18 stycznia 2012

003. Relacja z zajęć przedszkolnych na temat Unii Europejskiej.

Witam wszystkich!

Już po raz drugi zostało mi zlecone napisania swojego rodzaju sprawozdania, więc już bez zbędnych wstępów zabieram się to tego, bo jestem pewna, że moich przydługich wprowadzeń nikt nie czyta.

Dnia 13 stycznia 2012 uczennice Gimnazjum Nr 1 w Sztumie – Martyna, Weronika, Natalia, Nikola, Paulina oraz ja (Alicja) – około godziny 8:40 wyruszyły wraz z globusem oraz aparatami fotograficznymi (w celu udokumentowania zajęć) do Przedszkola nr 1 im Kubusia Puchatka w Sztumie, w celu przeprowadzenia zajęć dotyczących UE. O godzinie 9:00 byłyśmy już na miejscu. Najpierw, po zostawieniu kurtek w szatni oraz zdjęciu butów, weszłyśmy do sali grupy o wdzięcznej „Krasnale”. Zastałyśmy tam około dwadzieścioro miłych, grzeczny dzieci oraz znajomą przedszkolankę – panię Gizelę. Po przywitaniu miałam za zadanie wprowadzić „Krasnale” w temat zajęć. Pokazałam im globus i spytałam: „co to jest?” i „co tam widzą?”. Rezolutne dzieci natychmiast powiedziały, że to jest ziemia, która składa się z łąk i wody. Powiedziałam im, że te lądy nazywamy kontynentami, a ten, na którym my mieszkamy nazywa się Europa. Następnie Natalia opowiedziała przedszkolakom legendę o tym skąd właściwie wzięła się ta nazwa.

Dzieci słuchały niczym zaczarowane, a następnie odpowiadały na zadawane im pytania odnośnie tej bajki. Później Weronika wraz z Martyną oraz Pauliną zaprezentowały „Krasnalom” flagę Unii Europejskiej, którą następnie każde z nich pokolorowało. Gdy dzieci skończyły kolorować nastąpił główny punkt naszych zajęć – podróż po Europie. Dzieci zrobiły pociąg, którego maszynistą była Weronika, a Natalia wraz ze mną ustawiłyśmy się między przedszkolakami. Nikola opowiadała o kolejnych państwach, do których dojechaliśmy – Anglii, Francji, Niemczech oraz Finlandii.

Wraz z końcem naszej podróży dobiegły końca nasze zajęcia, jednak zanim się pożegnałyśmy Martyna wręczyła „Krasnalom” oraz pani Gizeli dyplom, w którym zawarte były podziękowania za czynny udział w projekcie Młodzi Aktywiści Prezydencji. Następnie przedszkolaki pośniedziały, że zajęcia bardo im się podobały i  dostałyśmy po czekoladowych medalach, za które podziękowałyśmy, a następnie pożegnałyśmy się z „Krasnalami”, bo już czekała na nas „Grupa 10″, w której również przeprowadziłyśmy podobne zajęcia.

Podsumowując: myślę, że zajęcia o UE spodobały się zarówno przedszkolakom jak i panią przedszkolankom. Nam samym dostarczyły one niezmiernej satysfakcji z dobrze wykonanego zadania oraz motywacji do pogłębiania naszej wiedzy o UE.

PS Zdjęcia dodam nieco później, bo nie są one jeszcze odpowiednio przerobione skutkiem czego jest  nie mieszczenie się ich na naszym blogu.

19 grudnia 2011

002. Festwal Internetowy CEO!

Już od samego rana nasz plan dnia był bardzo napięty. Najpierw nasi koledzy i koleżanki „Powiślanki” mieli  zaplanowane spotkanie z burmistrzem miasta i gminy Sztum. Pan Leszek Tabor złożył życzenia Chorwatom z okazji podpisania traktatu akcesyjnego. Akutalnie przygotowujemy się do Festiwalu Internetowego.  Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy rozpoczęcia takowego.

18 grudnia 2011

001. Relacja ze spotkania Szkolnego Koła Caritas

Kombawa!
Jakiś czas temu zostało mi zlecone zrelacjonowanie jednego z licznych spotkań naszego Szkolnego Koła Caritas. Jako że przez nawał nauki oraz całe to zamieszanie powiązane z próbnymi testami gimnazjalnymi nie miałam szczególnie do tego głowy, postanowiłam to nadrobić dzisiejszego jakże urokliwego niedzielnego wieczoru, gdyż akurat jutro nie mam zapowiedzianych żadnych sprawdzianów, tudzież kartkówek. Tak więc przy pierwszych taktach piosenki Johna Lennona o wdzięcznym tytule „Imagine” zabieram się do relacjonowania.

Szesnastego grudnia dwa tysiące jedenastego roku, a był to wyjątkowo urokliwy piątek, o godzinie 14:25, czyli tuż po skończeniu zajęć edukacyjnych w sali numer dziesięć Gimnazjum Nr 1 w Sztumie oficjalnie rozpoczęło się  spotkanie naszego Szkolnego Koła Caritas. Gdy rozbrzmiał dzwonek, a wszyscy zgromadzili się w klasie pan katecheta dał nam listę obecności, na której mieliśmy obowiązek się podpisać. Następnie przeszliśmy do podsumowania  naszej ostatniej działalności – sprzedawania wieńców adwentowych oraz ozdobnych świeczek, które uprzednio sami zrobiliśmy.  Przeliczyliśmy fundusze i wyszła nam całkiem okrągła suma. Jej nieznaczna część zostanie przeznaczona na koszulki z logiem naszego koła. Reszta, jak na razie, pozostanie w rękach naszego niezastąpionego skarbnika.
Następnie przeszliśmy do głównego punktu naszego spotkania, a mianowicie do organizacji jasełek. Pan katecheta zaproponował, abyśmy byli grupą kolędniczą, która miałaby za zadania chodzić od klasy, do klasy ogłaszając Dobrą Nowinę, zaśpiewać kolędę oraz odegrać krótkie przedstawienie. Jako że jestem osobą stosunkowo nieśmiałą odmówiłam niewątpliwego zaszczytu zagrania pasterza, bo za bardzo się denerwuję, gdy mam wstępować przed szerszym gronem publiczności, a co za tym idzie mówię strasznie szybko oraz cicho, więc nikt mnie nie rozumie. Na szczęście moi koledzy i koleżanki  nie mają podobnych przeciwwskazań, wiec z ochotą zadeklarowali chęć udziału w jasełkach. Pan katecheta rozdziali role i powiedział, że w najbliższym czasie zorganizuje próbę.
Nagle zadzwonił dzwonek i z niedowierzaniem stwierdziliśmy, że czterdzieści pięć minut minęło niespodziewanie szybko.

Tak właśnie (w dużym skrócie) przebiegło spotkanie naszego Szkolnego Koła Caritas. W najbliższym czasie ukażą się zdjęcia  z takowego oraz fotografii z wymienianych poprzednio przeze mnie  wydarzeń z poprzedniego roku szkolnego.

Dziękuję za uwagę.
Dobranoc!

6 grudnia 2011

Młodzi Aktywiści Prezydencji – II odsłona

Witamy wszytskich ponownie, po długiej przerwie!

Wspólnie podjęłyśmy decyzję, że weźmiemy udział w  II edycji projektu. Zdecydowałyśmy się na wolontariat. Od początku bierzącego roku szkolnego działamy w Caritasie, pomagamy i chcemy bezinteresownie pomagać innym.

Ostatnio sporo się działo:

  •  brałyśmy udział w Dniach Ziemii Sztumskiej – chcąc zaakcentować polską prezydencję w UE uczniowskiej  naszej szkoły uczestniczyli w paradzie. Przyodzialiśmy kolory państw członkowskich UE, nieśliśmy ze sobą flagi rozdawaliśmy  ulotki, a na koniec wspólnie z władzami miasta uroczyście odśpiewaliśmy hymn Unijny.
  • 10 listopada zgodnie z naszą szolną tradycją wzieliśmy udział w Wieczornicy z okazji Świeta Niepodległości. Spotkaliśmy się z  Kombatantami, Sybirakami, z którymi mieliśmy możliwość porozmawiania oraz powspominania. Dowiedzieliśmy się także wiele na temat życia i działalności w czasach wojny.
  • w ramach działalności Szkolnego Koła Caritas robiłyśmy wieńce adwentowe, które następnie zostały sprzedawane podczas kolejnych mszy niedzielnych. Część zebranych funduszy zostanie przekazana na cele harytatywne.

Co planujemy?

  • Aktualnie zbieramy fundusze na leczenie ciężko chorego chłopca z naszego powiatu

 

19 czerwca 2011

003. Podsumowanie naszego projektu

Moshi, moshi!
Prezentuję cele i planowane działania Młodych Aktywistek Przeydencji:
- głównym celem jest zbadanie w jaki sposób unijne dotacje były i są wykorzystywane w naszej gminie
- kolejny cel polega na zainteresowaniu młodzieży z naszej szkoły Prezydencją Polski w UE
Zadania:
- wycieczka po inwestycjach unijnych w gminie( zebranie dokumentacji, fotografii, stworzenie katalogu z inwestycjami)
- spotkania z przedstawicielami Urzędu Miast i Gminy (rozmowy, wywiady)
-wywiady i rozmowy z mieszkańcami naszej gminy na temat tego co wiedzą o prezydencji Polski w UE i co sądzą o inwestycjach unijnych w gminie Sztum
-współpraca z lokalną prasą

Z dumą oznajmiam wszemi i wobec, że wszystkie powyższe cele oraz zadania zostały wykonane.

23 maja 2011

002. Nadrabiając zaległości, poszukuję szczegółowego streszczenia

Konbanwa!

Na wstępni chciałam przeprosić wszystkich, a w szczególności moją panią od historii – Aleksandrę Budzowską – za to, że przez około miesiąc moja działalność na tymże blogu sprowadziła się niemal do zera. Złożyło się na to kilka czynników między innymi brak dostępu do Internetu, klasowa wycieczka do Szklarskiej Poręby i  kilka pomniejszych. W każdym razie jeszcze raz przepraszam i obiecuję nadrobić wszelkie zaległości.

Myślę, że należałoby w tym przypadku zacząć od napisania spotkania z panem burmistrzem Leszkiem Taborem, które miało miejsce (jeśli pamięć mnie nie myli) szóstego maja w naszym gimnazjum. Obydwie grupy Młodych Aktywistek Prezydencji przedstawiły swojej dotychczasowe dokonania oraz najbliższe plany. W naszym przypadku była to dokumentacja różnego rodzaju  inwestycji możliwych dzięki funduszom z Unii Europejskiej, przeprowadzenie ankiet z mieszkańcami Sztumu dotyczących UE oraz ich wyniki. Międzyczasie pani Budzowska oraz pani Karzarnowicz umówiła obie nasze grupy  się na małą konferencję z panem burmistrzem, o której napiszę nieco później. Na sam koniec jedna z pań zrobiła nam pamiątkowe zdjęcie z panem burmistrzem. Oto one:

Jutro moja grupa jest umówiona na spotkanie z panią, której nazwisko akurat wyleciało mi z głowy.  Nie mnie jednak wiem, że takowa pani odpowiedzialna za rozporządzaniem funduszami z UE w naszym regionie. Będziemy miały za zadanie przeprowadzić z nią krótki wywiad, który zostanie również opublikowany na tymże blogu.

Z chęcią rozpisałabym się jeszcze na kilkanaście dobrych linijek  ze zwykłą sobie swobodnością odbiegając od tematu, jednak jestem zmuszona w tym miejscu zakończyć nadrabianie moich zaległości, bo już czekają na mnie  fizyka wraz z „Kamieniami na szaniec”, przez które jakoś nie mogę przebrnąć. Chyba będę  musiała skorzystać z dobrodziejstwa Internetu i  wyszukać szczegółowego streszczenia książki pana Kamińskiego.

W między czasie zapraszam na bloga naszych koleżanek zajmujących się promowaniem produktów regionalnych [click].

28 kwietnia 2011

001. Fundusze europejskie w Sztumie

Ohayou!

Witam wszystkich i pragnę przedstawić Wam młode aktywistki prezydencji. Jesteśmy czterema uczennicami drugiej klasy gimnazjum imienia Jana Pawła II w Sztumie. Nawiasem mówiąc jestem zdania, że nasza małe miasteczko jest najlepszą miejscówą na zachód od Tokyo, w którym osobiście nie byłam, ale już snuję plany na temat wyprawy do tego właśnie miasta. Oczywiście gdy tylko wróci do stanu sprzed katastrofą jądrową mającej miejsce niedawno. W każdym razie zajmujemy się zagadnieniami związanymi z polską prezydencją w UE. Aktualnie jesteśmy w trakcie przeprowadzania ankiet, w których sprawdzamy wiedzę mieszkańców Sztumu na Unii Europejskiej. Jednak nie na tym chciałam się dzisiaj skupić.

Otóż w skutek niebywale pięknej pogody oraz faktu, że (wyjątkowo) kończyłyśmy lekcje o dwunastej trzydzieści postanowiłyśmy wybrać się na tak zwane „rowery” do Sztumu, aby sfotografować budynki oraz inne obiekty, które powstały bądź powstają dzięki funduszom z UE. Oto efekty naszej wyprawy:

Hala, została niedawno dobudowana do naszego gimnazjum co było miłą odmianą szczególnie, że wówczas gdy jeszcze nie było takowej uczniowie zmuszeni byli ćwiczyć na małej, niskiej sali, która nadaje się jedynie do grania u unihokeja . Nasza hala wyposażona jest również w trybuny oraz miejsce do grania ping-ponga.

Plac zabaw. Myślę, że jest to niesamowicie trafna inwestycja, bo niegdyś w tym miejscu znajdowała się jedynie piaskownica wraz z licznymi śmieciami oraz kilkoma niezdewastowanymi ławkami. Jednak po remoncie miejsce to nabrało cywilizowanego wyglądu i jest jak najbardziej przyjazne dzieciom.

Prace  remontowo-budowlane trwają również nad jeziorem sztumskim. Na zdjęciach powyżej został przedstawiony deptak oraz uprzednio wspomnie jezioro.

Deptakiem możemy dość do sztumskiej plaży, która z dnia, na dzień staje się coraz bardziej malownicza co zresztą można zaobserwować na załączonych zdjęciach.

A na koniec dodaję nasze zdjęcia. Na pierwszym w lewym górnym rogu możemy zobaczyć Nikolę, obok w okularkach -  Natalię, na trzecim jedziemy sfotografować halę. Natomiast na czwartym, największym jestem i ja – Alicja. Brakuje jedynie Pauliny.

Jeśli dobrnęliście do tego momentu gratuluję wytrwałości i oczekuję na szczere opinie, za które z góry dziękuję.

5 kwietnia 2011

000. Próba

próba  próba próba próba próba próba próba próba próba  próba próba próba próba próba próba próba próba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próbapróba  próba próba próba próba próba próba próba

css.php