Trochę o historii folwarku w Ruszkowie podczas II wojny światowej (dotyczy wywiadu z p. Bolewską)

Wąpielsk i okolice zostały zajęte przez wojska niemieckie 7 i 8 września 1939 roku. Od października wszystkie okoliczne majątki zostały zajęte przez niemieckich zarządców. Właścicielem folwarku Ruszkowo (niem. Ruskenfeld) , w którym przez cały okres okupacji pracowała Pani Janina Bolewska, był Kassjan Koskowski. W czasie wojny administrował nim Rolf von Hunnius. W tym ponad 400 hektarowym gospodarstwie, 30 ha zajmowały sady i ogrody. Tam latem od świtu do nocy pracowała prababcia Karoliny. Jej praca polegała na pieleniu chwastów, zbieraniu owoców, ziemniaków czy gumy. Niemcy uprawiali roślinę, która nazywali „koksaguza”. Kwitła ona przez cztery miesiące, a z zebranego z niej puchu wyrabiali gumę. Zimą musiała pracować w obejściach gospodarskich. Pod koniec wojny właściciel Ruszkowa został powołany do wojska. Z frontu już nie wrócił.

Puste pola – tak dzisiaj wyglądają miejsca, w którym były sady.
Dwór – widok obecny – Wąpielsk.
Zdjęcie z wojny – koleżanki.

DSCF0145DSCF0142DSCF0149DSCF0135

Spotkanie z p. Janiną Bolewską

DSCF0139 DSCF0129 DSCF0132 DSCF0136Janina Bolewska – z domu Becmer urodziła się 28 marca 1925r. w Wąpielsku w domu rodzinnym swoich rodziców jako czwarte dziecko. Do szkoły uczęszczała w rodzinnej miejscowości oddalonej od jej domu niespełna trzy kilometry. Tam nauczyła się pisać, czytać i liczyć. Nauka trwała cztery lata. W niedługim czasie po ukończeniu edukacji zaczęła się II Wojna Światowa . Polaków wywożono na przymusowe roboty z dala od swoich domów. Gdy zaczęła się okupacja miała skończone 14 lat i nie ominęły jej ciężkie roboty. Przez cały okres wojny chodziła każdego dnia do pracy, do majątku ziemskiego zajętego przez Niemców w miejscowości Ruszkowo. Latem pracowała w sadzie a zimą to była przeważnie praca przy młóceniu zboża. Po wojnie mieszkała z rodzicami , a po roku wyszła za mąż za Jerzego Bolewskiego- 6 lutego 1946r. w kościele w Radzikach Dużych. Nie mieli swojego domu, dlatego też po ślubie przez 12 miesięcy mieszkali u jej rodziców. W tym czasie postawili mały domek z jedną izbą i tzw. „sienią” na 5 hektarowej działce, otrzymanej z reformy parcelacji. Oczywiście nie za darmo, bo otrzymaną ziemię trzeba było spłacać zbożem przez 10 kolejnych lat. W ciągu kolejnych trzech lat rozbudowali dom do trzech pomieszczeń. I tak zaczęli wspólnie żyć i dorabiać się od zera. Urodziła siedmioro dzieci i je wychowała razem z mężem. W wieku 52 lat owdowiała i została sama z całym gospodarstwem. Dzieci powoli usamodzielniały się i rozpoczynały życie na swoim. Na „ojcowiźnie” została najmłodsza córka, z którą mieszka do dnia dzisiejszego.

 

Spotkanie z por. Władysławem Dąbrowskim uczestnikiem bitwy pod Monte Cassino

z1Do naszej szkoły został zaproszony por. Władysław Dąbrowski – uczestnik bitwy pod Monte Cassino. Pradziadek naszego kolegi z klasy IV,  w niezwykle barwny sposób opowiedział nie tylko o tym wydarzeniu, ale i o swoim życiu. Na mapie pokazał nam szlak bojowy, który przeszedł. Z ogromnym zainteresowaniem uczestniczący w spotkaniu oglądali albumy ze zdjęciami i przyniesione pamiątki.

Pan por. Władysław Dąbrowski urodził się 6 października 1924 roku w Warszawie. Do 13 kwietnia 1942 r. mieszkał z rodziną w Nowogródku, skąd został zesłany wraz z matką i bratem na Syberię. W marcu 1942 r. wstąpił do Wojska Polskiego, następnie został wcielony do Batalionu 5 dowodzonego przez gen. Władysława Andersa. W maju 1944 roku jako członek XV Pułku Ułanów Poznańskich brał udział w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie w 1948 roku wrócił z Anglii do Polski. Zamieszkał w Gdańsku.

z5z4z3z2z6

Podsumowanie projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce” dla społeczności szkolnej.

Dnia 29.05.2014 odbyło się w naszej szkole podsumowanie projektu „Opowiem ci o wolnej Polsce”.

Jako uczniowie biorący udział w projekcie zaprosiliśmy pozostałych uczniów klas III-VI do prawie dwugodzinnej zabawy.

Odbyły się quizy wiedzy a także zabawa w terenie z nagrodami.

Wszyscy doskonale się bawili a przy okazji dowiedzieli się interesujących rzeczy na temat projektu, nad którym pracowaliśmy cały rok szkolny.

 

 

 

http://www.kizoa.com/Video-Maker/d10901971k2853208o1/ceo