„Dystrykt 9” to film, który polecam

Dystrykt 9

„Dystrykt 9” to film południowoafrykański gatunku sci-fi stworzony w 2009 roku. Reżyserem tego filmu jest Neilla Blankampa. Napisała także scenariusz wraz z Tenri Tatchell, a producentem jest Peter Jackson, który za adaptację trylogii Tolkienia „Władcy Pierścieni” otrzymał łącznie 17 Oskarów. Został film stworzony na podstawie krótko metrażowego filmiku „Alive in Joburg”

W obsadzie występowali: Sharlto Copley, Jason Cope, Nathaline Bollt, Sylvaine Strike i inni.

Film został stworzony w formie wywiadu długometrażowego. Na początku nie możemy zrozumieć wypowiedzi ludzi(specjalistów, psychologów, pracowników oraz zwykłych ludzi) gdyż jeszcze nie znamy fabuły. Wszystko powoli podczas oglądania się wyjaśnia. Sam film podzielony jest jakby na trzy rodzaje filmów. Pierwsze to te, które zajerejstrowała prasa, drugie to wypowiedzi ludzi, a trzecie to sceny widziane tylko przez Nas i ukazują całą prawdę.

Na początku są wypowiedzi pytanych(tak jak powyżej zapisałam). Dowiadujemy się wtedy, że 28 lat temu na ziemię przyleciał statek kosmiczny i zawisł nad Johannesburgiem na 3 miesiące. Po tym czasie ludzie odważyli się tam zajrzeć i znaleźli ponad milion na pół żywych kosmitów, którzy byli wygłodzeni i potrzebowali pomocy. Z wyglądu przypominali świerszcze afrykański, które po angielsku nazywają się prakton prawn, a prawn znaczy krewetka. Przez co ludzie bez szacunku dla nich nazwali ich Krewetkami. Na ziemi, obok stolicy RPA tworzą dla getto, gdzie obok śmieci mają małe „domki”, w których żyją. Ludzie(tubylcy zmieszani z gangsterami), aby handlować z nimi bronią(kosmitów i ludzi) lub jedzeniem to kosmici dawali im pieniądze, a oni im kocią karmę. 28 latach stosunki między ludźmi a tubylcami są bardzo napięte

Główny bohater(Sharlo Copey), który pracuje dla Multi-National United, zostaje główno dowodzącym akcji eksmisji krewetek na bardziej odludne miejsce. Głównym zadaniem było zebrać podpisy wszystkich krewetek. Podczas zadania pokazuje nam jak zachowują sie kosmici. Po drodze widzimy także jak niszczy jaja kosmitów, paląc je. Nazwał to „kontrolą populacji”. Następnie spotyka buntowniczą krewetkę, przez co dochodzi do starcia i kosmita zostaje zabity. Kolejny dom jest mieszkaniem pewnego ojca i synka, kosmitów. Zdziwiony „ojciec” trochę się buntuje, przez co chcą zabrać jego syna i wchodzą do budynku. Znajdują tam komputery i wiele kabli.  Główny bohater po przeszukaniu domku znajduje dziwny pojemnik, który wytryskuje dziwny czarny płyn na jego twarz. Po tym incydencie ten pojemnik do laboratorium. Po drodze dziwnie się czuje. Wymiotuje, dziwna ciecz cieknie z jego nosa a na sam koniec paznokcie mu odpadają i mdleje. W szpitalu okazuje się, że jedna z rąk zmieniła się w dłoń krewetek. Zostaje natychmiastowo przeniesiony do pewnego laboratorium, (o którym nawet nie wiedział), które znajdowało sie w firmie, w której pracował i tam zauważył wiele pociętych ciał obcych i powoli uświadamiał sobie okrutną prawdę…

To, co napisałam to tylko jedna trzecia filmu. Dańdy pomyśli pewnie” słabe, nisko budżetowe sci-fi” Otóż w tym filmie nie chodzi o to. Na początku myślałam, ze to główny bohater będzie tym „złym”, a jednak nie! Od strony cywilów aż oślepiała nietolerancyjność, a rząd robił, co chciał za ich plecami na przykład, gdy bohater uciekł puścili plotkę w telewizji, że uprawiał stosunek z kosmitą, przez co zona przestała mu ufać. Jednak głównym celem rządu było odkrycie sposobu na kontrolowanie broni, która mogli używać tylko kosmici. Po to ich zamknięto jak w klatce i prowadzono na nich eksperymenty! Ale czemu? Nie mogli tego zrobić pokojowo? Oczywiście, że nie! Ludzie to rasa, która chce zagarnąć wszystko dla ciebie nie licząc na koszty osób drugiej ani na jej uczucia. Aby tylko mieć lepszą broń zrobią wszystko, nawet zabija miliony i miliardy, a nawet będą chcieli pokroić swoich na kawałki, aby tylko coś zyskać tylko dla siebie. Ten film to pokazuje, bardzo drastycznie, ale to prawda.

Co ciekawego mogę napisać, aby już nie obrzucać ludzi grzechami? A to, że ludzie naprawdę mogą się zmienić, (ale robi to taka mała ilość osób, że ten świat niedługo zostanie zniszczony do szpiku kości), a dokonuje tego główny bohater zmieniając nastawienie do obcych i wierząc tylko w prawdę. Znajdując schronienie wśród obcych znajduje także możliwość powrotu do dawnej postaci, ale szczegółów dowiecie się po obejrzeniu filmu.

Gratulacje należą się także za ukazanie kosmitów. Wyglądają jakby byli na prawdę, a sceneria oddaje wspaniale smutny i tragiczny nastrój filmu.

Film nie jest na pewno przeznaczony dla dzieci i ludzi wrażliwych na dość drastyczne sceny(jest ich niewiele, ale jednak nie radziłabym) oraz nie dla tych, którzy nie potrafią pozwanie podejść do filmu. Moim zdaniem ten film idealnie pokazuje naturę człowieka. Pewnie dlatego jest tak mało znany, ale ja uważam, że każdy powinien się zastanowić – czy jestem dumny z bycia człowiekiem?

 

Magda Pławińska

Wystrzałowa polska komedia

Dla wielbicieli talentu Juliusza Machulskiego film „Deja vu” okazał się pewnym zaskoczeniem. pierwszy rzut oka jest to kolejna komedia, których Machulski zrobił wcale nie mało, przykładami są:”Vabank”,”Kiler”,Kiler-ów 2-óch”,”Seksmisja”. Wracając do tematu, film ten jest połączeniem komedii i sensacji. „Deja vu” zostało wyprodukowane w roku 1989.  Autorami scenariusza są Aleksandr Borodyanskiy oraz sam reżyser – Juliusz Machulski. Główne postacie zagrali Jerzy Stuhr (Johny Pollack),
Władimir Gołowin (Mick Nitsch) oraz Wojciech Wysocki (Franco De Niro – gangster z Chicago).
Akcja filmu rozpoczyna się w 1925 r. w Chicago, ale toczy się głównie w Odessie, w ZSRR. Fabułą tej produkcji jest zemsta rodziny mafijnej z Chicago na zdrajcy Nitschu. Głównymi bohaterami są: Mick Nitsch – były mafioso, który zdradził swą rodzinę, informując policję o transporcie alkoholu, Johny Pollack – płatny zabójca wysłany z zadaniem wykonania wyroku na zdrajcy. W roku 1925 Nitsch zdradza swoją mafijną rodzinę. Gangsterzy aby zemścić się na zdrajcy wysyłają zabójcę z polskimi
korzeniami – Johna Pollacka. W Odessie (tam uciekł renegat) Johny zostaje entuzjastycznie powitany przez przedstawicieli różnych radzieckich organizacji jako pierwszy pasażer ze Stanów Zjednoczonych, podróżujący linią Chicago – Konstantynopol – Odessa. Niezwykła serdeczność i nadmiernie gorliwa opieka gospodarzy powodują, że choć Pollack odnajduje zdrajcę – jest nim Niczyporuk, szef odeskiego podziemia, przemycający szlakiem przez Alaskę samogon ukryty w chlebie – nie jest w stanie wykonać na
nim wyroku. Po wielu bójkach, strzelaninach i pogoniach Niczyporuk trafia do więzienia,a Pollack pod opiekę psychiatry.
„Deja vu” jest połączeniem dwóch moich ulubionych kategorii filmowych – komedii i sensacji.Pełen jest zwrotów akcji oraz zabawnych wydarzeń.Gorąco polecam ten film ludziom o podobnych upodobaniach. Wystrzałowego seansu!

Hubert Suda

MUNDIAL 2014

Źródło: radiostar.net

Czym jest MUNDIAL?
To po prostu potoczna nazwa Mistrzostw Świata w piłce nożnej, pochodząca z języka hiszpańskiego, oznaczająca przymiotnik światowy.
Po raz pierwszy zorganizowane zostały w 1930 roku w Urugwaju. Od 1946 roku przyjęły nazwę Pucharu Julesa Rimeta . Drużyna zwycięska otrzymywała trofeum, którym była Złota Nike. Miała ona przypadać na własność pierwszej drużynie, która zdobędzie tytuł zwycięzcy trzykrotnie. Dokonali tego w 1970 roku Brazylijczycy. Niestety statuetka ta została skradziona w 1983 roku. Wówczas nowe trofeum nazwano Pucharem Świata, ale zwycięska drużyna Mistrzostw otrzymuje tylko pozłacaną replikę.
Jak wyglądają statystyki tych rozgrywek?
Otóż jedynym krajem, który uczestniczył we wszystkich mistrzostwach była Brazylia. Brazylijczycy też zdobyli dotąd najwięcej, bo pięć tytułów. Włosi zostali mistrzami cztery razy, Niemcy trzy razy, a Argentyńczycy i Urugwajczycy dwa razy. Mistrzostwa wygrali jednokrotnie Francuzi i Anglicy. W finałach występowała także Holandia, Czechosłowacja i Węgry po dwa razy oraz Szwecja. Zespoły europejskie osiągały zwycięstwo wyłącznie w rozgrywkach organizowanych w Europie, a zespoły południowoamerykańskie także poza swoim kontynentem. W Europie drużyna Brazylii zwyciężyła w Szwecji w 1958 roku oraz w Korei Południowej i Japonii w 2002 roku.
Nasza reprezentacja Polski dwukrotnie zajęła trzecie miejsce w mistrzostwach świata. Po raz pierwszy w 1974 roku w Niemczech, wówczas królem strzelców został Grzegorz Lato. Drugi raz w 1982 roku w Hiszpanii.
Obecnie, na bieżąco możemy śledzić MUNDIAL 2014, który odbywa się w pięknej Brazylii. Niestety nie możemy kibicować naszej drużynie, która nie awansowała do rozgrywek, ale na pewno macie swojego faworyta. Ciekawa jestem jakiego obstawiacie zwycięzcę?

Weronika Własak

Klucz do gry supportem

Witam, nazywam sie Dawid Zagórowski. Mam duże doświadczenie na dolnej alei. Supportem gram 2 lata , a moja obecnie dywizja to platyna 3.

EZRbcLa

 

Gra wsparciem to bardzo odpowiedzialna rola w drużynie.Naszym zadaniem jest wspieranie naszych sojusznikow.W obecnym patchu 4.8 najlepszymi supportami są: Morgana, Thresh, Braum ,Nami ,Karma ,Zyra. W początkowej fazie gry support ma, moim zdaniem, bardzo dużo obowiązków ,musi pilnować wizji oraz czasu pojawiania się stworów.Także,  moim zdaniem , najtrudniejszej czynności,czyli nękania przeciwnika .Jak wiadomo na dolnej alei gra dwóch graczy adc i supp naszym zadaniem jest przeszkadzanie przeciwnemu adc zabijania stworów.To zadanie znakomicie spełnia: Zyra, Karma oraz Morgana .Osobną półką są supp,które przyciągają oraz uziemiają przeciwnika ,np.Thresh, Braum, Morgana oraz Nami . Przejdźmy do fazy środkowej, w tym etapie gry najlepszymi supportami to Morgana oraz Thresh,jednak należy być ostrożnym,ponieważ przeciwnicy napewno będą starali się wykorzystać nasze próby uziemienia rywali. W końcowej fazie gry, support musi kupić przedmioty  zapewniające  mu przetrwanie oraz oczyszczające uziemienie.

 

lolsupport

Podsumowując, support to bardzo ważna funkcja w drużynie , jednak często jest niedoceniana. Myślę, że to powoduje niechęć do gry w tej pozycji. Więcej informacji można uzyskać we wcześniejszych wpisach na blogu.

Nikt Ci nic nie powie… – o czym jest ta książka?

Nikt Ci nic nie powie… -

- recenzja książki C.J. Daugherty  „Wybrani.

 

Książkę pt. „Wybrani”, napisaną przez C. J. Daugherty, poleciła mi koleżanka. Po przeczytaniu opisu wiedziałam, że ta historia będzie ciekawa. Moją uwagę przykuła intrygująca okładka – dziewczyna o dwóch twarzach i tajemniczy budynek. „Wybrani” to thriller młodzieżowy. Książka została wprowadzona na rynek w 2013r. przez Wydawnictwo Otwarte i zyskała dużą popularność wśród czytelników. Nie jest więc zaskoczeniem, że zajęła szóste miejsce na liście bestsellerów „Gazety Wyborczej” w marcu 2013r. Jest to pierwszy tom powieściowej Sagi, który tak jak „Zmierzch” Stephenie Meyer skazany jest na sukces.

Główną bohaterką powieści jest Allie Sheridan – zbuntowana nastolatka, której świat zawalił się, od kiedy jej ukochany brat zaginął, a ona po raz kolejny zostaje zatrzymana przez policję. Zrozpaczeni rodzice decydują się na wysłanie dziewczyny do ekskluzywnej szkoły z internatem, z dala od domu, w którym uczy się młodzież z wyższych stref. Akademia Cimmeria to mroczna i monumentalna szkoła, w której panują surowe i dziwne zasady. Pomimo tego  Allie dość szybko klimatyzuje się i z czasem zyskuje kilkoro przyjaciół, a nawet dwóch adoratorów: Sylvaina i Cartera. Niestety, okazuje się, że wszyscy wokół niej kłamią. Dziewczyna nie wie, komu zaufać, ponieważ nikt nie jest w stanie realnie odpowiedzieć jej na dręczące ją pytania. Kiedy jedna z uczennic Akademii zostaje zamordowana, Allie wie, że szkoła skrywa mroczne sekrety.

„Wybrani” to powieść trzymająca czytelnika w napięciu i pochłaniająca aż do ostatniej strony. Jednak, czytając pierwsze strony, trochę się rozczarowałam – kolejna zwykła historia zagubionej nastolatki, która trafia do nowej szkoły, poznaje innych rówieśników, pojawia się przystojny chłopak… Jednak w końcu akcja nabrała tempa, które rosło wraz ze wzrostem numeracji stron. Irytujące trochę, a zarazem intrygujące jest to, że chociaż autorka wyjaśniała niektóre z zagadek, to jednak zdecydowała się nie ujawniać zbyt wiele, pozostawiając czytelnika z wieloma pytaniami i przypuszczeniami. Język jest prosty, co sprawia, że czyta się ją szybko. To lektura, którą z przyjemnością czytałam w czasie wakacji. Bohaterowie to osoby podobne w swoim zachowaniu do ludzi, które nas otaczają na co dzień. Posiadają szereg zalet i wad. W każdym z nich znalazłam coś, co mnie urzekło. Przykładem tego jest Allie, która mimo zbuntowanego charakteru, jest sympatyczną dziewczyną, która się zagubiła.

„Wybrani” to niesamowita powieść. Jest w niej wystraczająco wiele tajemnicy, kryminału i romansu oraz zwykłego życia nastolatków. Może zainteresować zarówno młodszych, jak i  starszych. Z niecierpliwością oczekuję na drugi tom, który ma ukazać się pod koniec września 2013r.

Eliza Staniszewska

Czytam, bo…wypracowanie szkolne

Czy warto czytać książki ?

 

Warto czytać książki, gdyż ludzie czytają je już od wielu wieków. Dostępność ich zwiększyła się wraz z wynalezieniem przez Jana Gutenberga czcionki , która wpłynęła na szybsze powielanie tekstu i możliwość wydawania go w większej ilości egzemplarzy. Dzięki temu wynalazkowi, od XVI wieku, książka przyczyniła się do rozwoju intelektualnego człowieka. Wobec tego chciałabym przedstawić , dlaczego warto ją czytać.

Uważam, że czytając literaturę, poszerzamy horyzonty myślowe oraz rozwijamy swoją wiedzę o otaczającej nas rzeczywistości. Poznajemy odległe krainy geograficzne i historyczne miejsca. Dzięki czytelnictwu wzrasta nasz poziom wiedzy o religiach, malarstwie , filmie, przyrodzie, historii świata oraz tradycjach i zwyczajach innych kultur. Poza tym literatura rozwija zasób słownictwa, wpływa na poprawność gramatyczną, stylistyczną i ortograficzną wypowiedzi.

Z całą pewnością spotkania z książką wpływają na wartościowe spędzanie czasu wolnego. Z dala od telewizji i Internetu przeżywamy niezwykłe przygody, przenosząc się do fantastycznego świata. Poprzez wypoczynek bierny, wędrujemy przez tajemnicze krainy, spotykamy niezwykłe osobowości, możemy poznawać kosmos i odkrywać nieznane zakątki ludzkiej psychiki. Relaksujemy się i odcinamy od problemów realnego świata.

Kolejnym argumentem jest wpływ czytelnictwa na rozwój naszej wyobraźni. Według mnie, uzyskiwanie nowych informacji pobudza naszą wyobraźnię. Powołam się wobec tego na słowa Alberta Einsteina : „ Wyobraźnia bez wiedzy może stworzyć rzeczy piękne. Wiedza bez wyobraźni najwyżej doskonałe”. Reasumując, mogę stwierdzić, iż obydwa czynniki – wiedza i wyobraźnia, wpływają na odczucie piękna oraz doskonałości. Bez wątpienia doświadczamy ich poprzez studiowanie literatury. Mają one istotny wpływ na naszą twórczość w życiu codziennym.

Ponadto czytanie zabija nudę, a nudzą się przecież ludzie mało inteligentni. Mądry i świadomy człowiek wie, że upływający czas jest bezcenny. Każda chwila spędzona z literaturą powoduje, iż nie odczuwamy znużenia, a wręcz przeciwnie, ciągle poszukujemy nowych doznań.

Dodatkowo książki ukazują ludzi o skrajnych emocjach, co pozwala nam spojrzeć na zachowania ludzkie w obiektywny sposób. Dzięki bohaterom książkowym przeżywamy miłość, nienawiść , rozpacz i uczymy się reagowania w ekstremalnych sytuacjach. Z moich rozważań wynika, że możemy również naśladować postawy ludzi, będących wzorcami zachowań w literaturze. Przeżywanie rozmaitych emocji poszerza wachlarz naszych uczuć, przez co stajemy się wrażliwsi na potrzeby innych.

Sądzę, że czytanie książek z pewnością stanowi istotny walor naszego życia, wpływający na poszerzanie naszej wiedzy. Warto czytać, gdyż dzięki rozmaitej lekturze zdobywamy wiedzę z różnych dziedzin życia i nauki, rozwijamy naszą wyobraźnię oraz doznania emocjonalne. Przede wszystkim dzięki książkom jesteśmy bardziej wartościowymi ludźmi.

Weronika Własak

Cytaty o …książce, czytaniu i …

„Bardzo wiele książek należy przeczytać po to, aby sobie uświadomić, jak mało się wie.”

 Mikołaj Gogol

 

 „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła.”

 Wisława Szymborska

 

 „Dom bez książek jest jak plaża bez słońca.”

José Martí

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne … Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie.”

                                       Arturo Pérez-Reverte – „Królowa Południa”

„Kto czyta książki, żyje podwójnie.”

Umberto Eco

„Książki sprawiają, że opisywane w nich historie i wyrażone opinie stają się twoimi i po skończonej lekturze nie jesteś już tym samym człowiekiem, jakim byłeś, kiedy ją zaczynałeś. Bardzo inteligentni ludzie napisali niektóre z tych stron; i jeśli potrafisz czytać z pokorą, cierpliwością i chęcią uczenia się, nigdy się nie zawiedziesz. Nawet to, czego się nie rozumie, utkwi ci w jakimś zakamarku głowy i czeka, żeby kiedyś w przyszłości nabrać sensu i zmienić się w rzeczy piękne i pożyteczne.”

                                      Arturo Pérez-Reverte -  „Królowa Południa”

„Los książek zależy od pojętności czytelników.”

 Terencjusz

 „Mając wolność, kwiaty, książki i księżyc, któż nie byłby w pełni szczęśliwy.”

Oscar Wilde


„Pokój bez książek jest jak ciało bez duszy.”

Cyceron


„Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa

z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.”

Kartezjusz


„Do nauczania i uczenia się te trzy środki pomocnicze są nieodzowne: po pierwsze – książki, po drugie – książki, po trzecie – książki, bez nich nic nie pomogą nasze wysiłki.”

 Stanisław Konarski

Pierwsze oznaki lata w naszej gminie

Dnia 21 czerwca jest pierwszy dzień lata. W świecie roślin jest to okres dojrzewania nasion i owoców a u zwierząt jest to czas wydawania nowego pokolenia. W naszej gminie można już znaleźć pierwsze oznaki wiosny. Oto parę zdjęć :

Roślinność:

SAM_0395

 

SAM_0355

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0356

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0353

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0354

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0358

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0359

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0364

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0365

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0366

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0367

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0368

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0373

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0376

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0370

 

 

 

 

 

 

 

 

SAM_0374

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia Aleksandra Godzik

Tekst Aleksandra Godzik

 

 

 

SAM_0371 SAM_0372

 

 

Zemsta niczego nie rozwiąże

Ostatnio miałem do czynienie z filmem „Aria dla Atlety” w reżyserii Filipa Bajona. Dzieło to zostało nakręcone w 1979 roku, otrzymało na 6. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w  Gdańsku dwa Brązowe Lwy Gdańskie : za najlepszy debiut reżyserii (Filip Bajon) i najlepsze zdjęcia (Jerzy Zieliński).Reżyser okazał się również autorem scenariusza. Zdjęcia do filmu wykonał Jerzy Zieliński. Montażem zajęła się Janina Niedźwiecka, a muzyką Zdzisław Szostak.

Głównego bohatera, Władysława Góralewicza, zagrał Krzysztof Majchrzak. Dwójka przyjaciół wyżej wymienionej postaci nazywała się Bolcio Rogalski i Cyklop (tak się do niego zwracali, ponieważ nie widział na jedno oko). Odegrali ich: Bogusz Bilewski i Wojciech Pszoniak. Akcja rozegrała się na przełomie XIX i XX w. Historia rozpoczęła się we wsi, w której mieszkał młody chłopak marzący o występie w cyrku Siedelmayera. Gdy stał się już mężczyzną, postanowił , że będzie atletą. Kiedy dołączył do cyrkowców poznał swoich najlepszych przyjaciół. Tam poczuł smak porażki i upokorzenia. Dokonali tego bracia Absowie. Po czasie poznaje Hitzlera (guru w świecie zapaśników), który go zabiera do Charlottenburga. W tym miejscu młody mężczyzna zaczyna swoją historię zapaśniczą i pragnie zemsty na Absach. Góralewicz staje się mistrzem świata w zapasach. Po czasie poznaje swoją przyszłą żonę Cecylię.

Sądze, że film jest trudny, ale godny polecenia. Moim zdaniem gra aktorska była na wysokim poziomie. Myślę, że powinni obejrzeć go ludzie, którzy przekładają karierę i poczucie własnej wartości nad rodzinę.

Maks Bieniasiewicz

Wieczornica, czyli lekcja patriotyzmu

W Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie odbyła się wieczornica-uroczysty apel o 11 listopada. Został on przygotowany przez panią Magdalenę Umińską, panią Aleksandrę Grzybowską oraz panią Elą Bąk, specjalnie dla Sybiraków. Uczestniczyli w nim uczniowie szkoły.

 

Na początku wszyscy wstali i odśpiewali hymn narodowy. Potem chłopcy i dziewczynki wygłaszali piękne, patriotyczne wiersze,pomiędzy którymi,chór odśpiewał m.in ,,pierwszą brygadę”, ,,strzelców”, ,,o mój rozmarynie” i ,,Rotę” podczas której wszyscy wstali. Ta pieśń była bowiem, kandydatką do hymnu polskiego.

Oprócz występów artystycznych, przedstawiona została również, skrócona historia wojny w Polsce. W tle można było obejrzeć prezentację o tym święcie.

Sala została udekorowana biało-czerwoną tkaniną, świecami oraz kwiatami. Wszystko to tworzyło podniosły i uroczysty nastrój, dzięki któremu całość wyglądała jeszcze lepiej.

 

Już w trakcie uroczystości, w oczach zebranych widać było zruszenie tym, że pomimo, iż idziemy naprzód, pamiętamy o tradycji i zatrzymujemy się w pędzie życia, by uczcić takie ważne i piękne święto.                        Po zakończeniu występu wszystkim uczniom wręczono czekolady. Goście otrzymali poczęstunek, w formie przeróżnych ciastek, które popijali kawą i herbatą. Po tym powoli zaczęli rozchodzić się do swoich domów.

Sądze, że występ był bardzo udany i spodobał się gościom.Na pewno na długo go zapamiętają i będą miło wspominać.

 

Książka na nudę i długie wieczory…

 

,,Mój Ocean Niespokojny” jest książka napisana przez znaną prozaiczkę i autorkę utworów dla młodzieży – Krystynę Siesicką.  W jej twórczości możemy również znaleźć takie pozycje jak: ,,Zapałka na zakręcie”, ,,Jezioro Osobliwości”, ,,Przez dziurkę od klucza” czy ,,Pejzaż sentymentalny” oraz wiele, wiele innych. Pani Krystyna została również odznaczona wieloma nagrodami. Były to między innymi: Nagroda prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży, Harcerską Nagrodę Literacką czy Złoty medal ,,Zasłużony Kulturze Gloria  Artis”.

,,Mój ocean Niespokojny” jest to książka o trzech siostrach: Weronice, Alicji i Justynie oraz o ich dzieciach: Klimie jak i Peluchu. Siostry te spisują swoje wspomnienia przy czym opisują się nawzajem oraz przedstawiają ciekawe historie ze swojego życia. Sądzę, że nawet nie przeczuwają,  iż w tym samym momencie tworzą własną książkę. Dwie z nich: Justynka i Ala żyją w wielkim pośpiechu, to też gwałtownie spisują swoje wspomnienia. Natomiast Weronika w spokoju i opanowaniu rozpamiętuje się w swojej przeszłości. Jak mówi: ,,Tak naprawdę, niczego o nich nie wiem, o ich świecie rozedrganym muzyką, sterowanym SMS – ami i wątpliwą gadatliwością komputera. Świecie, do którego wpuszczają nas niechętnie, albo nie wpuszczają wcale.”

Już na pierwszych stronach książki mamy sporządzoną w styczniu 2006 roku notkę biograficzną, dzięki której możemy dowiedzieć się o rodzicach czy dziadkach trzech sióstr, dacie urodzenia, mężach oraz dzieciach. Książka ta jest krótka. Czyta się ją lekko, jakby słuchało opowieści trzech bliskich sobie koleżanek.

Jakie historie ze swojego życia opowiadają trzy siostry?  Kto to jest Peluch?  Jak brzmi jego prawdziwe imię i dlaczego tak nazywają go najbliżsi? Jeżeli dręczą Was te pytania jak i wiele innych, mam na to sposób. Mianowicie musicie jak najszybciej przeczytać tą książkę.

Agnieszka Buczkowska
Źródła zdjęć: zdjęcie1 – pl.wikipedia.org/wiki/Krystyna_Siesicka‎ zdjęcie 2 – www.ceneo.pl

Dlaczego nie należy stronić od wysiłku fizycznego?

Aktywność fizyczna poprawia stan zdrowia na różne sposoby, pomaga też organizmowi w lepszym wykorzystaniu kalorii, co z kolei pomaga w obniżaniu masy ciała i utrzymaniu pożądanej wagi. Może ona prowadzić do wzrostu podstawowej przemiany .

Korzyści płynące z aktywności fizycznej:
1. pozytywne działanie wysiłku fizycznego zauważamy bardzo szybko: w naszym organizmie wytwarzane są endorfiny – neuroprzekaźniki (zwane „hormonem szczęścia”), które powodują doskonały nastrój, wprowadzają w stan euforii, stymulują również pozytywną energię.
2. wiele zmian w organizmie, przede wszystkim wzrost zapotrzebowania mięśni na tlen, substraty energetyczne, zwiększenie wydzielania metabolitów
3. zwiększa ogólny przepływ krwi, wpływa zatem na:
o dostarczanie odpowiedniej ilości krwi do tkanek oraz wzrost ich metabolizmu
o zaopatrywanie tkanek w tlen oraz transport dwutlenku węgla
o transport: materiałów budulcowych i energetycznych (do mózgu i mięśni), metabolitów (z tkanek) oraz hormonów i innych związków
o utrzymanie stałej temperatury ciała, ochronę organizmu przed przegrzaniem
o lepsze ukrwienie narządów aktywnych w czasie wykonywania ćwiczeń
4. powoduje pozytywne zmiany czynnościowe w obrębie układu krążenia:
o zwiększenie wewnętrznej średnicy tętnic oraz naczyń krwionośnych, obniżenie stężenia cholesterolu, zmniejszenie ryzyka tworzenia się skrzeplin
o zmniejszenie ciśnienia tętniczego
o obniżenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych np. zawału serca, miażdżycy, udaru mózgu
5. zwiększa masę kości i stopień ich mineralizacji, zapobiega zatem osteoporozie
6. zmiany biochemiczne i fizjologiczne – np. w wydzielaniu hormonów – zmniejszenie wydzielania i stężenia we krwi insuliny obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę
7. zapobieganie przybierania na wadze, zmniejszenie tkanki tłuszczowej; przyspiesza przemianę materii, której poziom jest utrzymywany nawet przez 48 godzin po zakończeniu wysiłku fizycznego
8. poprawa samopoczucia, jakości snu, łagodzenie stresów
9. zmniejszają ryzyko zachorowania na niektóre choroby nowotworowe, ryzyko przedwczesnej śmierci
10. poprawienie kondycji fizycznej na wielu płaszczyznach:
o Wzrost wydolności sercowo-naczyniowej, czyli zdolności organizmu do wykonywania pracy fizycznej, która jest najważniejszym komponentem kondycji fizycznej i zależy od sprawności układu krwionośnego
Dlatego powinniśmy ćwiczyć , aby być zdrowym .

Krzysztof Chciuk

Kolejny sukces młodych aktorów

Uczennice Gimnazjum Publicznego im. Arkadego Fiedlera w Dębnie (Aleksandra Jelińska, Julia Gąsior, Zuzanna Kuszyk, Joanna Jokiel, Wiktoria Jelińska, Michaela Dalidowicz) wystąpiły w przedstawieniu „Moje życie – mój wybór” podczas uroczystości rocznicowej Klubu Abstynenta „Życie”. Wydarzenie to miało miejsce w Dębnowskim Ośrodku Kultury.

Nasze przedstawienie opowiadało o grupie nastolatków. Niektórzy wiedli beztroskie życie, inni mieli ”pod górkę”. Jednak jedni i drudzy mieli szansę zadecydować o tym, jak potoczy się ich dorosłe życie, czy założą rodzinę, znajdą wymarzoną pracę, a może… ich życiem będzie rządził nałóg. Jak to w życiu bywa, koniec wcale nie był oczywisty. W rezultacie bowiem szczęście uśmiechnęło się nie tylko do tych, którzy byli zawsze grzeczni, rozsądni czy z „dobrych domów”. Dzieci, które szybko musiały stać się dorosłe, były „zahartowane życiowo”, co zaprocentowało w dorosłym życiu.

Przedstawiałyśmy już tę sztukę na przeglądzie spektakli profilaktycznych w Dębnie, ale mimo to postanowiłyśmy przyjść o godzinę wcześniej, aby przećwiczyć wszystko raz jeszcze. Sprawdziłyśmy sprzęt i rozpoczęłyśmy próbę. Około godziny 17:45 zaczęli schodzić się goście. Siadali przy suto zastawionych stołach. Patrząc na te wszystkie smakołyki, zaczęła „cieknąć nam ślinka”, mogłyśmy jednak liczyć na obiecany, słodki poczęstunek po naszym występie.

Gdy stanęłyśmy na scenie, ogarnęła nas niemała trema. Sala przepełniona była bowiem ludźmi. Jednak po wypowiedzeniu pierwszej kwestii, stres minął. Starałyśmy się zrobić wszystko jak najlepiej i … chyba nam się udało! Zostałyśmy nagrodzone gromkimi brawami i pysznymi bombonierkami.

Podczas uroczystości każdy czuł się swobodnie, było bardzo miło. Jakby to powiedział typowy nastolatek, nie było po prostu „sztywno”.

Mamy nadzieję, że i w przyszłym roku uczniowie naszej szkoły będą mieli szansę pokazać swój talent aktorski podczas tej imprezy.

Dziękujemy pani Wioletcie Rafałowicz za przygotowanie nas do tego spektaklu oraz Jagodzie Szymczyk, która uwieczniła nasz występ.

Ola Jelińska

Polska tenisistka – Agnieszka Radwańska

Źródło: bangkokbobbysports.wordpress.com

Agnieszka Roma Radwańska urodziła się 6 marca 1989 roku w Krakowie. Jest finalistką wielkoszlemowego Wimbledonu 2012 roku w singlu. Zawodniczka, która reprezentuje Polskę w rankingu WTA Tour jako wiceliderka. Ta tenisistka, jako pierwsza w historii polskiego tenisa,
zarobiła na korcie ponad jeden milion dolarów amerykańskich, a w ciągu całej kariery 15 697 340 dolarów amerykańskich.
W sportowej rywalizacji była zwyciężczynią trzynastu turniejów WTA w grze pojedynczej i dwóch w grze podwójnej. Poza tym triumfowała w dwóch juniorskich turniejach wielkoszlemowych Wimbledon 2005 i French Open 2006 w grze pojedynczej. Była także finalistką juniorskiego French Open 2006 w grze podwójnej. Reprezentowała kraj w Pucharze Federacji oraz na Igrzyskach Olimpijskich 2008 w Pekinie. Na Igrzyskach Olimpijskich 2012 w Londynie była chorążym reprezentacji. W 2014 roku razem z Grzegorzem Panfilem osiągnęła finał Pucharu Hopmana. Zdobywczyni nagród WTA w kategorii Debiut roku 2006. Zdobyła tytuł ulubionej tenisistki publiczności – 2011, 2012, 2013.
Dodatkowe wyróżnienia Radwańskiej to : ulubiony profil na Facebooku w 2012 roku, ulubione wideo 2012 roku oraz zagranie roku 2013.
Agnieszka jest drugą w historii Polką po Jadwidze Jędrzejowskiej ( 1937 r.), która dotarła do finału turnieju wielkoszlemowego w singlu -Wimbledon 2012 roku oraz do półfinału turnieju wielkoszlemowego w deblu – Australian Open 2010 oraz US Open 2011 roku.
To także druga osoba z Polski po Wojciechu Fibaku ( 1977 r.), która weszła do pierwszej dziesiątki rankingu tenisowego.
Wraz z młodszą siostrą Urszulą Radwańską reprezentuje Polskę na najsłynniejszych kortach świata, będąc wzorem dla wielu nastolatek.
Weronika Własak

Piątek z siatkówką…

Dzisiaj po południu postanowiłam śledzić zmagania naszych Rodaków i nie tylko w Lidze Światowej Siatkówki Mężczyzn. I szczerze przyznam… Było warto. Rozpoczęłam mój piątek z siatkówką od ekscytującego meczu; Brazylia kontra Iran. Irańczycy byli o krok od niezwykłego i historycznego zwycięstwa nad Brazylijczykami. Jednak doświadczeni gospodarze pokazali, że potrafią sobie poradzić nawet w najbardziej krytycznych sytuacjach. Natomiast ich młodym przeciwnikom zabrakło zimnej głowy i solidnej gry do końca.

Kolejnym moim punktem emocji był mecz; Polska – Czarnogóra, w którym wystąpił nasz młodszy skład kadry. Jednak przeciwnicy okazali się dla nas za silni. Z trudem doprowadziliśmy do tie – breaka, którego niestety przegraliśmy 9 do 15. Po smutnej przegranej w Miliczu czekamy na rewanż w niedzielę o godz. 17.30.

Punktem kulminacyjnym mojego wieczoru był bez wątpienia mecz Włochy – Polska. Nasi Rodacy wystąpili w składzie: Drzyzga, Mika, Wrona, Bociek, Buszek, Kłos oraz Zatorski (l), Żygadło, Konarski, RuciakZaś skład przeciwników przedstawiał się następująco:  Travica, Parodi, Piano, Zaytsev, Kovar, Birarelli oraz Rossini (l).

Pierwszy set był bardzo wyrównany. Błędy pojawiały się po obu stronach. Jednak po dotknięciu siatki przez Konarskiego przegraliśmy 1 seta 25: 22. Drugi set okazał się dominacją Polaków. Pokazali oni świetną grę, wspaniałą taktykę oraz perfekcję (4 asy i 9pkt zdobytych przez Boćka). W trzecim secie walka była wyrównana. Jednak poprzez drobne błędy przegraliśmy go z Włochami 25:23. A było tak blisko…. W czwartym secie szliśmy łeb w łeb. Niestety końcówka seta w naszym wykonaniu była tragiczna. Od złych zagrywek po poważne błędy. Wykorzystali to nasi przeciwnicy i wygrali cały mecz. Ostatni set zakończył nasz najgorszy i najgroźniejszych przeciwnik Iwan Zaytsev  - 25: 20. Po bardzo emocjonalnym meczu z całą pewnością mogę stwierdzić, iż walczyliśmy do końca. Jednak jak to zwykle bywa w takich sytuacjach zabrakło nam trochę szczęścia… Oto co na ten temat powiedział nasz Rodak – siatkarz – Karol Kłos: ,, Do samego końca walczyliśmy jak równy z równym. Dwa sety mogły inaczej wyglądać, ale rzeczywiście zabrakło nieco zimnej głowy. Chociaż jeden punkt to by było już coś. Nie czuliśmy się gorsi. Grało się super, szkoda że tu się nie udało.” Z niecierpliwością czekamy na rewanż w niedzielę.

Bez tajemnic – wywiad z najsłynniejszym detektywem

Bez tajemnic – wywiad z najsłynniejszym detektywem
- Dzień dobry, panie Sherlocku Holmesie. Jestem redaktorką gazety szkolnej w Gimnazjum Publicznym im. Arkadego Fiedlera w Dębnie. Czy mogłabym zadać panu kilka pytań ?
- Dzień dobry, pani redaktor. Jeśli moje odpowiedzi w czymś pani pomogą, to chętnie ich udzielę.
- Dziękuję, więc wiele osób zastanawia się, dlaczego właśnie wybrał pan zawód detektywa ?
- Od zawsze interesowałem się dochodzeniami. Lubiłem rozwiązywać zagadki. Uwielbiałem obserwować różne sytuacje, o których potem rozmyślałem. Sprawiało mi to po prostu przyjemność.
- Rozumiem, a jakie cechy powinien mieć skuteczny detektyw ?
- Przede wszystkim powinien być mistrzem obserwacji, żeby nic mu nie umknęło w śledztwie. Musi także umieć wyciągać wnioski z własnych obserwacji i starać się sklejać je w całość. Ważne jest też to, żeby był opanowany, skupiony na zadaniu oraz życzliwy dla swoich klientów. Powinien potrafić wcielać się w różne postacie i wiedzieć, kiedy ludzie kłamią.
- Te wszystkie cechy pasują do pana.
- Dziękuję bardzo, wiele lat pracowałem na to, by ludzie tak o mnie myśleli.
- No i się panu udało. Czy przez te wszystkie lata mógł detektyw liczyć na kogoś specjalnego ?
- Ależ oczywiście. W wielu sprawach pomagał mi mój najdroższy przyjaciel – doktor John Watson.
- Jak pomagał ?
- Nie musiał robić nic takiego. Wystarczyła mi jego obecność, to że zawsze mogłem mu się wygadać, a on słuchał i coś mówił, a wtedy dostawałem olśnienia. Był to mój jedyny prawdziwy przyjaciel, na którego zawsze mogłem liczyć.
- To niesamowite, co pan teraz mówi. Jest pan naprawdę najlepszym detektywem, jakiego w życiu poznałam. Bardzo dziękuję za ten wywiad i życzę powodzenia w dalszych sprawach.
- Dziękuję. Bardzo miło słyszeć takie słowa. Mam nadzieję, że pani pomogłem. Do widzenia
- Do widzenia.
Przytuła Izabella

Magia Futbolu

24.05.14 miał miejsce finał ligi mistrzów, Real Madryt mierzył się z innym klubem ze stolicy Athletico.Niestety tego dnia wracaliśmy z wycieczki z Zakopanego, jednak nie mogłem przegapić tego meczu pożyczyłem od cioci laptopa wraz z internetem mobilnym i oglądaliśmy mecz w czasie jazdy. Jakość transmisji była tragiczna,co jakiś czas mecz się zacinał. Początek meczu był średni, zwykła gra bez „fajerwerków” , jednak w 30 minucie dogodną okazję zmarnował Gareth Bale który uderzył obok słupka. Po 5 minutach ta okazja się zemściła po rzucie rożnym piłka została źle wybita a Iker Casillas wyszedł z bramki co wykorzystał Diego Godin strzelając nad nim, Athletico wyszło na prowadzenie trener Diego Simeone zastosował taktykę powszechnie znaną przez kibiców jako „autobus”. Przez kolejne 60 minut nic się nie działo. W 90 minucie zaciął mi się internet. Zmarnowany myślałem, że to już koniec jednak jakaś nadzieja pozostawała po wznowieniu transmisji zapanowała radość; okazało się ,że Sergio Ramos zdobył gola z rzutu rożnego w 93 minucie. Kibice Athletico wiedzieli co ich czeka, zmęczeni zawodnicy nie mieli siły grać.

z16028525Q,Real-MAdryt-wygrywa-Lige-Mistrzow-Pierwsza połowa dogrywki nie przyniosła rozstrzygnięcia jednak w drugiej połowie Angel Di Maria wkręcił w murawę 3 obrońców po czym strzelił na bramkę Tibou Courtois – a ten jednak odbił piłkę a strzałem z główki wpakował do bramki futbolówkę Gareth Bale był to drugi gol na wagę trofeum po tym jak upokorzył Barcelonę w finale Copa Del Rey.Na stadionie zapanowałą radość Real trimfował.Kolejną bramkę zdobył Marcelo a pod koniec rzut karny wykorzystał Cristiano Ronaldo ustanawiając nowy rekord Ligi Mistrzów na 17 bramek w sezonie.Po meczu nastąpiła dekoracja zawodników a puchar europy wzniosł kapitan Iker Casillas był to jeden z najpiękniejszych momentów w histori futbolu a Los Blancos zdobyli upragnioną La Decimę.Ten finał na długo pozostanie nam w pamięci a napewno zapisze się w histori Królewscy pokazali ,że walczy się zawsze do końca.

00039Q0CMNF4DIHW-C116-F4

 

M8A1, czy warto?

M8A1 jest amerykańskim niszczycielem czołgów. W World Of Tanks znajduje się na czwartym poziomie w drzewie badań.

 

m8a1

 

Jest wyposażony w dość mocne działo, które dobrze spisuje się nawet na szóstych poziomach. Strzela co 2 sekundy, co pozwala nam na kąsanie przeciwnika za małą ilość obrażeń, ale za to bardzo często

M8A1 jest bardzo szybkim pojazdem, na prostej drodze osiąga nawet 60 km/h.

JeJego wadą jak i zaletą jest to, że posiada wieżę. Pozytywną cechą tego modułu jest to, że możemy bez problemu okrążać przeciwnika i atakować, ale na tym pojeździe obraca się ona bardzo wolno, co utrudnia szybką reakcję na zajeżdzającego od tyłu przeciwnika.

 

m8_1

Podsumowując, niszczycuel ten jest naprawdę dobry i przyjemny w prowadzeniu, ale nie będzie zbyt skuteczny w rękach początkującego gracza.

Agata Mróz-Olszewska

Agata Danuta Mróz-Olszewska (ur. 7 kwietnia 1982 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 4 czerwca 2008 we Wrocławiu) – polska siatkarka, 138-krotna reprezentantka Polski w latach 2003-2006, zdobywczyni złotych medali na Mistrzostwach Europy w piłce siatkowej kobiet w 2003 i 2005.  Agata Mróz urodziła się w Dąbrowie Tarnowskiej, jednak dzieciństwo i młodość Agata_Mróz_by_Paweł_Strykowskispędziła w Tarnowie, gdzie rozpoczęła karierę z siatkówką. 9 czerwca 2007 wyszła za mąż za Jacka Olszewskiego. 12 stycznia 2008 roku ogłosiła, że spodziewa się dziecka. 4 kwietnia 2008 urodziła córkę Lilianę, która jest wcześniakiem. 22 maja 2008 przeszła zabieg przeszczepienia szpiku kostnego w Klinice Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu. Czternaście dni po przeszczepie zmarła w wyniku posocznicy i związanego z nią wstrząsu septycznego. Agata miała 26 lat. Została pochowana 9 czerwca 2008 (w 1. rocznicę ślubu) na cmentarzu w Tarnowie – Krzyżu, w północnej części miasta (Plan dojścia do grobu). Agata Mróz pochodziła ze sportowej rodziny. Oboje rodzice uprawiali w młodości sport, jej rodzeństwo robi to obecnie. Siostra Katarzyna jest także zawodową siatkarką, a brat Paweł zaś zawodowym koszykarzem. Mróz wzięła udział w sesji zdjęciowej do magazynu CKM (grudzień 2005).

Kariera

Jej talent dostrzeżono szybko, jeszcze gdy była młodą dziewczyną. Dlatego jako szkołę średnią zaproponowano jej sosnowiecką Szkołę Mistrzostwa Sportowego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W trzeciej klasie liceum ogólnokształcącego przy tejże szkole, odniosła swój pierwszy poważny sukces. Reprezentacja Polski kadetek w Gdańsku wywalczyła złoty medal, a Agata Mróz była wówczas kapitanem tamtej reprezentacji. Tuż po tym, wiosną 2000 roku przerwała treningi z powodu pierwszych objawów choroby, która później miała się okazać dla niej tragiczna. Dokończyła trzecią klasę w LO przy SMS i powróciła do Tarnowa. Po dłuższej przerwie rozpoczęła treningi w drużynie serii B kobiecych rozgrywek siatkarskich w Polsce, akademickiej drużynie z Ostrowca Świętokrzyskiego. Stąd dostała pierwsze powołanie do kadry seniorskiej, co wywołało spore poruszenie, gdyż mimo sukcesów juniorskich, Agata była niemal nieznaną zawodniczką, podobnie jak jej drużyna AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski. Postawa w reprezentacji, której stanowiła jeden z filarów podczas zdobywania złotego medalu Mistrzostw Europy (2003) sprawiła, że nieznaną dotąd zawodniczką zainteresowało się wiele czołowych klubów, nie tylko polskich. Agata Mróz zdecydowała się przyjąć propozycję BKS Stal Bielsko-Biała, z którą to drużyną, w 2004 roku, wywalczyła mistrzostwo Polski, a w 2004 i 2006 Puchar Polski. Była wielokrotną reprezentantką Polski w siatkówce. W 2005 roku ponownie wywalczyła złoty medal Mistrzostw Europy. Od 2006 r. występowała w zespole Gruppo Murcia 2002, z którym w 2007 zdobyła m.in. mistrzostwo i Puchar Hiszpanii. W 2007 r. ze względu na zły stan zdrowia (mielodysplazja szpiku) postanowiła przerwać karierę.

Kluby

  • 1995-1997 – Tarnovia Tarnów
  • 1997-2000SMS PZPS Sosnowiec
  • 2002-2003 – AZS WSBiP Ostrowiec Świętokrzyski
  • 2003-2006 – BKS Bielsko-Biała
  • 2006-2007 – Gruppo Murcia 2002

Osiągnięcia klubowe

  • BKS Stal Bielsko-Biała: mistrzostwo Polski (2004), puchar Polski (2004, 2006),
  • Gruppo 2002 Murcia: mistrzostwo i puchar Hiszpanii (2007), puchar Top Teams Cup (2007).

Osiągnięcia reprezentacyjne

  • 1999: Złota medalistka Mistrzostw Europy kadetek (kapitan reprezentacji)
  • 2003: Złota medalistka Mistrzostw Europy
  • 2005: Złota medalistka Mistrzostw Europy

Memoriały

Pod koniec 2009 roku został rozegrany Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej. W turnieju wzięły udział polskie, jak i zagraniczne zespoły. Na parkiecie pojawiły się zawodniczki ówczesnego mistrza Polski MKS Muszynianki Muszyna, wicemistrza i zdobywcy Pucharu Polski BKS Aluprof Bielsko-Biała oraz zespoły ZOK Rijeka (mistrz Chorwacji) i Palma Volley Mallorca (wicemistrz Hiszpanii). Patronat nad memoriałem objęły trzy prezydentowe – Maria Kaczyńska, Jolanta Kwaśniewska i Danuta Wałęsa. W dniach 17 – 19 września 2010 r. ponownie w Hali Katowickiego Spodka odbywa się II edycja Memoriału. Tym razem w turnieju biorą udział reprezentacje narodowe kobiet z Czech, Chrowacji, Serbii i Polski. Turniej, nad którym patronat objęła Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej, będzie rozgrywał się o puchar Prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Natomiast o oprawę artystyczną zadbają polscy artyści, m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Feel, Kabaret Rak oraz podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Ponadto swój udział potwierdziły przede wszystkim takie fundacje jak: Fundacja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Fundacja im. Agnieszki Osieckiej „Okularnicy”, Fundacja „Iskierka”, Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. Zbigniewa Religi i inne.

Odznaczenia i uhonorowania

22 listopada 2005 prezydent Aleksander Kwaśniewski za wybitne zasługi dla rozwoju sportu odznaczył ją Złotym Krzyżem Zasług

Prezydent Lech Kaczyński nadał jej pośmiertnie za wybitne osiągnięcia sportowe i heroiczną postawę w walce z nieuleczalną chorobą Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Mąż zmarłej, Jacek Olszewski, odmówił przyjęcia odznaczenia. 9 czerwca 2008 podczas ceremonii pogrzebowej w Tarnowie stwierdził, że nie chciałby, aby uroczystość nabrała politycznego wymiaru, zaś odznaczenie jego zdaniem powinni otrzymać lekarze, którzy opiekowali się Agatą Mróz.

 

 

W 2008 roku głosami kibiców została uhonorowana nagrodą Siatkarski Plus w kategorii Osobowość Polskiej Siatkówki 2007 Roku.

Imię Agaty Mróz-Olszewskiej w czerwcu 2009 r. otrzymała nowa hala sportowa w Kole – jest to pierwszy taki obiekt, upamiętniający siatkarkę. Publiczne Gimnazjum w Średniem Dużem oraz dnia 07.10.2011 w Bobolicach woj. zachodniopomorskim zostało mianowane, im. Agaty Mróz. Hala widowiskowo sportowa w Dąbrowie Tarnowskiej również nosi nazwę Agaty Mróz-Olszewskiej.

W 2012 roku powstał film Nad życie opowiadający o życiu Agaty Mróz. Film opowiada o jej życiu prywatnym, szczęśliwej miłości, narodzinach dziecka i walce z chorobą, którą przegrała. Premiera filmu miała miejsce 11 maja 2012 r. W rolę Agaty wcieliła się Olga Bołądź.

 

 

 

 

zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Mr%C3%B3z#mediaviewer/Plik:Agata_Mr%C3%B3z_by_Pawe%C5%82_Strykowski.jpg                      licencja CC BY-SA 3.0

 

źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/Agata_Mr%C3%B3z licencja licencji Creative Commons

 

 

Aleksandra Godzik

 

25 lat wolności w Polsce

Źródło: wyborcza.pl

„Wolność – kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem…” – to słowa piosenki zespołu Chłopcy z Placu Broni, które niejednokrotnie słyszeliśmy dzisiejszego dnia – 4 czerwca.
Zastanawiam się czy znamy znaczenie wolności jako młodzi ludzie ? Jesteśmy pokoleniem, które otrzymało ją w prezencie od poprzednich pokoleń. Nie musieliśmy o nią walczyć, ale czy potrafimy ją docenić?
Dzień Wolności upamiętnia pierwsze przełomowe wybory w Polsce, przeprowadzone 4 czerwca 1989 roku. Ich konsekwencją był upadek komunizmu. Dzięki temu nastąpiły przemiany polityczne nie tylko w Polsce, ale również w całej Europie Środkowo-Wschodniej.
„Wolne wybory” były rezultatem porozumienia zawartego pomiędzy komunistyczną władzą i przedstawicielami części opozycji oraz Kościoła podczas obrad Okrągłego Stołu. Ich uczestnicy ustalili, że wszystkie miejsca w Senacie oraz 35 % miejsc w Sejmie obsadzonych będzie w wyniku wolnych wyborów obywateli, natomiast pozostałe 65 % posłów zostanie wybranych z list podzielonych między PZPR i jego sojuszników z PRON (w tym 35 z listy krajowej). Komuniści zapewniali sobie mandaty wystarczające do zarządzania państwem, ale faktycznie uniemożliwiali jednostronne zmiany o charakterze konstytucyjnym wymagające 2/3 głosów.
Dzięki ograniczonemu do stu miejsc składowi Senatu zapewniali sobie wybór własnego kandydata na prezydenta, ponieważ elekcji miały dokonywać obie izby połączone w Zgromadzenie Narodowe. Całe szczęście, że ustalenia dotyczące wyborów parlamentarnych były jednorazowe. Kolejne miały być przeprowadzone według zasad całkowicie demokratycznych.
Dnia 7 kwietnia 1989 roku Sejm uchwalił „Ustawę o zmianie Konstytucji PRL”, która wprowadzała m.in. zapisy o Senacie, urzędzie prezydenta oraz ordynacjach wyborczych do Sejmu i Senatu. 13 kwietnia 1989 roku Rada Państwa wyznaczyła termin wyborów na 4 i 18 czerwca 1989 roku.
Dzisiaj świętujemy 25 lat wolności w naszym kraju. Cieszmy się tym dniem jako młodzi obywatele. Przygotujmy się do obowiązków obywatelskich i odpowiedzialności wyborczej, którą będziemy mogli wykazać w przyszłości.
Weronika Własak