Na szlaku XIV Podkarpackiego Rajdu Pieszego Szkół im. Jana Pawła II.

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

 Jesienną tradycją naszej szkoły jest uczestnictwo w Podkarpackim Rajdzie Pieszym Szkół im. Jana Pawła II. W tym roku odbył się już XIV taki rajd, a uczniowie naszej podstawówki i gimnazjum uczestniczyli w nim po raz jedenasty. Pomimo tego, że błogosławiony Jan Paweł II nie jest oficjalnym patronem naszej szkoły, to jednak chętnie bierzemy udział w rożnych inicjatywach, którym Ten Wielki Polak patronuje.

Rajd organizowany jest przez Szkołę Podstawową w Świebodnej. Co roku uczestniczy w nim kilkaset uczniów z podkarpackich szkół.  Tegoroczny rajd, który odbył się 3 października  zgromadził ponad 600 uczestników. Wszyscy oni przybyli do Świebodnej autokarami, zostali oficjalnie powitani , obejrzeli program artystyczny przygotowany przez miejscowych uczniów, a następnie  wyruszyli w pieszą wędrówkę.

Uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy wiekowe (kl. III-IV SP, kl. V-VI i I-III Gim.) każda z nich miała przydzielonych przewodników i odpowiednie do swoich możliwości trasy. Było nieco zimno i  pochmurno, ale ważne że nie padał deszcz.

 Trasa która przypadła naszemu gimnazjum była najtrudniejsza, liczyła 12 kilometrów. Pierwszą częścią wędrówki był piękny las, grzybów co prawda nie znaleźliśmy, ale były za to „małe wzniesienia” (zdaniem przewodnika – w moich oczach wyglądały one zupełnie inaczej). Największą przeszkodą okazała się jednak rzeczka w centrum lasu. Kilka osób wylądowało w wodzie, na szczęście, mnie przejście przez strumyk nie sprawiło problemów. Nie licząc różnych patyków, gałęzi, „pnączy” i żab, było bardzo przyjemnie. Po wyjściu z lasu trafiliśmy na łąkę. I trzeba przyznać, że mimo wszystko najwygodniej podążało się drogą polną. Humor dopisywał wszystkim uczestnikom.

Bardzo ważnym punktem na trasie naszej wędrówki było Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłówce . Uczestników przyjął ks. Stanisław Fedak, który przedstawił historię sanktuarium oraz opowiedział o pobycie kardynała Karola Wojtyły w Jodłówce. Nie będąc jeszcze papieżem lecz krakowskim kardynałem  w 1975r. dokonał On koronacji tutejszego cudownego Obrazu Matki Bożej Pocieszenia.

Po wyciszeniu w sanktuarium i orzeźwieniu wodą z cudownej studzienki, ruszyliśmy w trasę powrotną. Nie dla wszystkich była ona łatwa. Niektórzy strudzeni wędrowcy potykali się o własne nogi i przewracali na prostej drodze. Jakże byliśmy szczęśliwi, gdy wreszcie na polanie w Woli Rzeplińskiej, ujrzeliśmy rodziców miejscowych uczniów. Czekali na nas z przygotowanym posiłkiem w postaci chleba i zupy biwakowej z kuchni polowej. Ciepłe jedzenie to coś czego nam było trzeba…  Siedząc na trawie obawialiśmy się tylko jednego – przewodnika, który mówi: „Czas ruszać.”

Wydawało się, że droga powrotna nie ma końca…. Przez przypadek wraz z koleżankami znalazłam się w gronie innego gimnazjum, przy okazji poznałyśmy sympatyczne dziewczyny, więc ostatnie dwa kilometry wydały nam się bardzo krótkie.

Po leśnej wędrówce, wszyscy uczestnicy rajdu spotkali się na placu szkolnym, gdzie zapłonęło 15 ognisk przygotowanych przez strażaków z OSP Świebodna. Tutaj wszyscy w „zmęczonej”, ale miłej atmosferze zajadali się pysznymi kiełbaskami i popijali gorącą herbatę.  Były to bardzo przyjemne chwile spędzone wśród rówieśników.  Na myśl o tym, że po raz ostatni uczestniczę w tym rajdzie (bo już III gimnazjum) pojawił się też smutek. No cóż, mam nadzieję, że znajdą się nowi chętni do wędrówki i tradycja będzie podtrzymana.

                                                                                                                                         Ola ; )

SCENARIUSZ RAJDU PIESZEGO

DATA: 03.10.2013 r.

PROWADZĄCY: mgr Monika Szczerek , mgr Lucyna Stasiła

LICZBA UCZESTNIKÓW: 29 uczniów – Gimnazjum, 23 uczniów – Szkoła Podstawowa

CZAS TRWANIA: 1 dzień

TEMAT: XIII PODKARPACKI RAJD PIESZY SZKÓŁ IM. JANA PAWŁA II

MIEJSCE IMPREZY: Próchnik – Jodłówka- Świebodna

CELE:

Aktywny wychowanek – uczeń:
• zna i przestrzega zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym;
• przestrzega zasad kulturalnego zachowania się w miejscach użyteczności publicznej;
• umie poruszać się w terenie, pokonywać przeszkody;
• umie aktywnie obserwować, dostrzega charakterystyczne elementy dla naszego regionu.

METODY:
• oparta na słowie;
• praktycznego działania.

FORMY:
• zbiorowa;
•  indywidualna.

PRZEBIEG RAJDU:
• Zbiórka uczestników rajdu w szkole, przypomnienie zasad bezpiecznego poruszania się w ruchu ulicznym (godz. 8:30).
• Wyjazd autokarem do Pruchnika – spotkanie na Rynku i oficjalne otwarcie rajdu (godz.9:00)
• Przejazd autokarem do Szkoły Podstawowej w Świebodnej (godz.10:45)
• Wymarsz grup wiekowych na trasy (godz. 11:00):

¸ Trasa I – Szkoła Podstawowa (9 km)
Jaworznik – kładka nad potokiem – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłowce – Droga pielgrzymów – Nowa Wieś – podejście pod Mechową Górę – Dział – Las „Za Anielką” – Linija – Mechowa Góra(447m.n.p) – zupa z kotła – Hucisko Nienadowskie – Wola Rzeplińska (Kopce) – Świebodna „góra” droga główna – SP Świebodna.

¸ Trasa II – Gimnazjum (1 km)
Las Gromadzki – Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Jodłowce – kopalnia gazu ziemnego – ścieżka – łączki – krzyż – przejście na drugą stronę potoku Jodłówka – przez wieś – Pułanki – Kotowa – Las Nienadowski – Zielony szlak – Las za Anielką- Krzyż – Czuba – Patrycja – Mechowa Góra (447m.n.p) – zupa z kotła – zejście w kierunku Mechowej Góry – kapliczka – Mechowa Góra (Sośnina) – SP Świebodna.

• Historia Sanktuarium w Jodłowce, zwiedzanie kościoła i studzienki.
• Hucisko Nianadowskie – zupa z kotła z chlebem (godz. 14-15).
• Przemarsz do SP Świebona.
• Ognisko z pieczeniem kiełbasy (godz. 15:30 – 17:30).
• Dyskoteka na placu szkolnym.
• Wyjazd do domu autokarem (godz 18:30).

Przygotowały: mgr Monika Szczerek, mgr Lucyna Stasiła

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge