Miasto 44 – film, który na długo pozostanie w naszej pamięci…

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

1 sierpnia br. minęło 70 lat od wybuchu Powstania Warszawskiego. Zorganizowali je 1młodzi Polacy podczas II wojny światowej, aby wyswobodzić się spod okupacji niemieckiej. Powstanie trwało 63 dni i zakończyło się klęską Polaków. Wydarzenie to stało się tematem filmu Jana Komasy pt. „Miasto 44”. 3 października uczniowie naszego gimnazjum wybrali się do rzeszowskiego Multikina, aby obejrzeć film, o którym sporo się dyskutuje.

Miłym zaskoczeniem okazała się obsada aktorska. W rolach głównych wystąpili: Józef Pawłowski jako Stefan, Zofia Wichłacz jako Alicja  „Biedronka” oraz Anna Próchniak jak Kama. Uważam, że obsadzenie głównych ról młodymi i nieznanymi dotąd aktorami wpływa bardzo pozytywnie na odbiór filmu przez publiczność. Dzięki temu film nie jest męczący, gdyż nie trzeba oglądać po raz kolejny znanych już nam aktorów.

Trzeba przyznać, że podczas spektaklu na ekranie dzieje się na prawdę wiele. Reżyser 2ukazał życie młodych Polaków, którym przyszło wchodzić w dorosłość w okrutnych realiach okupacji. Żyją tak, jakby każdy dzień miał okazać się tym ostatnim. Przeżywają swoje miłości, namiętności, rozczarowania, a więc pod tym względem są typową młodzieżą. Swoje sprawy, pragnienia i marzenia podporządkowują jednak jednemu głównemu celowi – walce z wrogiem, a to jak się okazuje, wymaga wielkiej odwagi i poświęcenia. Powstanie Warszawskie zostało ukazane w tym obrazie w dość odświeżonej formie, dzięki czemu treść łatwiej trafia do młodego pokolenia.

Z pewnością rzeczą, na którą nie sposób nie zwrócić uwagi, są efekty specjalne. Nie widać w nich przesady, ani sztuczności. Wszystko ukazane jest w bardzo rzeczywisty sposób.

Myślę, że wybierając się na ten film, gimnazjaliści, podobnie jak ja, nie do końca zdawali 2sobie sprawę z sytuacji w jakiej znajdowali się Polacy podczas wojennej okupacji.  Film bez wątpienia wpłynął na naszą wyobraźnię i myślę, że niektóre obrazy na długo pozostaną w pamięci. Skłonią też do pewnych refleksji i przemyśleń na temat naszego życia.

„Miasto 44” to film skierowany głównie do nas- młodzieży i z pewnością warto go obejrzeć, chociażby po to by  w ten sposób oddać hołd poległym za naszą wolność.

 

Karolina ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge