Niepodległość i pamięć

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Najważniejszym polskim świętem narodowym jest Święto Niepodległości. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy, powstaniach narodowych oraz zmaganiach na wielu frontach, Polacy dzięki bohaterstwu i patriotyzmowi wywalczyli wolność. Polacy odzyskali swoje państwo po 123 latach niewoli. Pierwszym dniem wolności dla Polaków był 11 listopada 1918 r., kiedy zakończono pierwszą wojnę światową, a w Warszawie przekazano władzę Józefowi Piłsudskiemu. Coroczne Święto Niepodległości jest okazją do złożenia hołdu wszystkim tym, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego.

       

 W tym roku obchodziliśmy 95. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły podstawowej i gimnazjum pod kierunkiem pani Joanny Makuch i Anny Piwowar przygotowały przedstawienie. Jego forma była nieco inna od dotychczasowych. Poprzez teatr cieni przedstawiono najważniejsze wydarzenia na drodze Polaków do niepodległości, od czasów rozbiorów po I wojnę światową. Na szkolnym holu zawisły kotary, za którymi ukazywały się kolejno scenki znane z naszej historii ojczystej: cienie zaborców, kosynierów, powstańców listopadowych i styczniowych, polskich patriotów, na czele z J. Piłsudskim. Zadbano o odpowiednia dekoracje i rekwizyty. Całości towarzyszyła muzyczna oprawa pieśni patriotycznych i wojskowych. Występ był bardzo interesujący i wzruszający. Widzowie śledzili go z dużą uwagą i skupieniem. Po spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała wykonawcom oraz reżyserom za ciekawą lekcję historii ojczystej. Nam, uczniom też się ona podobała. Takie szkolne uroczystości, które przenoszą nas z XXI wieku w głąb historii naszego kraju są bardzo potrzebne.  Wszystkim poległym za Ojczyznę i wolność, tym wielkim patriotom i tym anonimowym, jesteśmy winni pamięć i cześć, – chociaż tyle możemy dla Nich dziś zrobić.


    Agnieszka ;)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge