Łączy nas pamięć – Akcja „Żonkile” w Łowcach

Posted by :) in Bez kategorii | Leave a comment

imagesW 72. rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie organizowało akcję społeczno-edukacyjną pt. „Żonkile”. Akcja miała na celu przywrócenie pamięci o bohaterach powstania w getcie, którzy wiosną 1943r. zginęli w walce z hitlerowskim okupantem.beznazwy
Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję, kwitną w tym samym czasie, kiedy przypada rocznica powstania.

19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast w Polsce wolontariusze rozdawali papierowe żonkile jako wyraz pamięci o żydowskich powstańcach, którzy walczyli o ludzką godność. Do akcji włączyli się również uczniowie Zespołu Szkół w Łowcach pod kierunkiem p. Joanny Makuch i p. Anny Piwowar. W jej ramach wykonali mnóstwo papierowych żonkili, przygotowali uroczysty apel na temat życia polskich Żydów w warszawskim getcie, po czym przekazali żonkile wszystkim uczniom i nauczycielom Zespołu Szkół. Finał akcji odbył się w niedzielę19 kwietnia, kiedy członkowie Samorządu Uczniowskiego  rozdali żonkile mieszkańcom Łowiec. Poprzez ten prosty gest, którym było przypięcie papierowego kwiatu do ubrania, wszyscy mieli okazję wyrazić swą pamięć i szacunek dla ofiar Holokaustu.

DSC04371    DSC04364    DSC04372

DSC04391    DSC04376    DSC04389

Warto podkreślić, że akcja zorganizowana przez Muzeum cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Poświęcili oni sporo czasu i energii, aby przygotować się do jej prowadzenia, tym samym przyczynili się do budowania wspólnej świadomości historycznej Polaków i Żydów.

Dzięki udziałowi w akcji uczniowie nie tylko zgłębili temat Powstania w Getcie Warszawskim, ale przede wszystkim mieli okazję do rozwijania własnej wrażliwości oraz  refleksji na temat życia.

Akcja odbyła się pod patronatem:
Nowy-1

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge