Festiwalowa gala za nami…

Nasz festiwalowy eksperyment pedagogiczny przeprowadziliśmy 7 czerwca – w piątek w obecności licznie zgromadzonych w bibliotece szkolnej gości, pań dyrektor, nauczycieli i uczniów klas 4 i 5, które były zaangażowane w projekty 2.0. Ogółem nasza eksperymentalna klasowidownia liczyła ponad 100 osób.

Hasło „Uczniowie SP 23 w @kcji ‚Uczymy innych” patronowało naszej Szkole 2.0, w której uczniowie w roli eksperymentujących nauczycieli prowadzili lekcje z TIK..

Wizję i misję naszej szkoły 2.0 przekazał, prowadzący Festiwal Marek z 6b. Przedstawił idee Szkoły z klasą 2.0 i zaprosił prowadzącą blog uczniowski Vanessę z klasy 4a o relację z blogowania i zdobywania odznaki „Uczymy się z TIK”.

Rozpoczęcie zajęć Marek sygnalizował hałaśliwie przy pomocy bynajmniej nie wirtualnego, ale starego ręcznego dzwonka – zabytkowego rekwizytu, przy pomocy którego pani wicedyrektor kończy każdy rok szkolny :)

Lekcje rozpoczęliśmy tematem: Zasady stosowania TIK w naszej szkole. Lekcję wypełniła nagrodzona w Konkursie 2.0 prezentacja PowerPoint Szkolnego Kodeksu przedstawionego przez Kasię z 5b.  Punkt 7. Kodeksu: „Uczymy dorosłych stosować nowoczesne technologie” został zabawnie zilustrowany przez Wiktorię z 5c. Lekcję zakończył ilustrowany Glogiem wykład Roberta o zdrowej pracy przy komputerze.

Lekcję e-literatury poświęcono patronowi Roku 2013 – Julianowi Tuwimowi. Z blogiem projektu „Czytajmy Tuwima”, który prezentuje prace będące efektem wielu projektów prowadzonych w szkole zapoznała nas Daniela z klasy 4a. Przypomniała także zasady legalnego korzystania z Sieci – zasadę trzech „C” (sprawdź TUTAJ). Klasy, koła i grupy edukatorów zapoznały nas bardzo ‚multimdialnie’ z życiem i twórczością poety. Alicja z 4a uprzedziła, że czeka nas sprawdzian ze znajomości „Lokomotywy” – sztandarowego wiersza Tuwima dla dzieci. Klasowidownia została dobrze przygotowana – słuchaliśmy „Lokomotywy” czytanej przez Anglika, uczącego się języka polskiego, klasa 5c recytowała wiersz po angielsku (projekt „We are the poets”), w końcu cała sala czytała tekst uzupełniony wyświetlanymi na ekranie animacjami przygotowanymi przez klasy 5 i 6 (obejrzyj je TUTAJ). Sprawdzian badał dogłębnie naszą znajomość zawartości wagonów, a pytania bywały podstępne :)

Kolejna lekcja to edukacja europejska, temat: Europejska współpraca 11 szkół z naszą SP 23 – czyli eTwinning została zaprezentowana przez Klub Przyjaciół Książki oraz klasę 5b. Prezentacje wzbudziły wielkie zainteresowanie, a widownia doskonale poradziła sobie z rozszyfrowaniem flag państw szkół partnerskich. Z aplauzem przyjęto film o szkole w Barcelonie i film o naszej szkole w języku angielskim. Chętni mogli zabrać krzyżówki przygotowane przez hiszpańskich kolegów – rozwiązania – do poniedziałku! Oto link do projektu „Show me Your World” na TwinSpace.

Kolejna lekcja to warsztaty w „Anglomatematycznym e-Pi-centrum”. Skupiono się nie tylko na informacjach o ludolfinie i wspólnym odczytywaniu rozwinięcia stałej przez wszystkich zgromadzonych w języku angielskim, przy wielkim zaangażowaniu widowni. Dowiedzieliśmy się jak zamienić numer naszej szkoły – 23 – na system binarny! Widownia rzucała się wprost na samolociki niosące ‘5’ – które można było również zapisywać w porządku zero-jedynkowym. Ten pęd do matematyki zaskoczył chyba wszystkich! I przypomniał szumne obchody Święta Pi 14 marca (3.14), które opisaliśmy TUTAJ

Czas w naszej Szkole 2.0 płynął szybko – już Marek dzwonkiem dawał znak, że rozpoczyna się ostatnia lekcja…

Lekcję edukacji społecznej poprowadzili edukatorzy ze Szkolnego Klubu Wolontariuszy.Zapoznali nas z ideą wolontariatu, opowiedzieli o swoich akcjach i przedstawili swoje projekty. Z ich przesłaniem korespondował dołączony w ostatniej chwili do pokazów film klasy 5c, który był pastiszem programu Polsatu „Dlaczego ja”. Mimo złośliwości urządzeń technicznych, które przesunęły odczyt dźwięku w stosunku do wizji – film został przyjęty entuzjastycznie. Oto blog Wolontariuszy – tam również można poczytać o ich akcjach i  obejrzeć film 5c.

 I – jak powiedział Marek, żegnając zebranych „Tą życiową lekcją zakończyliśmy nasz eksperyment pedagogiczny…”

Była jeszcze ewaluacja – z czarodziejskiego kapelusza wychodzący wyciągał papierowe kółko i wrzucał – w zależności od osobistej oceny pokazu – do uśmiechniętego lub niezadowolonego pudełka… Tylko jedno kółko wylądowało w tym ostatnim – i, jak twierdzili uczniowie, przez pomyłkę :)

Klasowidownię pożegnaliśmy słodkim co nieco – każdy częstował się przepysznym ciastkiem z małpą :)

 

 

About elacieminska

Jestem nauczycielką bibliotekarką (to moja pierwsza i największa pasja :), uczyłam też wiedzy o kulturze i języka angielskiego. W edukacji lubię mądre nowinki i sprawdzoną tradycję. Blogi są dla mnie prawdziwym odkryciem :)
This entry was posted in Aktualności, Bez kategorii, Biblioteka szkolna, e-Twinning, Festiwal 2.0, Julian Tuwim, Narzędzia TIK, Projekt TIK, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13, Zadania TIK and tagged , , , , , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to Festiwalowa gala za nami…

 1. Kei says:

  Bardzo ciekawy blog. Artykuły wciągają i zachęcają do dalszego czytania ^^. Gratuluję zrealizowania projektu, chętnie wzięłabym udział w takiej „lekcji e-literatury”. Ciasteczka wyglądają smakowicie.
  Pozdrawiam i zapraszam do nas:
  http://blogiceo.nq.pl/dzmblog/
  Kei ostatnio opublikował..Świat się zmienia. Szkoła też!My Profile

 2. Sabina says:

  „Gala” – to brzmi naprawdę doniośle i widać, że tak też było. Nic, tylko pogratulować. :)
  Życzę powodzenia w prowadzeniu bloga. :)

 3. Całe mnóstwo atrakcji Pani Elu! Ale na ciasteczka ze zdjęcia aż cieknie mi ślinka :)
  Agnieszka Rudzik-Sawicka ostatnio opublikował..Co to jest tau?My Profile