140. rocznica urodzin Wincentego Witosa w naszej szkole.

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Niedawno świętowaliśmy urodziny patrona Szkoły Podstawowej  - Wincentego Witosa. W tym roku przypadała okrągła, bo  140. rocznica jego urodzin. Jak co roku, szkoła podstawowa przygotowała na tę uroczystość apel i część artystyczną, upamiętniającą postać patrona.

Kim właściwie był Wincenty Witos? Czym szczególnym zasłużył się dla kraju? Jakimi cechami się odznaczał ? Dlaczego został patronem naszej szkoły?

Urodził się w 1874r.  Wierzchosławicach, wsi położonej niedaleko Tarnowa, w której co roku poczet sztandarowy  naszej szkoły uczestniczy w uroczystych Zaduszkach Witosowych.

Dzieciństwo i młodość naszego patrona nie była łatwa.  W domu rodzinnym panowała bieda, a sam Witos niejednokrotnie doznał krzywdy i poniżenia ze strony innych.

Jest jednak przykładem osoby, która mimo niskiego pochodzenia, dzięki swojej ciężkiej pracy, wytrwałości i ambicji, wzniosła się na wyżyny.  Ważne jest to, że zdobywając coraz  wyższe stopnie kariery politycznej, Witos  nie zrywał związków ze swą rodzinną wsią , wręcz odwrotnie zawsze podkreślał swoje chłopskie pochodzenie.

 Sam o sobie mawiał: Z pnia i rdzenia tej wsi wyszedłem, z nią żyłem i z nią cierpiałem, przechodząc złą i dobrą dolę. Zawsze starałem się utrzymywać wszystko, co mnie z nią łączyło, łączy, a spodziewam się łączyć będzie.

Witos znany jest przede wszystkim jako działacz ruchu ludowego, reprezentującego interesy chłopskie. W 1895r. przystąpił do założonego właśnie w Rzeszowie Stronnictwa Ludowego. Jego pozycja w stronnictwie rosła bardzo szybko. W wieku 35 lat został wybrany na wójta swej rodzinnej wsi. Funkcje tę sprawował przez 23 lata.  Jako wójt chciał zmienić obraz Wierzchosławic także pod względem ekonomicznym, w tym celu podjął wiele inicjatyw.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, w pierwszych wyborach do Sejmu w 1919 roku, został wybrany posłem obejmując przewodnictwo klubu poselskiego  „Piast”. Stał się równocześnie, jako prezes PSL „Piast”, jedną z czołowych postaci II Rzeczypospolitej, politykiem dużego formatu, sięgającym po najwyższe godności w państwie. Trzykrotnie był premierem kraju.

Zmarł 31 października 1945 roku w Krakowie.  Kondukt żałobny w dniach 3-6 listopada przeszedł pieszo z Krakowa do jego rodzinnej wioski, gdzie zgodnie z ostatnią wolą został Witos pochowany. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy zwolenników ruchu ludowego.

Tę właśnie biografię poznaliśmy na przedstawieniu, które okazało się było bardzo bogate w treści i przesłanie.

Postawa życiowa Wincentego Witosa bez wątpienia jest godna podziwu i  naśladowania. To nie tylko jeden z najważniejszych polityków dwudziestolecia międzywojennego, który na pierwszym planie stawiał zawsze interes państwowy i narodowy, ale również człowiek, ceniący proste, ale jakże ważne wartości: pracowitość, uczciwość, bezinteresowność, rozwagę.

 

Iwona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge