Szkolny Festiwal Nauki

Szkolny Festiwal Nauki za nami. Odbył się 4 czerwca na świetlicy szkolnej. Tutaj zebrali się wszyscy nauczyciele i uczniowie. Pani Zofia Wojnowska – koordynator programu powitała wszystkich zebranych i przedstawiła krótko w formie prezentacji co działo się w I semestrze. Mówiła o programie ” Szkoła z klasa 2.0″, o kodeksie, o lekcjach z TIK. Następnie poprosiła uczniów, którzy realizowali projekty o ich przedstawienie. Nas reprezentowały dziewczyny. Bardzo sprawnie im to poszło. Miały przygotowana prezentację w prezi ( jest już na stronie) oraz pokazały na stronie internetowej szkoły naszą e-gazetkę ” Jadwiżanka”. Oprócz nas prezentowali się koledzy z V klasy, I klasy i gimnazjaliści. Zaciekawiła nas ich gazetka ” Za drzwiami gimnazjum”. Pracują w innym programie QMAM. Na koniec wystąpiła pani dyrektor i podziękowała wszystkim zaangażowanym w program oraz życzyła dalszych sukcesów.Impreza przebiegła w bardzo miłej atmosferze, a każda grupa otrzymała gromkie brawa. Cieszymy się, ze dobrnęliśmy do końca programu. Gazetkę będziemy ciągle redagowali, może i w gimnazjum. Dziękujemy pani Zofii Wojnowskiej za wsparcie i okazaną pomoc.

 

       

Nasze prezi

Wył.

Oto nasze aktualne prezi Redagujemy e-gazetkę ” Jadwiżanka”

Co już za nami

Wył.

Projekt za nami, a przed nami Festiwal, na którym sie zaprezentujemy. w tym celu powstała prezentacja prezi, która niestety uległa uszkodzeniu i musieliśmy ja poprawić. Gdy patrzymy wstecz, to stwierdzamy, że w naszej szkole dużo się działo. Uczestnictwo w programie zmusiło nas do optymalnej aktywności, popatrzyliśmy na TIK w inny sposób i zaczęliśmy te narzędzia mądrzej wykorzystywać. Ponadto buszujemy w Internecie , by cały czas coś nowego wyśledzić i wykorzystać. Teraz zainteresował nas  portal World Wonders Project. Będziemy mu się bacznie przyglądali. Dużo energii pochłonęła nam realizacja projektu. Spędzaliśmy ze sobą każdą wolną chwilę, by dobrze zaplanować, a potem zrealizować zadania. Rejestracja na Junior Media przyniosła nam wiele satysfakcji. W każdym szkolnym wydarzeniu widzieliśmy dobry materiał na artykuł. Opisywaliśmy nasze spotkania, wycieczki i to, co nowego w TIK.  Staraliśmy sie urozmaicać nasze czasopismo nowymi formami dziennikarskimi. Uczestniczyliśmy w warsztatach dziennikarskich, które poprowadziła dla nas nasza pani koordynator – polonistka. Dużo frajdy sprawia nam robienie zdjęć i tworzenie fotogalerii.

NASZE OSIĄGNIĘCIA  I NAPOTKANE TRUDNOŚCI

Wydaliśmy już trzy numery ” Jadwiżankii otrzymaliśmy CERTYFIKAT JUNIOR MEDIA. Jest na naszym blogu. Trudności w zasadzie nie było. Ograniczał nas jedynie czas, bo dojeżdżamy z różnych miejscowości i jesteśmy uzależnieni od autobusu. Musieliśmy ” chwytać” każda wolną chwilę, by omówić nasze działania.

NAUCZYLIŚMY SIĘ współpracy i komunikacji poprzez Internet. Dziś już nie jest dla nas dziwne, że możemy prace wysłać pani e-mailem lub o umówionej godzinie pogadać na czacie.

Narzędzia TIK

Do realizacji naszego projektu wykorzystywaliśmy różne narzędzia TIK, przede wszystkim Internet, Portal Junior Media, Komputery, laptopy, rzutnik, tablicę interaktywną ( gdy pisaliśmy coś wspólnie), program Word, Paint (tutaj dokonywalismy obróbki zdjęć), Power Point, Prezi. Ten ostatni gorąco wszystkim polecamy, jest prosty w obsłudze, można ciekawie i zwięźle opisać swoje dokonania. Bardzo lubimy też robić prezentacje w tradycyjnym Power Poincie. Nasz projekt przedstawimy 4 czerwca  na Szkolnym Festiwalu Nauki ( został przeniesiony z 1 czerwca ze względu na Dzień Dziecka). Wkrótce więc relacja z festiwalu.

 

Wycieczka do Telewizji Polskiej i Nowin Rzeszowskich

25 maja odbyliśmy świetna wycieczkę do redakcji gazety lokalnej Nowiny Rzeszowskie i Telewizji Regionalnej Rzeszów. W telewizji poczuliśmy się niesamowicie wśród mnóstwa kamer, mogliśmy usiąść za stołem prezenterskim i wziąć w ręce olbrzymią kamerę i zobaczyć jak powstaje film. Ponadto byliśmy w archiwum filmów i obejrzeliśmy film Podkarpackie skarby. Nawet nie wiedzieliśmy, że niedaleko nas znajduje się stare grodzisko Wały Królewskie w Trzcinicy. Wizyta w Nowinach Rzeszowskich była elementem naszego projektu. Chcieliśmy zobaczyć jak wygląda praca dziennikarza profesjonalisty. Po redakcji oprowadzała nas przemiła pani, która opowiadała jak powstają rzeszowskie Nowiny.

             

 

Prezi

Przygotowując się do Szkolnego Festiwalu Nauki zrobiliśmy krótką prezentację o naszym projekcie. Jeszcze trochę nieudolną, wybaczcie.

Jadwiżanka

Co nowego w szkole

Chcielibyśmy Wam powiedzieć co nowego u nas w szkole. W związku z programem wiele się zmieniło. Przede wszystkim nasza nauka jest bardziej atrakcyjna przez możliwość korzystania z TIK. Prawie każdy nauczyciel wykorzystuje na swojej lekcji komputer, rzutnik i tablicę interaktywną. Czasem lekcje po prostu są przy komputerach. To super frajda i łatwiejsza, a może bardziej atrakcyjna nauka. Doszliśmy do wniosku, że dzięki takim lekcjom łatwiej zapamiętujemy niektóre tematy. Np. Pani od j.polskiego, by utrwalić z nami wiedzę na temat części mowy, poleciła nam przygotowanie prezentacji w programie Prezi. Było to dla nas wyzwanie, a jednocześnie nauka, bo nie dość, że musieliśmy kumać program, to jeszcze zdarzało się, że po kilka razy poprawialiśmy nasze notatki, a przez to zapamiętaliśmy bezbłędnie części mowy. Ponadto uwielbiamy lekcje z tablicą interaktywną. Do tej pory pani polonistka i nasza opiekunka sama męczyła się nad przygotowywaniem tematów na tablicę, a teraz wnioskowała do Pani dyrektor o zakup specjalnego programu do j.polskiego. Nie możemy się doczekać. Fajną sprawą jest też czat na naszej szkolnej stronie. W określonych godzinach, jak czegoś nie wiemy, możemy sobie z panią pogadać, albo kontaktować się z nią przez e-maila. Fajnie co? A jak jest u was? Napiszcie.

Aha. Mamy kolejny numer ” Jadwiżanki”. Czytajcie na www.szkoladydnia.republika.pl

Warsztaty dziennikarskie

Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia z warsztatów dziennikarskich. Było nawet ciekawie. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy, które pomogą nam redagować naszą gazetkę, choć i tak nieźle sobie już radzimy. Jednak , jak widać, nauki nigdy dość. Otrzymaliśmy od Pani Zofii słowniczek dziennikarski i dowiedzieliśmy się jak napisać porządną notatkę prasową. Na następną lekcję mamy przynieść kserokopie różnych gazet. Ciekawe co będziemy robili? Czekamy też na realizację kolejnego zadania projektowego. Będzie wycieczka do telewizji Rzeszów i gazety Nowiny Rzeszowskie. Nie możemy się już doczekać.

Nasza gazetka

I jest! Wydaliśmy dwa pierwsze numery naszej gazetki internetowej ” Jadwiżanka”. Jesteśmy z siebie dumni , bo dopięliśmy celu. Redagujemy czasopismo. W przygotowaniu kolejny numer. Czytajcie nas na Junior Media.

 

Wesołych Świąt!

Wył.

„… Noc pełna Boga

Noc – Wcielonego Słowa

Nisko nad ziemią

zawisła…

Łaska…

Ognista gwiazda

Zeszła z gór…

Pokój

Ludziom

Miastom i wsiom

Pokój – nowym dniom

-Pokój Tobie -

Pokój na trud własnej drogi

I na dźwiganie brzemion drugich

Na pracę.

Pokój

w tę świętą noc

nad ziemią nisko

Pokój-

Na wszystko”.

(s. Bożena, Nazaretanka)

Życzymy wszystkim radosnych Świąt Wielkanocnych.

W redakcji gazety ” Nasza Gmina Dydnia”

Kolejne zadanie projektu wykonane. Byliśmy na wycieczce w redakcji gazety lokalnej. Spotkaliśmy się tam z panem Grzegorzem Ciporą, informatykiem, który przedstawił nam prezentację jak krok po kroku powstaje gazeta. Zachęcił nas do korzystania z programów, które mogłyby nam pomóc w tworzeniu naszej gazety. Niestety te bogatsze są płatne. W trakcie spotkania z panem Grzegorzem zaszczycił nas swoja obecnością Pan Wójt, który wydał już kolka książek o gminie Dydnia i Pogórzu Dynowskim. Zachęcił nas do pisania, do pracy w szkolnej redakcji.

         

css.php