„Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”- recenzja filmu „Kamienie na szaniec”

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

10 marca mieliśmy okazję bliżej poznać historię naszego kraju z okresu II wojny kaświatowej, przedstawioną w filmie pt. ”Kamienie na szaniec” Roberta Glińskiego.

Około 8:30 wszyscy chętni do wyjazdu gimnazjaliści stawili się pod szkołą. Czas w autokarze, jak zwykle podczas takich wycieczek, upłynął nam dość przyjemnie. Około 10:00 dotarliśmy na miejsce. Zdążyliśmy zrobić niezbędne zakupy – popcorn oraz coś do picia i niedługo potem rozpoczął się seans.

kami„Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo”- oto dewiza, jaką w życiu kieruje się trzech młodych przyjaciół: Alek, Zośka i Rudy. Harcerze, maturzyści warszawskiego liceum snujący ambitne plany na przyszłość przerwane przez wrzesień 1939 roku. Wkraczają w dorosłość w niezwykle dramatycznych czasach, które stawiają ich przed wyborem – przetrwać za wszelką cenę czy przyłączyć się do walczących o wolną Ojczyznę, kamryzykując wszystko. Chłopcy, wychowani w patriotycznych domach, kształtowani przez harcerskie ideały, postanawiają walczyć. Stają się żołnierzami i choć codziennie ocierają się o śmierć, potrafią żyć pełnią życia. Walczą ofiarnie i z honorem. Odchodzą „jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec”, zostawiając po sobie wielką lekcję przyjaźni, honoru i miłości do Ojczyzny.

kamienie_na_szaniecObraz ten jest adaptacją dobrze nam znanej powieści Aleksandra Kamińskiego pt. ”Kamienie na szaniec”. Film opowiada przede wszystkim o młodości, miłości, przyjaźni oraz o bohaterstwie i walce jaką podjęli zwykli maturzyści, aby obronić swoją ojczyznę.

Film wyreżyserował wielokrotny zdobywca Orła oraz Złotego Lwa – Robert Gliński. W rolach głównych wystąpili: Tomasz Ziętek jako Rudy, Marcel Sabat jako Zośka oraz Kamil Szeptycki jako Alek. Muzyka Łukasza Targosza oraz scenariusz Wojciecha Pałysa dopełniły i tak już ciekawą oraz poruszającą całość.

W drodze powrotnej jak zawsze toczyła się ożywiona dyskusja na temat obejrzanego filmu. Śmiem twierdzić, że wszystkim bardzo się spodobał. Na sali kinowej nie obyło się bez wzruszeń. Film ten okazał się cenną lekcją historii i patriotyzmu dla nas – gimnazjalistów oraz wszystkich Polaków. „Kamienie na szaniec” ukazują wiele wartości, które zanikają w naszym dzisiejszym życiu, a są przecież tak ważne. Gorąco zachęcamy naszych rówieśników do obejrzenia tego bardzo dobrego filmu.

Karolina ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge