobierz poradnik jako

Zobacz także:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge