Odwrócona lekcja?

pizap.com14190704252181To kolejne moje zadanie jako szkolnego „wywiadowcy” programu. W ramach działań Szkoły z Klasą 2.0 nauczyciele realizują odwrócone lekcje. Moim zadaniem było dowiedzieć się, jak oceniają tę formę pracy.
Co to takiego ta „odwrócona lekcja”? To taka lekcja, do której praca domowa zadawana jest jakby wcześniej, jako wprowadzenie do zajęć. Umożliwia to przeznaczenie czasu lekcji na ćwiczenia, aktywne działania, które motywują uczniów do większej pracy (czyli dyskusja, zadania w grupach, ćwiczenie z tutorialami, podcastami, jak na przykład Khan Academy, czy debaty, albo tworzenie czegoś, na przykład dramy, symulacji, plakatów itp.).
Byłem ciekaw, co o tej metodzie sądzą nauczycielki z naszej szkoły. Oto ich wypowiedzi:

Pytanie: Czy podoba się Pani metoda odwróconej lekcji?

Anna Lorenc: Jak najbardziej, bardzo podoba mi się ta metoda. Dzięki przesłanym czy podanym wcześniej materiałom, uczniowie mogą w domu uczyć się w odpowiednim dla siebie czasie i tempie pracy. Mają też możliwość wyszukiwania innych źródeł. Na zajęciach mogę przeznaczyć całą lekcję na ćwiczenia praktyczne, pozwalające na utrwalenie materiału. Metoda ta pozwala mi zaoszczędzić czas spędzany przez uczniów nad podręcznikiem w trakcie zajęć i wykorzystać go na interakcje z klasą, ćwiczenie przykładów, pracę w grupie czy rozwiązywanie zadań na tablicy multimedialnej. Poza tym uczniowie uczą się samodzielności i odpowiedzialności za swoje działania.

Olga Ginalska: Podoba mi się odwrócona lekcja , ponieważ to wy szukacie, wy robicie, wy działacie i macie możliwość pochwalenia się tym na forum klasowym ( i więcej zapamiętujecie).

Agnieszka Sadowska: Podoba mi się forma takiej pracy, ponieważ uczniowie sami pracują w domu, uczą się, a potem na lekcji ja nie muszę wprowadzać nowych tematów, tylko oni ćwiczą, są lepiej przygotowani. Myślę, że im się to też bardziej podoba, przynajmniej takie opinie od nich usłyszałam, bo ćwiczymy, dużo ćwiczymy i wtedy mają możliwość zapytania-dopytania, dzięki czemu wiedzą, jak to trzeba rozwiązać.

Już za niedługo inne wywiady. Za uwagę dziękuje wasz „wywiadowca” – Wojciech W.

4 thoughts on “Odwrócona lekcja?

 1. Cześć Wojtek!

  Przygotowałeś świetny wywiad o odwróconej lekcji! Lubimy takie inicjatywy :) A co Ty sądzisz o tej metodzie? Miałeś okazję brać udział w takiej lekcji? Jesteśmy ciekawi również Twojej opinii na ten temat. Mam nadzieję, że podzielisz się nią z nami w kolejnym wpisie :)

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…Prawa autorskie na blogach: grafikaMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge