Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile” w Łowcach

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

imagesW 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie organizowało akcję społeczno-edukacyjną pt. „Żonkile”. Akcja miała na celu przywrócenie pamięci o bohaterach powstania w getcie, którzy wiosną 1943r. zginęli w walce z hitlerowskim okupantem.beznazwy
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję, kwitną w tym samym czasie, kiedy przypada rocznica powstania.

19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce wolontariusze rozdawali papierowe żonkile jako wyraz pamięci o żydowskich powstańcach, którzy walczyli o ludzką godność. Do akcji włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół w Łowcach pod kierunkiem p. Joanny Makuch i p. Anny Piwowar. W jej ramach wykonali mnóstwo papierowych żonkili, przygotowali uroczysty apel na temat życia polskich Żydów w warszawskim getcie, po czym przekazali żonkile wszystkim uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół. Finał akcji odbył się w niedzielę19 kwietnia, kiedy członkowie Samorządu Uczniowskiego  rozdali żonkile mieszkańcom Łowiec. Poprzez ten prosty gest, którym było przypięcie papierowego kwiatu do ubrania, wszyscy mieli okazję wyrazić swą pamięć i szacunek dla ofiar Holokaustu.

DSC04371    DSC04364    DSC04372

DSC04391    DSC04376    DSC04389

Warto podkreślić, że akcja zorganizowana przez Muzeum cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Poświęcili oni sporo czasu i energii, aby przygotować się do jej prowadzenia, tym samym przyczynili się do budowania wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Dzięki udziałowi w akcji uczniowie nie tylko zgłębili temat Powstania w Getcie Warszawskim, ale przede wszystkim mieli okazję do rozwijania własnej wrażliwości oraz  refleksji na temat życia.

Akcja odbyła się pod patronatem:
Nowy-1

 

 

Walka o finał…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Hej :)

Kilka dni temu odbyły się finały powiatowych zawodów w piłce siatkowej dziewcząt w Roźwienicy. Tym razem wzięło w nich udział 4 zespoły. Nasza szkoła również znalazła się na tych zawodach.

O godzinie 8.15 wyjechaliśmy ze szkoły. Gdy dojechaliśmy na miejsce kilka drużyn już DSCF0226było obecnych. Drużyny przystąpiły do rozgrzewki, natomiast trenerzy do losowania grup i kolejności rozgrywanych meczów. Każda z drużyn musiała rozegrać ze sobą mecz by dostać się do finału, który miał odbyć się w Jarosławiu. Nasza drużyna jako pierwsza zagrałą z Rokietnicą. W pierwszym secie wygrałyśmy znaczną przewagą punktów, więc byłyśmy pewne, że zwycięstwo w tym meczu należy do nas. I tak też było, pokonałyśmy rywalki 2:0. DSCF0227Następnym naszym przeciwnikiem była drużyna z Roźwienicy. Wiedziałyśmy, żeby dostać się do finału musimy dać z siebie wszystko. Wygrana po poprzednim meczu dała nam siły do dalszej walki. Pierwszy set wygrałyśmy, lecz szanse na zwycięstwo były wyrównane. W drugim secie, już nie szło nam zbyt dobrze i niestety przegrałyśmy, choć i pani trener mocno nam kibicowała, i doping ze strony naszego drugiego składu był ogromny. W tie-breaku nie wiadomo było, kto wygra bo zdobywałyśmy punkt za punktem. Miałyśmy nawet przewagę 14:10, więc szala zwycięstwa przychylała się coraz bliżej na naszą stronę,  lecz w siatkówce, jak to w sporcie, wszystko może się zdarzyć i niestety przegrałyśmy 14:16. Ta przegrana trochę nas zniechęciła do dalszej walki, bo wiedziałyśmy że nie pojedziemy już na finały, lecz musiałyśmy walczyć do końca. Ostatnim naszym rywalem była drużyna z Wierzbnej. Dzięki motywacji trenera i grze zespołowej udało nam się wygrać pierwszy set. Nabrałyśmy pewności siebie i wygrałyśmy mecz 2:0.  Dzięki temu zdobyłyśmy 2 miejsce.

                                    DSCF0230        DSCF0233

Choć czułyśmy lekki niedosyt, mimo wszystko cieszyłyśmy się z wygranej. Po zrobieniu pamiątkowego zdjęcia wróciłyśmy busem do Łowiec.

Klaudia i Kinga

Świat bez kobiet byłby jak ogród bez kwiatów…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Jak każdego roku w naszej szkole odbywa się Dzień Kobiet. Chłopcy nie zapomnieli o nas DSCF0267i w tym roku, obdarowując nas bardzo miłymi drobiazgami, a także przygotowując uroczysty apel z tej okazji.

Prawdziwy spektakl mogłyśmy obejrzeć we wtorek, 10 marca. Nasi koledzy przygotowali bardzo pomysłowy i zabawny apel. Główną gwiazdą był wróżbita Maciej, który przepowiadał kobietom w naszej szkole ich prawdziwe „Ja”. Tłem dla wróżbity były krótkie scenki, pokazujące jakie trudności stawały na drodze kobiet w różnych etapach rozwoju naszej planety. Zapewne swój ogromny sukces chłopcy zawdzięczają paniom, które pomogły im w przygotowaniach: pani Iwonie Błaszczak oraz pani Annie Piwowar.

 

        DSCF0268        DSCF0271         DSCF0277

DSCF0285      DSCF0287      DSCF0292

Każda kobieta oglądająca apel była zaskoczona tak wielkimi zdolnościami naszych kolegów. Poprzez występ zaprezentowali wielki dystans, odwagę i poczucie humoru :)

Kasia

Dzień Bezpiecznego Internetu

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – młodzież i dorośli. DSCF0239Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Internet wykorzystywany nieostrożnie, może jednak wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypadł 10 lutego 2015 roku. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”, które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwrócono też uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Dzień BezpieczDSCF0250nego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole rozpoczęły się w lutym po feriach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach lekcji informatyki oraz godzin wychowawczych. Podczas zajęć uczniowie oglądali filmiki, w których bohaterowie stykają się z ryzykownymi zachowaniami w Sieci, związanymi z cyberprzemocą, ochroną danych osobowych oraz poszanowaniem własności intelektualnej. Tematyka poruszona na zajęciach wzbudziła zainteresowanie uczniów, gdyż  z zaangażowaniem prowadzili dyskusje, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski.

Podsumowaniem prowadzonych w naszej szkole działań był apel. W czwartek 5 marca uczniowie odegrali scenki, pokazujące zarówno korzyści jak i negatywne skutki korzystania z Internetu.

DSCF0252         DSCF0244          DSCF0257

Z pewnością, w wyniku podjętych działań, uczniowie dowiedzieli się, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Dzięki temu nasi koledzy i koleżanki unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w zajęciach nauczyciele skłonili młodych internautów do refleksji nad wieloma sprawami związanymi z korzystaniem z Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu na pewno na stałe wpisze się w kalendarz naszych imprez szkolnych.

 

Sylwia i Karolina

 

„Wszystkie kolory świata”

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

wszystkie_kolory_swiata_szkola_cervantesa

W pierwszych dniach stycznia wszyscy uczniowie w szkole zostali zapoznani  z celami blooraz planowanymi działaniami w ramach akcji. został zaprezentowany film oraz pokaz multimedialny dotyczący projektu, którego głównym celem było uszycie przez uczniów laleczek, które pozwolą pomóc dzieciom mieszkającym w Sudanie Południowym.
W ramach projektu „Wszystkie kolory świata” uczniowie klas II i III Gimnazjum przygotowywali szmaciane laleczki, które następnie zostały sprzedane podczas zorganizowanej uroczystości. Minimalna cena laleczki to równowartość jednego zestawu szczepień, czyli 10 zł. Środki zebrane w ten sposób zostały przesłane na specjalne konto UNICEF.
Uszycie „szmacianej Zuzi” było niezwykle proste – pomagał w tym wykrój przysłany przez UNICEF. Wcześniej odbyły się cykle zajęć, na których uczniowie wybierali sobie kraj, z którego ma pochodzić lala oraz zbierali jak najwięcej informacji o nim i o jego mieszkańcach. Uczniowie mogli ubrać i przyozdobić lalkę w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrali. każdy uczeń przygotowywał również „akt urodzenia”, w którym zapisywał imię, datę urodzenia, hobby i kraj pochodzenia laleczki oraz imię jej twórcy.
Zanim lalki trafiły do sprzedszk0001aży, była zorganizowana w szkole wystawa, podczas której podziwiano pomysłowość wykonawców. „Dzień wszystkich kolorów świata” -  to zorganizowany w Szkole Podstawowej w Łowcach dzień podsumowujący globalny projekt UNICEF.
Celem projektu było: Kształtowanie wśród dzieci postawy tolerancji i otwartości na inne kultury; pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne; oraz zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Sudanie Południowym.
26 lutego 2015r. w szkole został zorganizowany uroczysty apel poświęcony dzieciom w szk0002Sudanie oraz akcji UNICEF. Liczne grono nauczycieli oraz przede wszystkim uczniowie zostali zaproszeni na hol, gdzie powitani zostali przez Samorządy Uczniowskie oraz przygotowaną przez nich częścią artystyczną. Ze skupieniem i wzruszeniem obejrzano film, prezentację multimedialną dotyczącą projektu oraz wysłuchano piosenek przygotowanych na tą okazję. Zaraz po występie można było kupić laleczkę , zabrać ją do domu, aby zaopiekować się nią, darując jednocześnie życie dziecku.
W szkole uszyto 50 lalek. Spośród nich wybrano 2 najładniejsze, które zostały szk0003nagrodzone.
Zbiórka odbyła się bardzo sprawnie, żadna laleczka nie została bez opieki. Uroczystość urozmaiciły piosenki Majki Jeżowskiej pt. „Na raz, na dwa” oraz „Wszystkie dzieci nasze są”, które zostały zaśpiewane przez jedną z uczennic szkoły, oraz „Kolorowe dzieci”, którą wysłuchaliśmy oglądając specjalnie przygotowaną przez dzieci prezentację multimedialną.
Nie zabrakło też pięknych słów Pani Dyrektor, która podziękowała wszystkim za przyłączenie się do akcji oraz zachęcała do zaopiekowania się wybraną laleczką. Podkreśliła, że mają one szczególną moc, pozwalającą uratować życie dzieciom, które urodziły się w biedniejszym kraju.
Ta uroczystość jak i cała akcja była czymś wyjątkowym i pozostanie długo w naszej pamięci…
Udało się nam zebrać 570 zł na rzecz dzieci w Sudanie Południowym.

Koordynator akcji

Anna Piwowar

Poloneza czas zacząć …czyli nasza 100-dniówka…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

W naszej szkole odbywa się studniówka klas trzecich gimnazjum (wcześniej klas ósmych szkoły podstawowej). Ta tradycja jest kultywowana w naszej szkole (z małymi przerwami) od ponad 40 lat!

DSC_1231

W tym roku, dzięki staraniom rodziców i wychowawców, mieliśmy okazję świętować naszą studniówkę 14 lutego :)

Gdy dowiedzieliśmy się, że studniówka się odbędzie, wszyscy poczuli wielkie podekscytowanie .

Nasze wychowawczynie zadbały o nDSC_1274ależyte przygotowanie poloneza oraz części artystycznej, chyba najbardziej stresującej części całej studniówki. Wiedzieliśmy, że w ten dzień wszystkie oczy będą zwrócone na nas i to my będziemy najważniejsi, więc od samego początku włożyliśmy 100 procent pracy, aby w ten dzień wypaść perDSC_1277fekcyjnie.

Przygotowania trwały też przez dni ferii zimowych, by dopiąć wszystko na ostatni guzik. Czekało na nas udekorowanie sali gimnastycznej, korytarzy, a także klas. Moi dzielni koledzy z wielkim zapałem dmuchali balony, przygotowywali dekoracje i sprawdzali stan sprzętu muzycznego. Dzięki dobrej organizacji nasza praca była czystą przyjemnością.

W sobotę 14 lutego, zebraliśmy się w szkole o 14.30, by jeszcze raz przećwiczyć wszystko. O godzinie 16:00 rozpoczęliśmy naszą studniówkę od staropolskiego tańca – poloneza, który został zapoczątkowany słowami Adama Mickiewicza: „(…)Podkomorzy rusza i z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza, i wąsa podkręcając, podał rękę Zosi i skłoniwszy się grzecznie w pierwszą parę prosi(…)”.

DSC_1238     DSC_1242     DSC_1233

Byliśmy dumni, że wszystko poszło po naszej myśli. Po występie głos zabrała Pani Dyrektor oraz Pan Wójt.

DSC_1200              DSC_1203              DSC_1195

DSC_1211                 DSC_1218                 DSC_1217

DSC_1243     DSC_1252     DSC_1255

DSC_1221                 DSC_1223                 DSC_1229

Po oficjalnej części przyszedł czas na zabawę! Dziewczyny zmieniły kreacje, chłopcy zrzucili marynarki i wbiegliśmy na parkiet! Bawił nas zespół Sun Dance, a nasi rodzice zadbali o zapewnienie nam smakowitych przekąsek.

DSC_1289     DSC_1299     DSC_1287

DSC_1309     DSC_1329     DSC_1318

DSC_1345     DSC_1342     DSC_1341

DSC_1353     DSC_1352     DSC_1290

DSC_1418     DSC_1409     DSC_1385

Będziemy bardzo miło wspominać naszą studniówkę. Są to już nasze ostatnie chwile w

gimnazjum, wśród ludzi, których znamy i lubimy od lat. Niebawem pójdziemy do szkół średnich i zawsze będziemy miło wspominać studniówkę, a przede wszystkim nasze gimnazjum, znajomych i oczywiście nauczycieli :)

Kasia :)

Wielkie serca…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Uczniowie naszego Zespołu Szkół posiadają wielkie serca i chętnie niosą pomoc. DSC04113Udowodnili to 29-30 stycznia. W tych dniach w naszej szkole, kolejny rok z rzędu, wspomagaliśmy  Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. Przygotowania trwały od kilku dni, chcieliśmy odnieść sukces, cała szkoła żyła tym wydarzeniem. W tym roku zdecydowaliśmy, że będziemy zbierać fundusze z kiermaszu słodkości, a także ze sprzedaży ozdób świątecznych.

DSC04115Nie spodziewaliśmy się aż tak wielkiego zaangażowania, byliśmy zachwyceni! W czwartkowy ranek uczniowie, a także rodzice przynieśli do szkoły przygotowane przez siebie smakołyki. Trudno było się im oprzeć!

Już podczas pierwszego dnia byliśmy zdumieni tak wielkim zainteresowaniem i ilością sprzedanych ciast,DSC04114 ciasteczek… których końca nie było widać :) Nasze ozdoby także cieszyły się powodzeniem.

Akcję każdy wspierał jak umiał, rodzice też potrząsali kieszeniami, gdyż nasze stoiska działały również podczas wywiadówki. (Na osłodę po zobaczeniu naszych ocen :) )

Po podliczeniu zysku z tych dwóch, jak się okazało, bardzo owocnych dni, na naszych twarzach pojawił się ogromny uśmiech, cieszymy się, że ciągle tyle osób ma tak wielką chęć niesienia pomocy! :)

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do naszego sukcesu!

Kasia :)