Dzień Bezpiecznego Internetu

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

Internet to wspaniały wynalazek. Korzystają z niego niemal wszyscy – młodzież i dorośli. DSCF0239Internet jest kopalnią wiedzy i informacji, platformą kontaktu z rówieśnikami, miejscem nauki, placem zabaw, sklepem, kuźnią kultury. Internet wykorzystywany nieostrożnie, może jednak wyrządzić znaczne krzywdy. Nękanie rówieśników on-line, wyciek danych osobowych, dostęp do treści nieodpowiednich dla młodych ludzi, instalowanie wirusów to problemy, które mogą nieść poważne konsekwencje.

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu wypadł 10 lutego 2015 roku. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem „Razem tworzymy lepszy Internet”, które nawiązuje do wzięcia czynnego udziału wszystkich użytkowników w kreowanie sieci oraz treści, jakie są w niej obecne. Podczas tegorocznych obchodów DBI zwrócono też uwagę na to, że każdy internauta ma prawo wykorzystywać potencjał sieci do samorealizacji, zdobywania informacji, nauki czy zabawy – ponosi jednak odpowiedzialność za swoje działania w Internecie. Każdy podczas surfowania w Sieci powinien pamiętać o szanowaniu innych jej użytkowników i respektowaniu ich praw.

Dzień BezpieczDSCF0250nego Internetu obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 roku i ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.
W Polsce Dzień Bezpiecznego Internetu od 2005 roku organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz Naukową i Akademicką Sieć Komputerową. DBI ma na celu przede wszystkim inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajomienie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa dzieci w Internecie oraz nagłośnienie tematyki dotyczącej bezpieczeństwa online.

Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole rozpoczęły się w lutym po feriach. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących bezpiecznego korzystania z Internetu w ramach lekcji informatyki oraz godzin wychowawczych. Podczas zajęć uczniowie oglądali filmiki, w których bohaterowie stykają się z ryzykownymi zachowaniami w Sieci, związanymi z cyberprzemocą, ochroną danych osobowych oraz poszanowaniem własności intelektualnej. Tematyka poruszona na zajęciach wzbudziła zainteresowanie uczniów, gdyż  z zaangażowaniem prowadzili dyskusje, dzielili się swoimi doświadczeniami i wyciągali wnioski.

Podsumowaniem prowadzonych w naszej szkole działań był apel. W czwartek 5 marca uczniowie odegrali scenki, pokazujące zarówno korzyści jak i negatywne skutki korzystania z Internetu.

DSCF0252         DSCF0244          DSCF0257

Z pewnością, w wyniku podjętych działań, uczniowie dowiedzieli się, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Dzięki temu nasi koledzy i koleżanki unikną wielu niebezpieczeństw związanych z Internetem. Poprzez aktywny udział w zajęciach nauczyciele skłonili młodych internautów do refleksji nad wieloma sprawami związanymi z korzystaniem z Internetu.

Dzień Bezpiecznego Internetu na pewno na stałe wpisze się w kalendarz naszych imprez szkolnych.

 

Sylwia i Karolina

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge