Poznajemy prawa autorskie na blogach: muzyka

włodi_Flickr_CC BY SA 2.0
włodi, Flickr, CC BY SA 2.0

Czy tworzyliście kiedyś filmik lub prezentację, które chcieliście wzbogacić o ciekawą muzykę? Czy zastanawialiście się nad tym czy muzykę znalezioną na YouTubie lub innym portalu możecie wykorzystać w Waszej pracy, a następnie opublikować ją na blogu? W kolejnym wpisie na temat praw autorskich odpowiemy Wam na te i inne pytania! 

Każdy utwór muzyczny objęty jest prawami autorskimi i tak, jak w przypadku grafik (o których pisaliśmy w poprzednim wpisie) nie zawsze można je zamieścić na swoim blogu bez zgody autora. Tutaj musimy Was zmartwić – w większości przypadków nie możecie wykorzystać muzyki znalezionej na YouTubie… Całe szczęście istnieją osoby, które tworzą ciekawą muzykę i udostępniają ją w sieci na wolnych/otwartych licencjach, np. licencjach Creative Commons. Oznacza to, że takie utwory możemy wykorzystać na określonych warunkach w swoich pracach, a następnie opublikować je w sieci.

Zatem gdzie szukać muzyki, którą można bez problemu wykorzystać w swoich pracach?

Istnieje szereg stron i portali, na których oprócz muzyki objętej wszystkimi prawami autorskimi, znajdziemy również muzykę udostępnioną, np. na licencjach Creative Commons. Do takich stron należą m.in.: Jamendo, ccMixter czy też SoundCloud. Przygotowaliśmy dla Was specjalne poradniki, z których dowiecie się, jak korzystać z tych portali w celu znalezienia muzyki na wolnych licencjach. Oto one:

 1. Jak szukać muzyki na CC – Jamendo.
 2. Jak szukać muzyki na CC – ccMixter.
 3. Jak szukać muzyki na CC – SoundCloud.

Pamiętajcie jednak, że jeżeli zdecydujecie się na wykorzystanie na blogu „wolnej” muzyki, to zgodnie z prawem musicie ją również prawidłowo opisać. Jak powinien wyglądać taki opis i gdzie powinien się znaleźć?

Opis muzyki powinien zawierać poniższe informacje:

autor utworu, tytuł utworunazwę portalu, z którego pochodzi, datę dostępu (datę wyszukania) oraz rodzaj licencji, na jakiej został udostępniony

PRZYKŁAD

Taki opis powinien znaleźć się np. na końcu wpisu, prezentacji czy filmu, w którym wykorzystaliście dany utwór muzyczny. Jeżeli tak to zrobicie to znaczy, że zrobiliście wszystko zgodnie z prawem. :)

Co o tym myślicie? Mamy nadzieję, że od teraz będziecie wiedzieć, jak korzystać z utworów muzycznych znalezionych w sieci. :)

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Szkoła z Klasą 2.0 V edycja z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

3 Responses to Poznajemy prawa autorskie na blogach: muzyka

 1. monikakubica monikakubica powiedział:

  Świetny wpis Aneta, bardzo cenne wskazówki, przyda się każdemu, pozdrawiam :)
  monikakubica ostatnio opublikował..Walentynkowy Zawrót Głowy na matematyceMy Profile

 2. avatar szkola2zero powiedział:

  Wspaniały pomysł na serię wpisów! Widać, że na Waszych targach wiele się działo :) Czekamy na kolejne relacje :)

  Pozdrawiam
  Aneta
  SzK 2.0

 3. gimnazjakop.pl gimnazjakop.pl powiedział:

  Od kilku dni codziennie zamieszczamy w odcinkach to, co się działo na naszych Targach 2.0. Zapraszamy ;)
  http://blogiceo.nq.pl/dzienniczek/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge