Pierwsza odznaka za „blog obfitości” jest nasza!

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | 1 Comment

Nasza radość z powodu odznak jest niezmierna. Bardzo z tego się cieszymy i będziemy walczyć o kolejne.

loool

Wirtualna firma – nic trudnego

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | Leave a comment

Wpadłyśmy na pomysł, aby zrobić stronę naszej firmy. Od pomysłu do realizacji – oto nasza strona zaciszneranczo.jimdo.com/

Zapraszamy!

Badanie rynku – drugi moduł za nami!

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | Leave a comment

W tym module dowiedziałyśmy się, na czym polega i czemu służą badania rynku. Naszym głównym zadaniem w module jest przeprowadzenie badań otoczenia rynkowego oraz analiza wyników tych badań pod kątem oceny waszych wcześniejszych założeń dotyczących waszej działalności.

Ankieta została przeprowadzona wirtualnie. Dotyczyła badania rynku oraz naszych klientów. Przeprowadzamy ją w celu zbadania potrzeb oraz oczekiwań naszych klientów. Chcemy także wiedzieć na jaką usługę jest teraz popyt.  Link do naszej ankiety: http://www.survio.com/survey/d/Q9U6B3R1R3B8M4E7Y

Wyniki ankiety pokażą nam:

 1. czy nasi goście będą chcieli spędzać czas aktywnie czy biernie
 2. która z naszych ofert jest najbardziej atrakcyjna
 3. jaka jest najliczniejsza grupa wiekowa konsumentów
 4. czy większość naszych klientów jest płci męskiej czy żeńskiej
 5. jakie pomysły mają nasi przyszli goście na spędzanie czasu w naszym gospodarstwie
 6. co konsumenci chcą zmienić w naszych ofertach oraz co dodać
 7. czy ludzie, którzy skorzystają z naszej usługi będą chcieli poszerzać swoje umiejętności w organizowanych przez nas zajęciach np. gotowanie, ogrodnictwo itd.
 8. gdzie była by najciekawsza wycieczka pod względem scenerii

Badanie skierowane będzie do poszczególnych grup wiekowych:

 • od 5 do 15 lat
 • od 16 do 19 lat
 • od 20 do 35
 • od 36 do 50
 • od 50 i więcej

12 kwietnia 2014 roku nasza grupa ,, Tak to się robi” przeprowadziła ankietę w naszym gimnazjum. Celem przeprowadzenia badania było zdobycie informacji na temat rozrywki turystycznej. Każda osoba biorąca udział w ankiecie odpowiadała na 8 bardzo prostych pytań. Przed przystąpieniem do wypełniania badania uczniowie i nauczyciele zostali poinformowani o zasadach i celu wykonanej przez nas sondy. Cieszy nas fakt , że udało nam się zrealizować cel badania.

Wyniki ankiety są możliwe do zobaczenia tutaj: ankieta-badania-rynku

Wnioski z naszych badań.

Przeprowadzona przez nas ankieta nie zmieniła naszych początkowych założeń dotyczących profilów naszej firmy. Umocniła on nasze poglądy dotyczące ofert naszego gospodarstwa. Swoją usługą chcemy zachęcić swoich klientów do korzystania z naszych usług. Naszym zdaniem trafnie określiliśmy grupę potencjalnych klientów, ponieważ może nim zostać każdy. Osoby biorące udział w ankietach należały do różnych grup wiekowych, jednak spełniliśmy ich oczekiwania mimo tak wielkiej różnicy wiekowej. Nasze przewidywania oraz przypuszczenia okazały się słuszne. Klienci, tak jak myśleliśmy, woleli by spędzać czas aktywnie. Najciekawszą ofertą była dla klientów jazda konno – to również udało nam się trafnie określić. Wydaje nam się, że jesteśmy dobrze przygotowani by móc konkurować z innymi, podobnymi firmami w naszym otoczeniu. Przyciągamy klientów przede wszystkim ilością i różnorodnością ofert. Każda osoba – niezależnie od wieku, znajdzie coś dla siebie odpowiedniego, by w jak najlepszy sposób spędzić swój wolny czas. Swoją pozycję na rynku zamierzamy budować stawiając przede wszystkim na oryginalność i pomysłowość. Chcemy zwiększać atrakcje, tak by zostały spełnione wszystkie oczekiwania naszych klientów. W naszych planach uwzględniać będziemy organizowanie większej ilości wycieczek oraz pikników na łonie natury. Mamy nadzieję, że to wystarczy by podbić rynek i wykończyć konkurencję ;)

Zakładamy firmę – I moduł zaliczony

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | Leave a comment

No i zaczynamy. Kolejne moduły przed nami. Pierwszy z nich dotyczy  założenie wirtualnego przedsiębiorstwa, wybrania rodzaju działalności, nadania mu nazwy oraz jego wirtualna rejestracja. Musicie także ustalić zasady naszej współpracy w zespole.

Gdy zaczęliśmy rozmyślania nad naszą firmą, a dokładniej nad tym, czym się ona będzie zajmować, postawiłyśmy sobie generalne pytanie: Czego brakuje w naszej okolicy? Odpowiedź była prosta. Miejsca, w którym młodzież będzie mogła spędzać wolny czas. Wymyślaliśmy więc, że założymy gospodarstwo agroturystyczne. Mieszkamy w regionie, gdzie można znaleźć ciekawe obiekty, które dało bysie zaadaptować dla młodzieży, ale również dla rodziców oraz dla  emerytów i  rencistów. ( tych ostatnich w naszej gminie jest już ponad 1000 osób i jak dotąd poza propozycją GOK-u ( zespół artystyczny dla kilku pań) i Uniwersytetu Ludzi Aktywnych przy naszym gimnazjum (dla około 30 studentów – seniorów) innych propozycji nie ma.

Mieszkamy w jednej gminie, ale pochodzimy z kilku rożnych miejscowości, niewielkich wsi, jakie te gminę tworzą. To dało nam dużo do myślenia. Gdy szukałyśmy lokalizacji dla naszej firmy, gdy szukałyśmy najciekawszego miejsca pod względem atrakcyjności przyrodniczej ale również potencjalnej bazy lokalowej – wpadłyśmy na pomysł, aby wykorzystać to, że w ubiegłym roku zlikwidowano 4 szkoły podstawowe, po których pozostały obiekty i otoczenie. Obiekty te Gmina wystawiła na sprzedaż – jednym słowem za niewielką sumę pieniędzy można było kupić obiekty i park, place zabaw. Nasz wybór padł na położoną w pięknym po dworskim zabytkowym parku szkoły w Wysocinie. Jej część usytuowana w zabytkowym dworku nadawałaby się na część  biurowo-wypoczynkową. Nowsza część z salą gimnastyczną na część rekreacyjno-konsumcyjną. A okazały park i pobliskie stawy na dodatkowe atrakcje ( chociażby propozycje edukacyjnych ścieżek przyrodniczych).

Misją naszej działalności jest zorganizowanie wolnego czasu mieszkańcom naszej gminy oraz mieszkańcom naszego regionu. Wizją naszej firmy w przyszłości jest rozwijanie działalności o nowe atrakcyjne oferty. Dobrze wykonywana wspólna praca wszystkich zatrudnionych w firmie będzie atutem tej działalności. W naszej koncepcji działalności gospodarczej ( przedsiębiorczości) liczyć się będzie uczciwość wobec naszych klientów, a także przewidywanie oczekiwań klienta.Naszym najważniejszym celem jest utworzenie miejsc pracy (jesteśmy gminą wiejską o znacznym bezrobociu) oraz stworzenie turystom możliwości odpoczynku w pięknym otoczeniu.

ZASADY PRACY W NASZYM ZESPOLE:

1. Wspólnie opracowujemy cel pracy- każdy powinien mieć wpływ na to co robimy, powinniśmy wzajemnie się uzupełniać .
2. Precyzyjnie wydzielamy zadania aby zapobiec jakimkolwiek nieporozumieniom.
3. Wspólnie ponosimy odpowiedzialność za niepowodzenia.
4. Akceptujemy podjęte decyzje przez grupę nawet jeśli się z nią nie zgadzamy.
5. Wspólnie interpretujemy wyniki naszej pracy i wyciągamy wnioski.
6. Przekazujemy sobie wszystkie ważne informacje.
7. Jesteśmy otwarci na każde sugestie, każdą pomoc.
8. Nie rywalizujemy między sobą.
9. Trzymamy się opracowanych przez nas zadaniach nie wprowadzamy żadnych zmian samowolnie.
10. Jesteśmy konsekwentni nie zmieniamy taktyki w połowie pracy.

Certyfikaty po ukończeniu pierwszej części kursu

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | 1 Comment

Dobiegł koniec pierwszej części kursu w projekcie „Młodzi Przedsiębiorczy”. Od początku wiedziałyśmy, że będzie ciężko. Nie ukrywamy – naprawdę tak było. Nasza przygoda z tym projektem zaczęła się od zachęcenia przez naszego nauczyciela wos-u do wzięcia w nim udziału. Zapału do pracy nam nie brakowało. Najpierw zapoznałyśmy się z regulaminem. Potem przystąpiłyśmy do naszego pierwszego modułu, w który opracowałyśmy budżet domowy. Wydawało się to z pozoru prostym zdaniem, ale tak nie było. Przekonałyśmy się o tym na własnej skórze. Okazało się. że każdy z nas w różnej skali dysponuje własnymi pieniędzmi. Kolejny moduł to opracowanie programu wycieczki lub warsztatów. Dowiedziałyśmy się, że przeprowadzenie i zaplanowanie podobnych przedsięwzięć jest niewiarygodnie trudne i pracochłonne. Wiąże się z odpowiedzialnością i zaangażowaniem. Kolejny moduł odkrył przed nami jakie usługi daje nam bank; co to jest parabank; oraz jakie są metody oszczędzania. Lokaty i akcje – tytuł czwartej części był dla nas bardzo trudny, ponieważ nie wiedziałyśmy czym one są i do czego służą. Po przerobieniu modułu było wszystko jasne. W ostatniej części dowiedziałyśmy się o różnicy pomiędzy kredytem a pożyczką. Dokonałyśmy także posumowania i oceny projektu. Nagrodą dla całej naszej szóstki są przyznane nam przez CEO certyfikatów zaliczenia e-learningowego kursu przedsiębiorczości. (Przydadzą się nam w naborze do szkól ponadgimnazjalnych).

Dodatkowo w trakcie realizacji zadań modułowych, przeprowadziłyśmy lekcję w naszej szkole na temat pieniądza. Przed nią towarzyszył nam duuuży stres. Nasz obawy dotyczyły „trudnych” pytań, jakie mogli nam zadać nasi „uczniowie”. Nie wiadomo było czy koleżanki i koledzy zapytają o coś dla zabawy czy tak na poważnie. Jednak niepokój minął wraz z początkiem lekcji i udało się nam szczęśliwie doprowadzić ją do końca. A czy to przypadek, że lekcję poprowadziłyśmy całkiem sprawnie? Możemy się pochwalić, że miałyśmy już małe doświadczenie z czymś takim. W projekcie ,,Nie odejdą w niepamięć” , w którym uczestniczyłyśmy przez dwie edycję, nauczyłyśmy się kierować swoimi zespołami, miałyśmy nawet możliwość przeprowadzenia części warsztatów dla nauczycieli regionalistów w KPCEN we Włocławku. W prowadzonym przez nas podsumowaniu projektu też wykorzystałyśmy przez nas przygotowane prezentacje multimedialne. Po lekcji same doszłyśmy do wniosku, że było to cenne doświadczenie w drodze do stania się prawdziwym przedsiębiorcą.

Kolejną naszą aktywnością zdobyta w projekcie było przeprowadzanie ankiety wśród naszych gimnazjalistów na temat gospodarowania własnym kieszonkowym. Szczegółowe wyniki znajdują się na stronie:http://www.ceo.org.pl/pl/przedsiebiorczy/news/gospodarowanie-kieszonkowym-w-bedkowie (Niestety, na stronie organizatora przekręcono nazwę naszej miejscowości na Będkowo, stąd bedkowo w linku!)

Na część dodatkowych konkursowych projektowych zajęć odbywających się w sobotę lub ferie (jak na przykład w projekcie „Młodzi przedsiębiorczy”) aby dotrzeć do szkoły musimy na własną rękę, co nie jest takie łatwe, bo czasem musimy pokonać 12 km w jedną stronę.

Musimy podziękować naszemu opiekunowi, który pomagał nam i udzielał cennych wskazówek w realizowaniu kursu. Każdemu się zdaje, że nauczyciel angażując młodzież w udział w projektach nic nie robi. To jest błąd. W tym przedsięwzięciu to także dorośli wykonywali swoje moduły.

Przedsiębiorczość to bardzo ważna cecha. Jak przekonuje nasz opiekun, będzie nam towarzyszyła całe życie, dlatego trzeba tę umiejętność nieustannie rozwijać. To dlatego podkreślał, że skoro nam chce się chcieć w czasie wolnym uczestniczyć w dodatkowych zajęciach, pokonując często wiele kilometrów z domu do szkoły, to dowód, że jesteśmy osobami przedsiębiorczymi. Z pewnością tak rozwijana przedsiębiorczość przydała się nam w innym projekcie, też organizowanym przez CEO – gdy Magda i Justyna (dwie dziewczyny z naszego zespołu) podjęły duże wyzwanie – zakwalifikowanie się do udziału w XX Sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Jednym z zadań rekrutacyjnych było przeprowadzanie debaty.( I znów przydały się wcześniej zdobyte umiejętności) W tym momencie dziewczyny są już po debacie i są bliskie opublikowania sprawozdania. Trzymajcie kciuki!

Znajdziecie nas także na portalu społecznościowym facebook:https://www.facebook.com/pages/Tak-to-si%C4%99-robi-zesp%C3%B3%C5%82-B%C4%85dkowo/580144725405338?fref=ts

Na koniec chcemy dodać, że to nie jest jeszcze koniec udziału w projekcie przedsiebiorczości. Uczestniczymy już w II jego części – założyliśmy wirtualne przedsiębiorstwo i teraz uczymy się je prowadzić – Spróbujemy pokazać, że „Tak to się robi”. (Magdalena Mikołajewska)

Jesteśmy na Facebook’u! :D

Posted by taktosierobi98 in Bez kategorii | Leave a comment

Żyjemy w świecie wielkiego postępu techniki. Dlaczego więc mamy z niej nie korzystać? Nasza bądkowska załoga ‚Młodych Przedsiębiorców’ dołączyła do społeczności FACEBOOK’A! Nasz fanpage choć jak na razie jeszcze w surowym stanie, będzie informował o naszych postępach w projekcie. Zbieramy również lajki, które będą świadczyć o popularności i zainteresowaniu naszą pracą.

Tu możecie nas znaleźć:

https://www.facebook.com/pages/Tak-to-się-robi-zespół-Bądkowo/580144725405338?fref=ts