Jesienne róże z liści… Otwarte warsztaty w bibliotece

Złoty listopad powitaliśmy w bibliotece artystycznie dzięki pani Grabarczyk oraz jej córce Julii – naszej absolwentce… które zaprosiły najmłodszych uczniów do tworzenia róż z liści klonu.

liscie 4

Wyobraźnia, zręczne palce i zaangażowanie – to wszystko, czego potrzeba…

liscie 5

Rady i wskazówki oraz pokaz „metody” są najważniejsze…. Uczymy się od siebie.

liscie2

Chłopcy nadmiar twórczej energii wyładowują ‚ujeżdżając’ oswojonego bibliotecznego krokodyla…

liscie3

liscie

Gotowy bukiet zdobi biblioteczną ladę… Pozostałe bukiety dzieci ofiarowały swoim nauczycielkom.

 

Jak w latach ubiegłych biblioteka znów przeistacza się w Otwartą Pracownię Artystyczną, w której odbywają się najróżniejsze warsztaty, gdzie kreatywności towarzyszy książka, będąca jednocześnie inspiracją wielu działań…

 

 

 

Po jesiennych bukietach już czekamy na świąteczne ozdoby z papierowej „wikliny” i wykonywane z wykorzystaniem innych technik.

 

 

 

 

Działania Pracowni koordynuje bibliotekarka – Aneta Kleisa, która sama prowadzi zajęcia lub zaprasza  chętnych do dzielenia się swoimi pasjami i umiejętnościami.

 

 

Jeśli też chcecie zrobić taką jesiennią dekorację – sposób wykonania bukietu można znaleźć w Internecie:

YouTube Preview Image
Posted in Bez kategorii, Biblioteka szkolna, Zajęcia edukacyjne w bibliotece | Komentowanie nie jest możliwe

Jesienna ekspedycja 4a do rezerwatu przyrody Kępa Redłowska 

Świata najlepiej doświadczać bezpośrednio – bystry obserwator od razu dostrzeże mnóstwo ciekawych rzeczy, w jego głowie rodzą się pytania, błyskają skojarzenia. Dowiodło tego 11 uczniów klasy 4a podczas  badawczego spaceru na Polankę Redłowską.

Wybierając się na wyprawę zabraliśmy kartki do notowania, torebki na okazy (liście i owoce drzew) i aparaty fotograficzne do dokumentowania obserwacji.

Naszym celem było zebranie liści i rozpoznanie gatunków drzew, a także sfotografowanie najpiękniejszych okazów. Mieliśmy też nadzieję na odnalezienie w rezerwacie jarzębu szwedzkiego  i rokitnika, ale tym razem się nie udało.

Zebraliśmy liście dębu, klonu, brzozy, akacji, topoli, lipy, jarzębiny i oczywiście buka, którego w rezerwacie rośnie najwięcej. Było też kilka liści, których nie mogliśmy zidentyfikować.  Zrobiliśmy wiele wspaniałych fotografii i bawiliśmy się świetnie.

Nasze obserwacje, okazy liści i zdjęcia posłużą do opracowania charakterystyki drzewostanu rezerwatu podczas zajęć Klubu TIK w przyszłym tygodniu. Do zaprezentowania wyników wykorzystamy również różne narzędzia TIK. Odpowiemy też na pytania, które pojawiły się podczas spaceru:

 • Co oznaczają kolory szlaków turystycznych? Jak przebiegają szlaki w rezerwacie Kępa Redłowska?
 • Jak długo żyją drzewa?
 • Kto i dlaczego umieścił rower u zbiegu ulic Tetmajera i Moniuszki?
Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

Drzewa – nasi starsi bracia…

CC 3.0

Biblioteka szkolna zaprasiła wszystkich uczniów, rodziców i nauczycieli Szkoły Podstawowej nr 23 w Gdyni do udziału w szkolnym projekcie – „Drzewa – nasi starsi bracia”.

Celem projektu jest zwrócenie naszej uwagi na piękno i ważność drzew dla nas i naszego środowiska.

Zaczynamy od fotografowania drzew!

Gdynia i jej okolice słyną ze swojej zieleni – więc na początek proponujemy stworzenie wirtualnej galerii najpiękniejszych drzew, parków, skwerów i lasów – galerii zdjęć zrobionych w naszym mieście i okolicach – szczególnie pięknych w jesiennych barwach.  Naszej akcji nie zakończymy wraz z opadnięciem ostatniego liścia – będziemy czekać na wasze zdjęcia drzew w zimowej i wiosennej scenerii.

Kolejne etapy projektu przewidują:  

 • warsztaty artystyczne,
 • warsztaty edycji zdjęć,
 • zajęcia edukacyjne przygotowane przez uczniów dla uczniów,
 • rajd rowerowy,
 •  wiosenną akcję sadzenia drzew…

ODPOWIADAMY NA ZAPROSZENIE Z FRANCJI

Do stworzenia projektu „DRZEWA – NASI STARSI BRACIA” oraz nowego spojrzenia na drzewa zainspirowała nas sympatyczna francuska rodzina  z Valbonne– autorzy projektu

„ONE TWO TREE FROG”

- w którym łączą 6-miesięczną podróż rowerami po Europie z akcją sadzenia drzew. Hasłem ich projektu jest: 1km = 1 drzewo -  tak więc planują posadzenie na szlaku swojej podróży  5 tysięcy drzew!! Szczegóły ich projektu poznacie odwiedzając stronę http://www.onetwotreefrog.fr/

Maskotką projektu jest Froggy – sympatyczna zielona żaba.

Kristell, John, Tara & Maël Coutel odwiedzą naszą szkołę na wiosnę i opowiedzą o swojej podróży oraz  projekcie.

*Tytuł naszego projektu: „Drzewa, nasi starsi bracia” jest cytatem z utworu włoskiego poety i filozofa Guido Ceronettiego.

Posted in Bez kategorii | Komentowanie nie jest możliwe

2013/2014 – rokiem Bezpiecznej Szkoły

Jednym z priorytetów MEN na rok 2013/2014 jest bezpieczeństwo uczniów. Nauczycielom i rodzicom poszukującym wartościowych materiałów traktujących na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży polecam „zestaw” przygotowany przez Ośrodek Rozwoju Edukacji. Kliknięcie w aktywne pola schematu przeniesie nas w miejsce wskazujące DZIAŁANIA, MATERIAŁY I AKTY PRAWNE dotyczące interesującego nas obszaru…

SERDECZNIE POLECAM!

Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Dołączyliśmy do grona szkół eksperckich :)

To wielki zaszczyt i jednocześnie radość! Kilka dni temu nasza SP 23 w Gdyni została wyróżniona przez organizatorów programu Szkoła z klasą 2.0 tytułem „Szkoły eksperckiej”. To prawdziwa wisienka na naszym torcie 2.0… Dziękujemy serdecznie :)

Posted in Bez kategorii | 2 Comments

Festiwalowa gala za nami…

Nasz festiwalowy eksperyment pedagogiczny przeprowadziliśmy 7 czerwca – w piątek w obecności licznie zgromadzonych w bibliotece szkolnej gości, pań dyrektor, nauczycieli i uczniów klas 4 i 5, które były zaangażowane w projekty 2.0. Ogółem nasza eksperymentalna klasowidownia liczyła ponad 100 osób.

Hasło „Uczniowie SP 23 w @kcji ‚Uczymy innych” patronowało naszej Szkole 2.0, w której uczniowie w roli eksperymentujących nauczycieli prowadzili lekcje z TIK..

Wizję i misję naszej szkoły 2.0 przekazał, prowadzący Festiwal Marek z 6b. Przedstawił idee Szkoły z klasą 2.0 i zaprosił prowadzącą blog uczniowski Vanessę z klasy 4a o relację z blogowania i zdobywania odznaki „Uczymy się z TIK”.

Rozpoczęcie zajęć Marek sygnalizował hałaśliwie przy pomocy bynajmniej nie wirtualnego, ale starego ręcznego dzwonka – zabytkowego rekwizytu, przy pomocy którego pani wicedyrektor kończy każdy rok szkolny :)

Lekcje rozpoczęliśmy tematem: Zasady stosowania TIK w naszej szkole. Lekcję wypełniła nagrodzona w Konkursie 2.0 prezentacja PowerPoint Szkolnego Kodeksu przedstawionego przez Kasię z 5b.  Punkt 7. Kodeksu: „Uczymy dorosłych stosować nowoczesne technologie” został zabawnie zilustrowany przez Wiktorię z 5c. Lekcję zakończył ilustrowany Glogiem wykład Roberta o zdrowej pracy przy komputerze.

Lekcję e-literatury poświęcono patronowi Roku 2013 – Julianowi Tuwimowi. Z blogiem projektu „Czytajmy Tuwima”, który prezentuje prace będące efektem wielu projektów prowadzonych w szkole zapoznała nas Daniela z klasy 4a. Przypomniała także zasady legalnego korzystania z Sieci – zasadę trzech „C” (sprawdź TUTAJ). Klasy, koła i grupy edukatorów zapoznały nas bardzo ‚multimdialnie’ z życiem i twórczością poety. Alicja z 4a uprzedziła, że czeka nas sprawdzian ze znajomości „Lokomotywy” – sztandarowego wiersza Tuwima dla dzieci. Klasowidownia została dobrze przygotowana – słuchaliśmy „Lokomotywy” czytanej przez Anglika, uczącego się języka polskiego, klasa 5c recytowała wiersz po angielsku (projekt „We are the poets”), w końcu cała sala czytała tekst uzupełniony wyświetlanymi na ekranie animacjami przygotowanymi przez klasy 5 i 6 (obejrzyj je TUTAJ). Sprawdzian badał dogłębnie naszą znajomość zawartości wagonów, a pytania bywały podstępne :)

Kolejna lekcja to edukacja europejska, temat: Europejska współpraca 11 szkół z naszą SP 23 – czyli eTwinning została zaprezentowana przez Klub Przyjaciół Książki oraz klasę 5b. Prezentacje wzbudziły wielkie zainteresowanie, a widownia doskonale poradziła sobie z rozszyfrowaniem flag państw szkół partnerskich. Z aplauzem przyjęto film o szkole w Barcelonie i film o naszej szkole w języku angielskim. Chętni mogli zabrać krzyżówki przygotowane przez hiszpańskich kolegów – rozwiązania – do poniedziałku! Oto link do projektu „Show me Your World” na TwinSpace.

Kolejna lekcja to warsztaty w „Anglomatematycznym e-Pi-centrum”. Skupiono się nie tylko na informacjach o ludolfinie i wspólnym odczytywaniu rozwinięcia stałej przez wszystkich zgromadzonych w języku angielskim, przy wielkim zaangażowaniu widowni. Dowiedzieliśmy się jak zamienić numer naszej szkoły – 23 – na system binarny! Widownia rzucała się wprost na samolociki niosące ‘5’ – które można było również zapisywać w porządku zero-jedynkowym. Ten pęd do matematyki zaskoczył chyba wszystkich! I przypomniał szumne obchody Święta Pi 14 marca (3.14), które opisaliśmy TUTAJ

Czas w naszej Szkole 2.0 płynął szybko – już Marek dzwonkiem dawał znak, że rozpoczyna się ostatnia lekcja…

Lekcję edukacji społecznej poprowadzili edukatorzy ze Szkolnego Klubu Wolontariuszy.Zapoznali nas z ideą wolontariatu, opowiedzieli o swoich akcjach i przedstawili swoje projekty. Z ich przesłaniem korespondował dołączony w ostatniej chwili do pokazów film klasy 5c, który był pastiszem programu Polsatu „Dlaczego ja”. Mimo złośliwości urządzeń technicznych, które przesunęły odczyt dźwięku w stosunku do wizji – film został przyjęty entuzjastycznie. Oto blog Wolontariuszy – tam również można poczytać o ich akcjach i  obejrzeć film 5c.

 I – jak powiedział Marek, żegnając zebranych „Tą życiową lekcją zakończyliśmy nasz eksperyment pedagogiczny…”

Była jeszcze ewaluacja – z czarodziejskiego kapelusza wychodzący wyciągał papierowe kółko i wrzucał – w zależności od osobistej oceny pokazu – do uśmiechniętego lub niezadowolonego pudełka… Tylko jedno kółko wylądowało w tym ostatnim – i, jak twierdzili uczniowie, przez pomyłkę :)

Klasowidownię pożegnaliśmy słodkim co nieco – każdy częstował się przepysznym ciastkiem z małpą :)

 

 

Posted in Aktualności, Bez kategorii, Biblioteka szkolna, e-Twinning, Festiwal 2.0, Julian Tuwim, Narzędzia TIK, Projekt TIK, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, Zadania TIK | Tagged , , , , , , , , , , , , | 3 Comments

FESTIWAL 2.0 – JUTRO WIELKI POKAZ…

Poganiana sympatycznie przez panią Agnieszkę (pozdrawiam serdecznie), śpieszę donieść, iż jutro w piątek wielka gala! Nasz Festiwal 2.0 odbędzie się pod hasłem:

„Uczniowie SP 23 w @kcji: Uczymy innych”.

I tak to będzie – uczniowie przejmą edukacyjną pałeczkę i poprowadzą pokazy swoich projektów dla zaproszonych gości., koleżanek, kolegów i nauczycieli .

Trzymajcie kciuki! – Jutro relacja :)

Posted in Bez kategorii | 1 Comment

Czytaliśmy Tuwima na Bulwarze

Udało się!

Było naprawdę fantastycznie zapraszać do czytania Tuwima, czytać i bawić się wspólnie ze spacerującymi Bulwarem gdynianami w ten piękny, słoneczny dzień…

 

YouTube Preview Image

Alicja, Vanessa, Daniela, Marta, dwie Julie, Daria i Malwina czytały wiersze, rozdawały uśmiechy-medale, przedstawiały utwory Tuwima w teatrzyku Kamishibai. Były konkursy, „Fala z alfabetem”, można było narysować ilustrację i zostawić obrys dłoni ze swoim imieniem w środku… Czytelniczy wir nakręcały: uczennice z klasy 3a, 4a i 4b, 5b i 6b, reprezentantki szacownego grona pedagogicznego – panie Renata, Ewa, Beata, Jola i Asia oraz organizatorki tego zamieszania – Ela i Aneta :) W happeningu uczestniczył reprezentujący rodziców pan Blok.

Posted in Bez kategorii, Biblioteka szkolna, Czytelnictwo, Julian Tuwim, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, Zajęcia edukacyjne w bibliotece | Tagged , , , , , , , , | 11 Comments

Czytanie nakręca! Happening „Czytaj z nami” na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni

W sobotę 18 maja zapraszamy wszystkich na happening „Uczniowie SP 23 w Gdyni czytają Tuwima. CZYTAJ Z NAMI!”.  Będzie się działo – jak mówi klasyk :)

Wyruszamy spod szkoły o 11.30 i idziemy na Bulwar Nadmorski. Oczywiście agitujemy do czytania już po drodze :) – transparenty, okrzyki, hasła zapraszające gdynian do przyłączenia się do lektury :) . Będziemy czytać między Plażą Miejską a Skwerem Kościuszki od 12.00 do 13.00 (mamy, oczywiście, pozwolenie Urzędu Miasta).

Dziś przygotowania – jutro realcja.

Posted in Bez kategorii | 3 Comments

Tuwim i … wielki test narzędzi TIK! Projekt 4a :)

Autor: Simon CCO

BLOG PROJEKTU „Czytajmy Tuwima” 

Na blogu prezentujemy nasze prace.

Tu w zakładce PRAWA AUTORSKIE sprawdzamy zasady legalnego korzystania z zasobów Sieci.

Klasa 4a realizuje projekt!

Jego cele są dwojakie i angażują dwa różne wymiary naszej edukacji w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. 

Pierwszy wymiar – tradycyjny, to poznanie życia i twórczości patrona 2013 roku czyli Juliana Tuwima.

Drugi, to wymiar 2.0 – wykorzystamy różne narzędzia TIK do zaprezentowania biografii i twórczości poety, i ocenimy ich przydatność w zdobywaniu wiedzy, zapamiętywaniu i rozumieniu informacji.

W ten sposób pokażemy, czy – i jak nowe technologie mogą wspierać poznawanie świata i kształcenie różnych ważnych kompetencji.

Postanowiliśmy zbadać walory wybranych aplikacji programów Microsoft Office i Open Office, a przede wszystkim aplikacji dostępnych online do opracowania i prezentowania informacji:

 • edytory tekstu
 • PowerPoint
 • Glogster
 • Pinterest
 • Prezi
 • Tagxedo
 • Timetoast
 • Tripline
 • SpiderScribe lub inna aplikacja do tworzenia Map Myśli
 • Fodey
 • Blog – jako miejsce prezentacji szkolnego projektu „CZYTAJMY TUWIMA” – tu umieścimy również nasze prezentacje http://czytajmytuwima.blogspot.com/
Nasze prace zaprezentujemy na lekcji podsumowującej projekt. Będziemy oceniać za pomocą specjalnych kart:
 • wiedzę o życiu i twórczości Juliana Tuwima, jaką dostarczyła prezentacja, 
 • narzędzia TIK:
  • na podstawie opinii odbiorców, czy prezentacja ułatwia zapamiętanie, zrozumienie informacji;
  • na podstawie opinii twórców prezentacji o zaletach i wadach narzędzia ujawnionych podczas pracy z aplikacją.

I tu z pewnością pojawi się nasz TIK-owy ranking – przynajmniej na dziś :)

Ocenimy również, jak podczas realizacji projektu sprawdził się nasz szkolny KODEKS 2.0 i zaproponujemy -uczniowie i nauczyciele – jego ewentualne zmiany lub modyfikacje. 

 

 

 

Posted in Bez kategorii, Julian Tuwim, Narzędzia TIK, Projekt TIK, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, Zajęcia edukacyjne w bibliotece | 4 Comments