Akcja Odkrywamy III – Bączek

Przeprowadzeniem zajęć zajęli się wybrani gimnazjaliści, odbiorcami byli uczniowie klasy 4 omega. Nauczyciel pełnił rolę koordynatora (metody pozostawały w gestii nastolatków).
Do przeprowadzenia zajęć przydała się wizyta w… przedszkolu (jak wspominałam w jednym z poprzednich postów – przedszkole mieści się z naszym budynku, wystarczy zejść dwa piętra niżej). Tam znaleźliśmy bączki. Dzieci pozwoliły nam się pobawić, lecz niestety, nie mogliśmy żadnego rozebrać, by przekonać się, jak działa.
Po powrocie do klasy gimnazjaliści pokazali wykonane przez siebie bąki ze sklejki, wykałaczek, ołówków, papieru, kapsli od butelek, kartonu, płyt cd i plasteliny. Pokazywali też magiczne bączki (lewitacja na podstawie schematu wyczytanego tutaj: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic692386-30.html).
Do przygotowań uczniowie wykorzystali strony: TUTAJ oraz TUTAJ i TUTAJ

Na (oczekiwane) pytanie, jak zrobić takiego bąka, gimnazjaliści pokazali krok po kroku, z czego składają się ich bąki oraz wyświetlili dwie krótkie prezentacje, wyjaśniające, jak działa żyroskop:

YouTube Preview Image YouTube Preview Image

Wielu uczniów nie znało kanału z filmami Adama Słodowego (lekcja zainspirowała ich do samodzielnego majsterkowania). Ponieważ na wykonanie zadania było mało czasu (uczniowie ledwo wrócili z dwutygodniowego wyjazdu, a przed nim musieli organizować Festiwal Projektów), dlatego tez poprzestali na wykonaniu schematów:

YouTube Preview Image

Uczniowie wykonali również instrukcje obsługi bączka (ciekawy okazał się fakt, że wielu uczniów w ogóle nie znało tej zabawki). Podczas obserwacji działania bączka uczniowie stwierdzili, że ważne jest obciążenie – im większa masa bąka, tym dłużej się on obraca. Ważny jest również punkt przyłożenia (twardy, stabilny) oraz siła, wprawiająca bąk w ruch.
By podsumować tę część lekcji uczniowie zapoznali się z definicją „bączka”.
„Bąk – bryła sztywna mająca możliwość obrotu wokół dowolnej osi stykającej lub ślizgającej się po powierzchni, mogąca wirować wokół środka masy (to nie jest konieczny warunek – środek masy może znajdować się poza osią rotacji) na które działa moment sił dążący do zmiany kierunku osi obrotu, w wyniku czego ciało wykonuje ruch precesyjny. Bąk jest rodzajem żyroskopu.” (źródło: http://tinyurl.com/p2p5nb3)

Gdzie można zaobserwować ruch podobny do ruchu bączka?

Na to pytanie uczniowie puścili wodze fantazji. Podawali:

- nawrót podczas pływania na basenie, fikołek
- wirniki, śmigła w helikopterze
- bęben pralki
- piruet łyżwiarski
- karuzela łańcuchowa
- freezbe
- ruch planety Ziemi i galaktyki
- zębatka w silniku czy w zegarze
- w klatce gryzonia, kiedy zwierzę biega w kołowrotku
- spadające dwa noski klonowe
- przemieszczający się pocisk
- wiertło w wiertarce
- koła w jadącym aucie
- wiatrak
- trąba powietrzna
- wiry wodne
- dysk cd, dvd w czytniku
- rzut kulą, dyskiem, młotem
- łopatki miksera
- „orbita” treningowa dla astronautów
- pedały od rowera

Oto, co w ramach swoich refleksji napisał Kuba na klasowym blogu 4 omega: KLIKNIJ TUTAJ.

FILOZOFICZNIE NA KONIEC

Dla mnie najważniejsze jest metaforyczne rozumienie tego ruchu. W filmie „Lucy” główna bohaterka stwierdza, że: „Czas jest jedyną miarą rzeczy. Dowodem na istnienie materii.” Kręcący się bączek zwalnia, tarcie zatrzymuje jego rotację, a ja jestem w stanie dostrzec kolory, gdy zatrzyma się całkowicie. To przypomina mi o mijających momentach, zacierających się w czasie jak kolory bąka w jego ruchu wirowym. W filmie „Incepcja” bączek jest kwantyfikatorem, wyznacznikiem realności, symptomatycznym impulsem dającym możliwość odpoznawania elementów świata i własnej tożsamości. Możliwe, że ten prosty talizman, totem, pozwala wracać do podstaw, do tych sił, które wprawiły go w ruch, by móc – obserwując moment jego wirowania – zastanawiać się nad sensem istnienia owych fragmentów realności, poznać cel gromadzenia ich, zasmakować w kontemplacji ich zwolnień, zatrzymań, puzzli i skrawków.

YouTube Preview Image

Filozoficznie kończąc, dziękuję w imieniu uczniów i swoim za możliwość całorocznego uczestnictwa w akcjach blogowych.

bakk

Źródło: bumerangerzy.pl, http://tinyurl.com/ns8aym2

3 thoughts on “Akcja Odkrywamy III – Bączek

 1. Ależ piękne i zaskakujące powiązanie praw fizyki z filozofią życia :) .
  To piękne zdanie przeczytane tutaj zapamiętam na całe życie – właściwie przesłanie – zwolnić by dostrzec kolory życia :) .
  Przyznam, że jako humanistka byłam negatywnie nastawiona do konstrukcji bączka pałeczkę niejako przekazując specjalistom czyli fizykom.
  Teresa ostatnio opublikował…E-konferencja „Szkoła bez stopni – jak to zrobić?”; 9 czerwca 2015; Zamek Królewski w Warszawie.My Profile

 2. Wspaniałe projekty bączków! Bardzo mi się podoba Wasze podejście do tej akcji – jest zdecydowanie naukowe :) Sprawdziliście wszystko! Od działania prawdziwych bączków, po filmiki z instrukcjami jak je skonstruować i wykonaliście własne projekty. Szkoda tylko, że nie udało się zrealizować Waszych projektów…

  W każdym razie w pełni zasługujecie na ostatnią odznakę Akcji Odkrywamy :) Gratulacje!

  Pozdrawiam
  Aneta
  Szkoła z Klasą 2.0
  szkola2zero ostatnio opublikował…OFSzK 2.0 już za nami!My Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge