Witaj maj…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

6 maja kiedy po długim weekendzie wróciliśmy do szkoły, czekał na nas uroczysty apel z okazji 222 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Szóstoklasiści przygotowali historyczną inscenizację. Miejscem akcji była VIII-wieczna karczma, w której spotykali się szlachcice, duchowni, mieszczanie i dyskutowali o losach Polski. Głównym tematem były obrady Sejmu Wielkiego i uchwalenie Konstytucji. Na scenie pojawili się m.in. Hugo Kołłątaj, Stanisław Staszic, szlachcice i szlachcianki, stary karczmarz i jego żona. Aktorom towarzyszyła muzyka i rekwizyty z epoki. Podsumowaniem uroczystości była prezentacja multimedialna przygotowana przez gimnazjalistów.

 

Nasi koledzy przybliżyli nam w ciekawy sposób to ważne w historii Polski wydarzenie. Dzięki nim już chyba każdy będzie pamiętał, że Konstytucja 3 maja to ustawa przygotowana przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i grupę jego współpracowników, która nadawała państwu polskiemu charakter monarchii konstytucyjnej, więc zniesiono wolną elekcję. Konstytucja 3 maja była drugą taką ustawą na świecie (zaraz po Stanach Zjednoczonych) i pierwszą w Europie.

Przedstawienie miało interesujący, a zarazem łatwy przekaz, dzięki czemu wszyscy chętnie je obejrzeli. Naszym kolegom i koleżankom bijemy brawa za ich poświęcenie i talent aktorski! :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge