Ekipa „Niepubliczni”

W tym roku jesteśmy szczególnie zaangażowani w realizację trzech przedsięwzięć: projekt „Razem mamy siłę: stop dyskryminacji” Amnesty International (klik), projekt „Nienawiść. Jestem przeciw” CEO (klik) oraz TEG „Równość – od słów do czynów” (klik).

Trzon organizacyjny tworzy grupa teatralna „Niepubliczni”.

Co już zrobiliśmy:

- Gdyby Malala była bohaterką „Krzyżaków”, czyli poznawanie odważnej osoby walczącej o równe prawa,

- Stereotypy i uprzedzenia – na przykładzie filmu „Zero” (klik)
- Władza i jej wpływ na jednostkę (na przykładzie tekstów: „Cesarz” R. Kapuścińskiego, „Egzamin” E. Lipska, „Ze szczytu schodów” Z. Herbert, „Czyste ręce” S. Barańczak),

- Zachowanie człowieka w sytuacji granicznej (wstępem do rozważań jest utwór „Baryłeczka” Guy de Maupassanta);

- Debata na temat inspiracji i odpowiedzialności na przykładzie bohatera „Stowarzyszenia Umarłych Poetów” – Johna Keatinga,
- Debata idealistów i realistów na temat dobra.
Szczególnie podczas tych ostatnich (dzisiejszych) rozważań na temat dobra, poznaliśmy nie tylko pojęcia: aksjologia, altruizm i humanizm, ale podczas rozmowy ustaliliśmy, że „dobro” nie jest wartością stałą.

Ludzie w zależności od różnych czynników raz traktują bycie dobrym jako wartość najwyższą, a raz – co nas zdziwiło – odrzucają bycie dobrym, ośmieszają taką postawę. Wielu z nas nie zgadza się na to, co nazywa się relatywizm moralny.

Wielu z nas podało przykłady, w których dobro jest interesem: czegoś się oczekuje, Taka postawa może wynikać z egoizmu albo z konformizmu.

Wynikiem naszej rozmowy było ustalenie, że natury wielu ludzi nie da się zmienić, jednak tym, co potrafi pobudzić ich do szczerego dobra są dwie metody:

- pokazywanie im konkretnych przestrzeni, w których ich postawa dobra może wiele zmienić (czyli nie abstrakcyjne dane w mediach, a konkretną sytuację danego człowieka, który potrzebie wsparcia, pomocy, dobrego słowa),
- uczenie asertywności, by unikanie dobra nie wynikało z konformizmu, przyjmowania ślepo zachowań hipokrytów, by poprzez to być np. zaakceptowanym przez grupę.
Lubimy ze sobą rozmawiać. Coraz łatwiej nazywamy swoje myśli, wyrażamy uczucia i nawet, gdy się nie zgadzamy, potrafimy dojść do kompromisu i kulturalnie wyrazić swoje zdanie. Polecamy ten sposób wymiany poglądów – uczymy się tego już trzeci rok.
Wraz z naszą polonistką przygotowujemy spektakl w ramach finału konkursu. Planujemy też zaprosić dwie ciekawe osoby, z którymi porozmawiamy o tym, skąd ich zdaniem bierze się nienawiść, jakie są jej konsekwencje i jak jej przeciwdziałać.

Zapraszamy do udziału w konkursie!

<<< kliknij, by przeczytać :)

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge