Sztuka zaangażowania

Uczestnicy

Kielce

kielce

Jesteśmy 12-osobową grupą z Kielc, uczącą się w tutejszym Plastyku. Gdy nasza szkoła poinformowała nas o projekcie, pomyśleliśmy, że jest on ciekawą inicjatywą, która może pomóc innym a nas wiele nauczyć. Ponieważ jesteśmy w większości damską grupą, temat „Czy prawdziwe piękno istnieje” nasunął się sam. Uznałyśmy, ze jest to dobry pomysł, więc przyjęłyśmy go jako nasz motyw przewodni.

Celem naszego projektu jest zwalczenie braku akceptacji przez otoczenie, oraz samych siebie. Dążąc do ideałów narzucanych przez media zapominamy o własnych poglądach i podporządkujemy się stylom obecnie panującym. Jednak czy ogólnoprzyjęty kanon naprawdę istnieje? Każdy człowiek postrzega ideały nieco inaczej.

Podczas projektu chcemy pokazać indywidualne spojrzenie na piękno poszczególnych osób. W ramach akcji przeprowadzimy rozmowy z osobami ze świata mody: modelkami, projektantami, stylistami. Dalszym etapem działania będzie przedstawienie problemu nastolatków nie akceptując siebie starających się „upiększać” na wszelkie sposoby.

Liczymy, że nasze działania w tym projekcie przyczynią się w jakiś sposób do mniej rygorystycznego patrzenia na piękno i pomogą w walce z kompleksami dzisiejszej młodzieży.

 

Zakopane

oie_16162546jqgM757T

W skład naszej grupy wchodzą uczniowie fakultetu literackiego klasy VIII w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem. Olga, skoczkini, która po każdym treningu ma nowy uraz fizyczny, jej pasją jest gra na skrzypcach oraz śpiewanie, a swoją przyszłość wiąże z filmem. Stefa, literatka, która do każdego filmu ułoży wiersz, pasjonuje się fotografią, a w przyszłości chce być weterynarzem, scenarzystą lub drugim Dawidem Wolińskim. Emilia, narciarka, która po treningu lubi sobie potańczyć i napić się malinowej herbaty, przyszłości jeszcze nie planowała. Jasiek, rodzynek wśród nas, pływak, literat od niedawna, nie wie co zrobić ze swoim życiem, więc robi wszystkiego po trochu. Lubimy wiedzieć co dzieje się wokół nas i mamy nadzieję, że będziemy mogli mieć wpływ na otoczenie, na przykład poprzez organizację kampanii społecznej.

Jarosław

oie_16163228UG7K663C

W dzisiejszym świecie, po wyciągnięciu wniosków z historii wieku XX, za szczególnie ważną wartość uznaje się tolerancję, gdyż ona pozwala na zrozumienie obcej kultury i zapobiega zniechęceniu i nienawiści do niej. Jednak tolerancja nie może być bezgraniczna, ponieważ  wtedy zjawiska które doprowadziły do największych tragedii w historii ludzkości – I i II Wojny światowej nie znalazłyby teraz oporu społeczeństwa. W związku z tym dla Podkarpackiego regionu szczególnie ważnym wydarzeniem historycznym  jest tak zwana „rzeź wołyńska” – ludobójstwo Polaków w latach 1939-1947.

Artyści, jako ludzi mające szczególne możliwości polegające na przekazywaniu informacji przy pomocy wizualnych treści oddziaływających i wzbudzających refleksję odbiorców, mają wziąć na siebie inicjatywę i podać przykład aktywności godnej społeczeństwa XXI wieku. 

Może to przejawiać się w tworzeniu obrazów, rysunków i grafik które zostaną ilustracjami  do treści mających na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej negatywnej roli nacjonalizmu w dziejach nowoczesnych. Treści te mogą występować w postaci materiałów statystycznych, prezentacji dokumentów historycznych i ogólnych informacji. Po zebraniu odpowiedniej ilości materiałów, zaprezentowane zostaną  publiczności jako wystawa (na przykład na rynku Jarosławskim), czemu towarzyszyć będzie rozdawanie materiałów informacyjnych (ulotek) oraz rozklejanie plakatów w różnych częściach miasta. Możliwy jest również czynny udział wszystkich chętnych na rzecz poszerzania wiedzy historycznej – tak na przykład chętni po zapoznaniu się z materiałami wystawy mogą wziąć udział we wspólnym malowaniu obrazu czy instalacji artystycznej, która później może być prezentowana w innych miejscach jako ilustracja do wyżej wymienionych treści historycznych. 

Grupa z Jarosławia założyła już bloga, na którym będą prezentować swoje pomysły. Zachęcamy do jego odwiedzania: sztukaspoleczna.blogspot.com

Radom

oie_1617349la42wttD

Jesteśmy uczniami III klasy Liceum Plastycznego w Zespole Szkół Plastycznych im. Józefa Brandta w Radomiu.

 Poprzez projekt chcielibyśmy przekazać ludziom z Radomia, że miasto to, pomimo stereotypów posiada perspektywy rozwoju jednostki. Często zdarza się tak, że chcemy  zmienić cały świat, lecz niestety nie udaje się nam… choć swoimi czynami, zachowaniem oraz postępowaniem możemy zmienić świat naszych najbliższych.

Chcielibyśmy zmierzyć się z problemami migracji w naszym regionie, poprzez stworzenie kampanii społecznej. Dzięki tej akcji możemy nabrać nowego doświadczenia oraz umiejętności przy pracy z kamerą.

 Przy pomocy krótkiej projekcji postaramy się dogłębnie przeanalizować problem i odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego Radom jest miastem zapomnianym przez młodych?

 Liczymy, że nasze działania przekonają młodzież do dalszej edukacji w tym mieście.

Olsztyn

oie_26114639bYk1Lg6YJesteśmy małą grupą z olsztyńskiego Plastyka. Naszą grupę cechuje to, że jest złożona z kreatywnych, mających duże poczucie humoru młodych ludzi, którzy jednocześnie poważnie podchodzą do pracy nad projektem.

Wiemy, że problem, przeciw któremu chcemy działać jest obecny zarówno w małych społecznościach, takich jak szkoła, jak i na arenie krajowej i światowej. Owym problemem jest szeroko rozumiana manipulacja informacją.

 

Zduńska Wola

Grupa ze Zduńskiej Woli interesuje się wpływem internetu na interakcje międzyludzkie. Swoją kampanią „Dzień bez internetu” chcą udowodnić, że czasem warto wejść w tryb „offline” i zająć się tym co dzieje się wokół nas.

Supraśl

Uczniowie z Liceum Plastycznego im. Artura Grottgera generują bez przerwy nowe pomysły na działanie. Są zdeterminowani aby wpłynąć pozytywnie na otaczającą ich rzeczywistość. Interesuje ich, czy świat wirtualny może nam dostarczyć takich samych emocji o doznań jakie generuje rzeczywistość.

Łomża

Internet to okno na świat, które dostarcza nam wrażeń wszelakiego typu. Wejście do tego świata cyberprzestrzeni jest proste i łatwo dostępne. Przestrzeń ta pozwala nam przeżyć tak ogromną ilość emocji i wrażeń, że zanika potrzeba bycia i doświadczania w realnym świecie. Uczniowie z Liceum Plastycznego w Łomży tworzą kampanię, która ma poruszać temat zmysłów, które aktywizuje się obecnie coraz bardziej w cyberprzestrzeni.

css.php