„Pociąg do wolności”

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

11 listopada jak co roku w Polsce obchodzone jest jedno z najważniejszych świąt szk0002narodowych, czyli Święto Niepodległości. Po latach rozbiorów, dokonanych przez Austrię, Rosję i Prusy, powstaniach narodowych oraz zmaganiach na wielu frontach, Polacy dzięki bohaterstwu i patriotyzmowi wywalczyli wolność. Święto to obchodzone jest dla upamiętnienia odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Coroczne Święto Niepodległości jest okazją do złożenia hołdu wszystkim tym, którzy przyczynili się do odrodzenia państwa polskiego.

W tym roku obchodziliśmy 96szk0003. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Z tej okazji uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum pod kierunkiem pań: Joanny Makuch oraz Dagmary Kotkowskiej przygotowali przedstawienie. Z racji tego, iż dzień 11 listopada jest dniem wolnym od nauki i pracy akademia, przedstawienie odbyło się w piątek, czyli 14 listopada. Nasi koledzy i koleżanki w bardzo ciekawy sposób przybliżyli nam historię od rozbiorów, po powstania, aż do odzyskania niepodległości. Uroczystość składała się z szk0001dwóch części. W pierwszej wystąpili uczniowie kl. V SP, którzy przygotowali inscenizację skierowaną do młodszych uczniów naszej szkoły. Drugą część przedstawili uczniowie gimnazjum, a jej hasło przewodnie brzmiało:  „Pociąg do wolności”. Uczniowie w roli przewodników przeprowadzali nas przez kolejne stacje na drodze Polaków do wolności: niewolę, powstania narodowe, pierwszą wojnę światową oraz wreszcie pierwszy dzień wolności – 11 listopada 1918r. Zadbano również o odpowiednie dekoracje i rekwizyty. Całości towarzyszyła pasująca, muzyczna oprawa pieśni patriotycznych i wojskowych. Ogólnie rzecz ujmując cały występ był bardzo interesujący i przejmujący. Po spektaklu głos zabrała Pani Dyrektor, która podziękowała aktorom oraz reżyserom za pracę i ciekawe przedstawienie nam historii naszej ojczyzny.

Sądzę, że takie szkolne uroczystości są bardzo potrzebne. Dzięki nim my-uczniowie możemy cofnąć się w czasie do wydarzeń z tamtych lat i lepiej poznać dzieje naszego kraju. Ważne jest także to, że dzięki takim przedstawieniom i pamięci możemy podziękować tym, którzy walczyli i polegli za ojczyznę. Jesteśmy im winni pamięć, szacunek i cześć.

Karolina ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge