Poznajemy prawa autorskie na blogach: grafika

Copyright sign made of jigsaw puzzle pieces separated
Horia Varlan, Flickr, CC BY 2.0

Każdy bloger powinien wiedzieć, że nie wszystkie informacje, grafiki, filmiki czy też muzykę, które znajdziecie w internecie, można zamieścić na blogach. Na pewno rozmawialiście o tym, gdy ustalaliście lub przypominaliście sobie zasady Kodeksu 2.0 obowiązującego w Waszych szkołach. Jak w każdej edycji Szkoły z Klasą 2.0 chcielibyśmy podpowiedzieć Wam, jak przestrzegać praw autorskich również na Waszych blogach. Dlatego dzisiaj rozpoczynamy serię krótkich wpisów, która pozwoli Wam zorientować się w tym trudnym temacie i ułatwi Wam zastosowanie nowej wiedzy w praktyce. Rozpoczniemy od tematu grafik znalezionych w internecie. 

Większość zdjęć, które wyszukujecie, np. za pomocą wyszukiwarki grafik Google, ma zastrzeżone wszystkie prawa autorskie (oznaczona jest jako Copyright (C) lub opisana za pomocą słów „All rights reserved”). Takich zdjęć, bez zgody ich autora, nie możecie wykorzystać na Waszych blogach. Jak więc korzystać ze zdjęć w sieci, nie łamiąc równocześnie praw autorskich?

Możecie wyszukać grafiki, które zostały udostępnione na licencjach Creative Commons, czyli otwartych/wolnych licencjach. Autorzy takich grafik zgodzili się na wykorzystywanie swoich prac przez innych internautów na określonych warunkach. Jak to dokładnie działa? Obejrzyjcie filmik o licencjach Creative Commons, który przygotowało Centrum Cyfrowe.

Również Wy możecie publikować Wasze prace na wolnych licencjach i zamieszczać je na swoich blogach. Skorzystajcie z podpowiedzi w filmiku i wybierzcie licencje, która najbardziej Wam odpowiada.

Gdzie znaleźć grafiki udostępnione na wolnych licencjach? Istnieje wiele stron, na których można znaleźć nie tylko zdjęcia objęte copyrightem, ale także te udostępnione na licencjach Creative Commons. Najpopularniejsze z nich to FlickrWikimedia Commons czy Open Clip Art Library. Również wyszukiwarka grafik Google posiada funkcję wynajdywania grafik udostępnionych na wolnych licencjach. Inne przydatne strony znajdziecie np. tutaj.

Żeby ułatwić Wam prawidłowe korzystanie z tych serwisów przygotowaliśmy dla Was trzy poradniki, z których dowiecie się, jak wyszukiwać zdjęcia na otwartych licencjach na portalu Flickr, Wikimedia Commons oraz za pomocą zaawansowanej wyszukiwarki grafik Google. Zajrzyjcie do nich koniecznie i wykorzystajcie je na Waszych blogach.

Pamiętajcie też, że aby postępować zgodnie z prawem każde zdjęcie udostępnione na wolnej licencji, które chcemy zamieścić na blogu, należy również opisać. Jak zrobić to prawidłowo? Spójrzcie na zdjęcie zamieszczone na górze wpisu. Pod nim znajdują się informacje o:

 • autorze zdjęcia: Horia Varlan,
 • stronie, z której pobrano zdjęcie: Flickr,
 • licencji na jakiej zdjęcie zostało udostępnione: CC BY 2.0.

Dodatkowo, gdy klikniecie w zdjęcie, odeśle Was ono do oryginału znajdującego się na stronie, z której zostało pobrane. Tak opisane zdjęcie, udostępnione na wolnych licencjach, z pewnością nie łamie praw autorskich. :)

To już wszystko w dzisiejszym wpisie. Mamy nadzieję, że się Wam podobał, a zawarte w nim informacje wykorzystacie na Waszych blogach. To bardzo ważne, by wiedzieć jak przestrzegać praw autorskich na blogach! Już wkrótce na blogu głównym znajdziecie kolejny wpis na ten temat. :)

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Szkoła z Klasą 2.0 V edycja z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

8 Responses to Poznajemy prawa autorskie na blogach: grafika

 1. avatar szkola2zero powiedział:

  Wspaniale pani Mariolo, proszę korzystać i udostępniać materiały na swoim blogu – po to właśnie je tworzymy :) Prawa autorskie to trudny i skomplikowany temat, ale w dobie internetu każdy powinien znać chociaż jego podstawy. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniom łatwiej będzie przychodziło przestrzeganie tych praw.

  Pozdrawiam serdecznie,
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0

 2. Mariola Grzybowska Mariola powiedział:

  Bardzo ciekawy wpis! Wszyscy ciągle się uczymy, a ten temat jeszcze długo będzie nie do końca zrozumiany, dlatego ważne jest, by uczyć tego od najmłodszych klas! Pozwoliłam sobie umieścić na naszym blogu wpis z odnośnikiem do tej strony , zachęcający do zapoznania się z tymi materiałami.
  Pozdrawiam :) Mariola a tutaj nasza zachętka!

 3. j.waszkowskagmail.com j.waszkowskagmail.com powiedział:

  Bardzo dobry, uporządkowany artykuł. Będzie dla mnie dużym wsparciem do prowadzenia zajęć na ten temat :)
  j.waszkowskagmail.com ostatnio opublikował..A przedszkole?My Profile

 4. Aneta Zawistowska Aneta Zawistowska powiedział:

  Ja, podobnie jak Monika. W ubiegłym roku zaczęłam więcej czytać na ten temat, sama uczyć się. Bardzo pomocne były materiały i Akcje Szkoły z Klasą w ubiegłorocznej edycji. Ciągle jednak uczniowie mają z tym problem. Pocieszające jest to, że coraz większa grupa wie jednak jak opisywać źródła. To bardzo dobry pomysł, że pojawił się wpis na temat opisywania źródeł.
  Aneta Zawistowska ostatnio opublikował..Chrońmy dane!My Profile

 5. monikakubica monikakubica powiedział:

  Jestem w Szkole z klasą już trzeci raz, ale nadal się uczę :)
  monikakubica ostatnio opublikował..Twierdzenie Pitagorasa – jak zapamiętać?My Profile

 6. avatar szkola2zero powiedział:

  Dokładnie tak, prawa autorskie dotykają bardzo wielu aspektów, dlatego też przygotujemy jeszcze kilka wpisów dotyczących różnych dziedzin :)

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0

 7. monikakubica monikakubica powiedział:

  Myślę, że nie chodzi tutaj tylko o zdjęcia, filmiki, grafikę, czy krótkie informacje, ale o wszystko, o czym piszemy i umieszczamy w internecie, bo wystarczy urywek dowolnego tekstu skopiować i wkleić do wyszukiwarki w google i pokaże się wiele takich samych tekstów. Okazuje się wówczas, że pomysł nas, wcale nie jest nasz, prawa autorskie to temat bardzo ważny, dlatego warto o nim rozmawiać, pozdrawiam :)
  monikakubica ostatnio opublikował..Zbiór liczb rzeczywistych i jego podzbiory na kolorowych planszachMy Profile

 8. monikakubica monikakubica powiedział:

  Bardzo cenny i pomocny wpis, zarówno dla uczniów jak i dla nauczycieli. Ja, dopiero dzięki Szkole z Klasą 2.0 zaczęłam zwracać szczególną uwagę na prawa autorskie, wcześniej nie miałam o tym zielonego pojęcia. Pozdrawiam :)
  monikakubica ostatnio opublikował..Aby zło nigdy nie powtórzyło się …My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge