„Warto myśleć, warto myśleć porządnie.”

fot. Piotr Biernas, Agencja Gazeta

„Wiele osób popełnia błąd myśląc, że pisanie polega na pisaniu. Ale to nieprawda, pisanie polega na myśleniu, a reszta to zapisywanie efektów tego procesu.”

To słowa Woody’ego Allena (w wywiadzie dla Polityki, nr 35/2011, 24-30 sierpnia 2011 r.), które znaleźliśmy na blogu Danusi Chwastek, polonistki z Inowrocławia. Dodatkowo wśród wielu świetnych wpisów naszą uwagę zwróciły dwa: Profesor Jerzy Bralczyk w Inowrocławiu oraz Wgad? O słownictwie używanym w sieci.

Cytat z Allena, wpisy Danusi, ale też wszystkie mądre poczynania blogerów naszego programu skłoniły nas do polecenia wypowiedzi prof. Jerzego Bralczyka, który specjalnie dla Szkoły z klasą 2.0 napisał o tym, czy warto blogować. Przeczytajcie Jego słowa i zostawcie nam swój komentarz.

Czy warto blogować?

„Warto myśleć, warto myśleć porządnie. Z chaosu myśli czasem się coś wyłoni, ale porządne myślenie może prowadzić do poczucia sensu, także sensu życia, może dawać radość, spokój i szczęście.
Porządne myślenie da się wypowiedzieć. Prawda, nie zawsze to, co mówimy, dobrze pasuje do tego, co myślimy (tak zresztą, jak nie zawsze to, co myślimy, pasuje do tego, co jest) – ale kiedy mówimy, możemy dodawać porządku naszemu myśleniu. Kiedy piszemy, dodajemy jeszcze więcej porządku.
Dawniej pisano listy. Czytane po latach listy pokazują, jak ważne jest dzielenie się myślami. Jak ważne jest samo formułowanie myśli, które wtedy zaczynają nabierać innego wymiaru realności. Dzienniki, pamiętniki, nawet te najbardziej prawdziwe, nie do druku – zawierają myśli uporządkowane, a przez zapis wciąż istniejące.
Dzięki Internetowi piszemy dziś więcej, niż kilkadziesiąt lat temu. Rozmawiamy, chociaż może mniej i bardziej oszczędnie mówimy. I bardzo dobrze, bywamy blisko siebie może łatwiej i szybciej niż kiedyś.
Blog staje się, albo już jest, naturalną formą wypowiedzi. Zawsze ma autora, często się zdarza, że i czytelników. Bywa, że wielu. Nie musi ich być dużo, listy w końcu pisało się do jednej osoby, czasem zresztą nieznanej. A nawet gdy blog jest czytany tylko przez tego, co go pisze, albo i przez niego nie, to przecież sprawił, że myśl, choćby banalna, że refleksja, choćby płytka, że obserwacja, choćby powierzchowna – została wyrażona. Że dzięki temu jest porządniejsza, lepiej pomyślana.
Myśl porządnie. Pisz blog.”

prof. Jerzy Bralczyk

Dziękujemy Wam, blogerzy Szkoły z klasą 2.0 za piękne i mądre wpisy, wspaniałe działania i ogromne serce do blogów :) Wspaniale, że jesteście z nami!

avatar

O szkola2zero

Blog programu Szkoła z Klasą 2.0 prowadzi zespół moderatorów Szkoły z Klasą 2.0. Uwielbiamy blogi! Wspaniale, że blogujesz razem z nami! :) Zachęcamy do odwiedzin i komentowania innych blogów, a także zdobywania odznak, opisywania ciekawych lekcji, tworzenia własnych materiałów edukacyjnych i dzielenia się dobrą energią! Razem możemy więcej!
Ten wpis opublikowano w kategoriach: Aktualności, Polecane blogi III edycja, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2010/11, Szkoła z klasą 2.0 III edycja. Dodaj do zakładek ten link.

8 Responses to „Warto myśleć, warto myśleć porządnie.”

 1. ajachowicz press powiedział:

  To dobrze, że takie wypowiedzi znajdują swoje miejsce na blogu. Gdyby ktoś dwa lata temu powiedział mi, że będę blogować i że stanie się to jeszcze tak ważnym elementem mojej pracy – nie uwierzyłabym :) Przy okazji: ciekawy materiał na temat bloggera znalazł się na stronie Szkoły z klasą: często korzystam z bloggera i własnie to narzędzie wykorzystałam w moich zadaniach TIK – naprawdę warto „dać się wciągnąć”!

 2. hannasza2000 hannasza2000 powiedział:

  Miałam już tę przyjemność, aby poznać profesora Bralczyka. Ma on doskonałe poczucie humoru i jest prawdziwym znawcą języka polskiego. Ja również uwielbiam nasz język ojczysty. Kilka dni temu byłam na spotkaniu z Panem Jerzym Bralczykiem i Michałem Ogórkiem. Obiecuję, że opiszę to spotkanie na blogu.

  Pozdrawiam, Hania
  hannasza2000 ostatnio opublikował..Jeśli „like”, to tylko FacebookMy Profile

 3. mmadajczykglowacka mmadajczykglowacka powiedział:

  Kartezjusz powiedział:”Myślę, więc jestem” (Cogito ergo sum, Je pense donc je suis). Zatem w kontekście wypowiedzi prof.Bralczyka można rzec: „Bloguję, więc jestem” ;)
  mmadajczykglowacka ostatnio opublikował..Nasz projekt edukacyjnyMy Profile

 4. Daj znać: Jak minął dzień? | TIK na polskim

 5. avatar Danawera powiedział:

  Mój ulubiony cytat rzeczywiście ma związek z wypowiedzią prof. J. Bralczyka. Trzyletnie doświadczenia w blogowaniu moich uczniów pozwoliły mi zaobserwować związek myślenia i pisania.
  Wszyscy muszą pisać teksty w szkole, ale trzeba mieć odwagę pisać je publicznie. Im młodsi uczniowie zaczynają, tym lepiej, ale i trudniej. Poznają różne formy, opisują własne działania, tworzą teksty informacyjne i użytkowe, np. instrukcje. Trudności: kopiowanie, plagiaty. Nabierają świadomości, że blog to miejsce dla własnej twórczości. Są jeszcze komentarze. Aby napisać dobry komentarz, trzeba jednak mieć coś do powiedzenia na dany temat, czyli najpierw pomyśleć.
  Dziękuję za ten post. Pozdrawiam serdecznie
  Danawera ostatnio opublikował..Otwarte zasobyMy Profile

 6. juliaj21 Julia Jakiel powiedział:

  Czy nasz blog łapie się na odznakę ”uczymy się z Tik”?
  Proszę zajrzyjcie na nasz blog http://blogiceo.nq.pl/juliaj21
  zespół bloga ”Dziewczyny Tik-cytryny”
  Julia Jakiel ostatnio opublikował..Pan Kleks cz.3My Profile

 7. paulina20021 paulina20021 powiedział:

  UWAGA! UWAGA! NA BLOGU DZIEWCZYNY-TIK-CYTRYNY SĄ ODPOWIEDZI NA PYTANIA DOTYCZĄCE NIEBIESKIEJ ODZNAKI.:)

  paulina20021
  paulina20021 ostatnio opublikował..“Warto myśleć, warto myśleć porządnie.”My Profile

 8. avatar olgao powiedział:

  Chcemy żeby powstawało więcej takich blogów :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge