Otwarte zasoby – użyj do prezentacji, fotocastu, filmu

fot. karindalziel, Flickr, CC BY 2.0

O licencjach i prawie autorskim na pewno rozmawialiście w czasie szkolnych debat o kodeksie. Poznaliście symbole . Na pewno codziennie korzystacie z różnorodnych treści zamieszczonych w internecie. Dziś podpowiemy jak korzystać z otwartych zasobów.

Tworzycie prezentację multimedialną, pokaz zdjęć z projektu, czy szkolnego festiwalu? Montujecie film, który potem chcecie opublikować w sieci? A może po prostu chcecie dodać do swojego bloga ciekawe zdjęcie, znalezione w internecie? Zastanawiacie się, czy możecie użyć zdjęć, czy muzyki do swojej pracy bez łamania praw autorskich? Jeśli nie wiecie jak i gdzie ich szukać mamy dla Was kilka podpowiedzi:

Po pierwsze – zdjęcia

Gdzie ich szukać? Na co zwracać uwagę?

1) Flickr.com – baza zdjęć i grafik tworzona przez użytkowników sieci. Poradnik jak szukać zdjęć udostępnionych na licencji Creative Commons znajdziecie TUTAJ

2) Open Clip Art Library – kolekcja ponad 14 tys. grafik na różne tematy. Wszystkie w domenie publicznej.

3) search.creativecommons.org - z jednego miejsca szukamy plików na CC z różnych portali :)

4) photopin.com  – bardzo przyjemne narzędzie do szukania zdjęć na licencjach CC

Po drugie – muzyka

Większość utworów popularnych artystów,  które znajdziemy w internecie (w tym również na Youtube) jest objętych prawem autorskim (ang. copyright) na zasadach wszelkie prawa zastrzeżone. Oznacza to, że możemy ich słuchać, ale tylko dla własnego użytku, np. w domu. Nawet jeśli mamy oryginalną płytę z piosenkami ulubionego zespołu nie wolno nam jej użyć do pracy, którą udostępnimy w sieci. Dlaczego? Bo jeśli prezentację, film, pokaz zdjęć, fotocast, i inne publikujemy na blogu lub w innym miejscu w sieci, oznacza to „rozpowszechnianie” tego utworu, a do tego nie mamy prawa :( Dlatego właśnie, warto poszukać utworów, które są udostępnione w sieci na otwartych licencjach. Oto kilka propozycji:

1) Jamendo - tu znajdują się zasoby muzyki artystów z całego świata.

2) MusOpen – kolekcja plików audio utworów klasycznych, wszystkie utwory w domenie publicznej, czyli można z nich korzystać bez ograniczeń.

3) OpenMusicArchive – wszystkie utwory na licencji: CC BY-SA (uznanie autorstwa na tych samych warunkach), czyli możemy korzystać pod warunkiem, że podamy autora i udostępnimy innym na tej samej licencji (w opisie naszej pracy napiszemy autora i CC BY-SA).

 4) Youtube.com również dysponuje muzyką dostępną na wolnych licencjach Creative Commons. Kiedy wgramy pokaz zdjęć lub filmik Youtube sam podpowiada, żeby podmienić muzykę, jeśli wykryje „naruszenie praw” (przesyła nam wtedy zwykle maila z informacją, że wykorzystana przez nas muzyka jest własnością firmy fonograficznej).

Polecamy jeszcze:

 • po więcej przykładów otwartych zasobów sięgnijcie TUTAJ (str. 13-14) i TUTAJ (od str. 23)
 • search.creativecommons.org jest to specjalna wyszukiwarka, która pozwala na przeszukiwanie zasobów dostępnych na licencjach CC w różnych serwisach: Google Web, Google Image, YouTube (wideo), Yahoo, blip.tv (wideo), Flickr (zdjęcia, grafika), Jamendo (muzyka), SpinXpress (media różne), Wikimedia Commons (media różne), Euripeana (materiały archiwalne i muzealne), OpenClipArt Library (grafiki wektorowe), Fotopedia (zdjęcia).
 • przewodnik jak korzystać z twórczości w internecie „Nie bądź piratem dziel się ze światem”
 • poznaj licencje Creative Commons

Po trzecie – opis

Zwróćcie uwagę na podawanie źródeł, z jakich korzystacie, opracowując informacje do wpisu. Często zdarza się, że kopiujecie te informacje z innej strony. Jeśli tak robicie, zawsze podawajcie stronę, tytuł artykułu i jego autora, oraz, jeśli jest podana, także licencję. To bardzo dobry nawyk w internecie. Na blogu robimy to bezpośrednio we wpisie, a w pracach typu prezentacja, film, zwykle opisujemy wykorzystane materiały w ostatnim slajdzie czy w napisach końcowych. Przykładowy opis materiału, które wykorzystaliśmy na blogu wygląda tak:

Wpis powstał na podstawie:
Przewodnika po otwartych zasobach Karoliny Grodeckiej i Kamila Śliwowskiego
Koalicja Otwartej Edukacji, CC BY-SA 3.0

Fotografie też podpisujemy – na blogu pod fotografią (służy do tego pole Etykieta w ekranie wstawiania i edycji zdjęcia) + pod całym wpisem jeśli chcemy i możemy dać link do oryginalnej strony, z której skopiowaliśmy zdjęcie. W filmie czy prezentacji opis zdjęć podajemy zwykle na końcu naszej pracy. Sposób opisu zdjęcia to: autor, strona z której pochodzi oraz licencja. Dobrze jest też podać linki do oryginału zdjęcia i opisu licencji.  Przykładowy opis zdjęcia wygląda tak:

fot. karindalziel, Flickr, CC BY 2.0

Korzystajcie z otwartych zasobów! Śmiało używajcie ich do swoich prac, prezentacji, pokazów, fotocastów, filmów, blogów!

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11, Szkoła z klasą 2.0 III edycja z tagami: , . Dodaj do zakładek ten link.

22 Responses to Otwarte zasoby – użyj do prezentacji, fotocastu, filmu

 1. avatar klasa 3b powiedział:

  Bardzo przydatny wpis. Na pewno z niego skorzystamy. Zorganizujemy również w naszej klasie zajęcia na ten temat.
  Pozdrawiamy trzecioklasiści z SP2 Pisz

 2. avatar AnetaSzk powiedział:

  Fantastycznie podpisane zdjęcie! Jeżeli będziesz podpisywać tak wszystkie to za jakiś czas odznaka „Otwarty blog” będzie Twoja!

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0

  P.S. W przypadku linku do licencji, który podałaś, jeżeli na jego końcu dopiszesz wyrażenie deed.pl to strona zostanie przetłumaczona na język polski. Można tak przetłumaczyć opis każdej licencji na stronie Creative Commons :) Tak powinien wyglądać ten link w wersji polskiej: http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.pl

 3. avatar Jagoda powiedział:

  Dobry wieczór! Chciałam się zapytać czy dobrze w tym poście podpisałam zdjęcie. Pytałam już wcześniej i teraz dodałam kolejne zdjęcie. Nie jestem pewna czy jest dobrze. Proszę o jakieś wskazówki jeżeli jest źle.
  Pozdrawiam!
  http://blogiceo.nq.pl/sp4krosno/2014/01/02/kolejna-odznaka/ <——- podaję link do wpisu ;D

 4. avatar Szkoła z klasą 2.0 powiedział:

  Pani Kasiu – proszę bardzo :) Szybciutko nasz wspaniały Kamil Śliwowski nam spieszy z pomocą i:

  http://otwartezasoby.pl/category/muzyka/ :) i muzyka i efekty,
  a konkretnie efekty dźwiękowe, podkłady itp. to najlepiej tu: http://www.freesound.org/ i http://www.beatpick.com/

  O! :)

  pozdrowienia!
  Magda
  Szk 2.0
  Szkoła z klasą 2.0 ostatnio opublikował..Jeśli 20 MB to za mało…My Profile

 5. domkasia domkasia powiedział:

  Pani Magdo Kochana Jedyna!
  Potrzebna podpowiedź do witryn z efektami dźwiękowymi przydatnymi do nagrywania słuchowisk. Oczywiście na wolnej licencji. Plizzzzzzzz
  domkasia ostatnio opublikował..Efekty dźwiękowe (CC) potrzebne od zaraz!My Profile

 6. Natalia Natalia powiedział:

  fajny wpis .;D
  pozdr

 7. Natalia dziewczyny1h powiedział:

  Bardzo przydatne linki. Na pewno nam się przydadzą. Pozdrawiamy !

 8. Daj znać: Plakat o licencjach CC · Szkoła z klasą 2.0

 9. avatar Mikołaj powiedział:

  Bardzo ciekawe informacje do pobierania zdjęć, opisów oraz muzyki. Przydatne wskazówki, jak przestrzegać praw autorskich. Wiem skąd pobierać przydatne mi informacje związane z danym tematem(muzyka,zdjęcia,opisy). Polecam wszystkim ten blog,jest naprawdę przydatny.

 10. avatar ziomy220 powiedział:

  to co jest tu napisane jest bardzo przydatne. Napewno z tego skorzystam. Dzięki temu wiem, jak ściągać muzyki i grafiki nie łamiąc praw autorskich.

  Sebastian

 11. avatar jakubmusz powiedział:

  Dziękuję za przyznanie odznaki.

 12. avatar jakubmusz powiedział:

  Bardzo dziękuję za przyznanie odznaki.

 13. avatar ziomy220 powiedział:

  Bardzo przydatny wpis z którego możemy dużo się nauczyć o prawie autorskim. Dzięki temu wpisowi wiem skąd ściągać grafikę i muzykę nie naruszając praw autorskich.
  Nauczyłem się również poszczególnych symboli licencji.

  Pozdrawiam, Dawid

 14. avatar jakubmusz powiedział:

  Pragnę poinformować, że na naszym blogu wpisy zostały uzupełnione. Czy możemy w związku z tym prosić o odznakę „Uczymy się z TIK”?

  http://blogiceo.nq.pl/klasa4a/2012/05/09/tik-w-szkole/

 15. avatar Szkoła z klasą 2.0 powiedział:

  Dziękujemy za Waasze wypowiedzi pod tym wpisem :) Wspaniale, że te informacje będą Wam przydatne, cieszymy się również, że używacie już flickra i że chcecie używac innych otwartych zasobów :) Brawo!

  pozdrowienia dla wszystkich aktywnych blogerów!

  Magda
  Szkoła z klasą 2.0
  Szkoła z klasą 2.0 ostatnio opublikował..Otwarte zasoby – użyj do prezentacji, fotocastu, filmuMy Profile

 16. avatar grupauli powiedział:

  Bardzo się cieszę, że daliscie takie podpowiedzi. Dzięki temu mogę bez przeszkód korzystać z nich ściągając zdjęcia, muzykę oraz opisy i mieć świadomość, że nie naruszam przepisów internetowych. Fajnie, że daliście nam możliwość skorzystania z tego wpisu.
  Serdecznie pozdrawiam Maja :D

 17. avatar Srops powiedział:

  Bardzo interesujący temat z którego można dowiedzieć się jak przestrzegać praw autorskich. Każdy powinien zaznajomić się ze wpisem. Informacje podane w tym tekście okazały się dla mnie bardzo pomocne, ponieważ przygotowuję projekt na ten temat. ;)

  Pozdrawiam, Wiktor :)

 18. avatar grupauli powiedział:

  Wstawianie zdjęć mam opanowane. Szukam ich w Grafice Google i Flickr. com. Bardzo często tworze własne obrazy w Paint.
  Muzyki nigdy nie wstawiałam ponieważ prezentację robię w Dokumentach Google, ale w przyszłości na pewno będę korzystać z tych programów.
  Opisywanie grafiki mam w małym palcu.
  Nie wiem czy w tym roku będę jeszcze korzystać z fotocastu, ale za rok na pewno go opanuję. Dziękuję za te porady, skorzystam.
  Ula z blogu http://blogiceo.nq.pl/grupauli/wp-admin/. :-) :-)

 19. avatar misia2tiara powiedział:

  Chyba muszę trochę u mnie pozmieniać :)

 20. Daj znać: TIKpolonistycznie » Archiwa bloga » Uwaga! Ważne!

 21. avatar kasia0 powiedział:

  Bardzo zainteresował mnie ten wpis.
  kasia0 ostatnio opublikował..Odwiedź blog programuMy Profile

 22. MIKI ;-) Klasa ,,B'' powiedział:

  Uważam, że to bardzo ciekawy wpis.
  Niektórzy po przeczytaniu tego wpisu powinni stać się mądrzejsi ;-) , ponieważ mogli nie wiedzieć o takich ciekawych rzeczach. Licencje są bardo ważne i należy je przestrzegać. Wpis przeczytałem z bardo wielką uwagą dwa razy i jest świetny i pouczający ;-) .

  Zapraszam na mojego bloga:
  http://blogiceo.nq.pl/klasab

  Pozdrawiam,
  MIKI ;-)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge