Dziewczynka w trampkach

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Cześć :)

W poniedziałek 2 grudnia mieliśmy okazję wyjechać do kina Ikar w Jarosławiu na film edukacyjny „Dziewczynka w trampkach”.

Film jest  niezwykle interesujący. Akcja rozgrywa się w Arabii Saudyjskiej, gdzie światem i codziennością mieszkańców rządzi ich religia – islam. Kobiety chodzą w hidżabach, nie mają do niczego prawa. Muszą być posłuszne mężom, ukrywać się przed innymi. Nie mogą prowadzić samochodów a nawet swobodnego życia, tu liczy się zasada i wyznanie Koranu.

Młoda dziewczynka Wadjda. Jest małą buntowniczką, która stawia na swoim i nie boi się wielu negatywnych konsekwencji jakie może ponieść. Dziewczynka marzy o rowerze, lecz on jest tylko przeznaczony dla chłopaków. Postanawia jednak za wszelką cenę spełnić swoje marzenie.

 Dziewczynka w trampkach, to film z wieloma przesłaniami. Między Wadjdą, a jej kolegą tworzy się piękna przyjacielska relacja. Rower w tym filmie stanowi symbol siły i odwagi, a także niesie przesłanie, aby czasem obalać stereotypy. Kobiety mają tam bardzo trudną sytuację, lecz tylko z europejskiego punktu widzenia, gdyż dla muzułmanów to codzienność. Film pozwala nam zrozumieć jak ważny dla osób wyznających tą religię jest Koran.

Uważam, że reżyserka –  Haifaa Al-Mansour -  zasługuje, aby jej film został doceniony. Zdobyła się na odwagę pokazała światu  jaka sytuacja panuje w krajach arabskich. Podeszła do tematu filmu z dystansem, a także z humorem. Nie raz śmiałyśmy się w głos z innymi osobami w kinie. Mamy nadzieję, że w przyszłości ukaże się więcej takich filmów.

 

 

 

 

Kinga i Klaudia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge