Lekcja kultury dla każdego…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Kultura osobista współczesnych nastolatków w wielu przypadkach pozostawia wiele do życzenia. Coraz częściej można się spotkać z nieodpowiednim zachowaniem młodzieży wobec osób starszych, nauczycieli, rodziców, czy rówieśników oraz używaniem niestosownych, a wręcz obraźliwych słów.

Problem kultury osobistej młodzieży, a właściwie coraz częściej spotykanego jej braku, poruszył teatr z Krakowa, który już po raz kolejny odwiedził naszą szkołę. W piątek tj. 29 listopada na drugiej lekcji uczniowie zebrali się na sali gimnastycznej, aby obejrzeć spektakl. Składał on się z kilku scenek, w których chętnie brały udział także osoby z publiczności.

Pierwsza scenka ukazywała nieodpowiednie zachowanie ucznia podczas lekcji, który nie dość, że się spóźnij to jeszcze przeszkadzał nauczycielce i zaczepiał kolegów.

W kolejnej scence tego samego ucznia odwiedziły koleżanki z klasy, aby wspólnie wykonać szkolne zadanie. Chłopak nie krył niezadowolenia z tego, że do niego przyszły. Chciał wymusić na nich, aby to one zrobiły całe zadanie. Jadł i pił w ich towarzystwie, nie proponując im nawet poczęstunku. A na koniec wprosił się do jednej z nich, nakazując, by jej mama przygotowała coś do jedzenia.

Chcąc wyrobić legitymację szkolną w sekretariacie już na wstępie zapomniał o powiedzeniu „dzień dobry”.  Nie użył tzw. magicznych słów „dziękuję”, „przepraszam”. Łamał regulamin szkolny, używając telefonu komórkowego.

W ostatniej scence ukazano dwóch chłopaków, którzy mimo próśb nie ustąpili starszej, schorowanej pani miejsca w kolejce do dentysty. Dodatkowo zabrali jej portfel i zaczęli nim rzucać, a następnie uciekli.

Po każdej scence osoba z widowni wypowiadała się, co było nieodpowiedniego w przedstawionym zachowaniu.

Spektakl był świetną formą lekcji kultury dla młodzieży. Chyba każdy z nas zastanowił się nad swoim dotychczasowym zachowaniem i wyciągnął wnioski. Miejmy nadzieję, że wydarzenia ukazane w scenkach nie będą miały miejsca w naszym najbliższym otoczeniu.

Madzia :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge