Z zycia mojej szkoly

Nowy blog na platformie Blogi Programów Centrum Edukacji Obywatelskiej

Szał projektów !

Jak prawie w całej Polsce klasy drugie gimnazjum wzięły się ostro do roboty w związku z projektami. Może wyjaśnię na czym to polega. Każdy uczeń klasy drugiej gimnazjum ma obowiązek wykonać jeden lub więcej projektów z danego przedmiotu. Musi on go obowiązkowo oddać, by podejść do egzaminu gimnazjalnego. Podobno w każdej szkole wygląda on inaczej. Czytając i rozmawiając z uczniami innych szkół dowiedziałam się, że niektórzy uczniowie muszą, np. pracować sami, wymyślając przy tym samemu temat projektu. Inni zaś dobierają dowolną ilość osób, wymyślają temat i pracują. U mnie w szkole wygląda to całkiem inaczej. Spośród dwóch klas gimnazjum „A” i „B” zostało wybranych dziesięciu liderów. Obowiązkiem lidera jest wybranie trzech osób, które będą z nim pracowały oraz tematu, który go zainteresuje. Chciałabym podkreślić, że nie wymyśla on tematu sam, są one wcześniej przygotowane przez wychowawców. Następnie dana grupa dostaje nauczyciela przewodniego, który nadzoruje ich pracę. Cóż.. Nie będę owijać w bawełnę – to ciężka praca. Tematy projektów nie są trudne, jednakże  mamy za mało czasu na ich realizowanie. Chciałabym przytoczyć słowa pewnych uczniów biorących udział w projektach. Jedna z uczennic Ida Cieślak bardzo chętnie wypowiedziała się na ten temat : ,,Cóż. Moim zdaniem zaczęliśmy robić te projekty trochę za późno. Mamy ogólnie nawał nauki, dużo zadań domowych ,sprawdziany, kartkówki, do tego egzaminy próbne – tego jest za wiele! Gdybyśmy zaczęli te projekty we wrześniu czy październiku to byłoby znacznie lepiej. Teraz wszyscy ścigają się z czasem , żeby tylko zdążyć w terminie. W drugim semestrze jest najwięcej pracy.  Do tego nie wszystkie grupy mają odpowiednio wyważone siły. Miały być równe szanse, ale kiedy w grupie jest jedna osoba, która uczy się dobrze, a reszta to uczniowie słabi lub raczej przeciętni to nie ma mowy o tym, żeby każdy pracował po równo. Sam pomysł projektów jest dobry, jednakże niezbyt przemyślany. Tak jak już mówiłam, powinniśmy zacząć o wiele szybciej niż w marcu.” Całkowicie zgadzam się z Idą. Nic dodać, nic ująć. Cała prawda. A oto słowa kolejnej uczennicy, Wiolety Ślęzak,  której pomysł z projektami nie za bardzo przypadł do gustu : ” Projekty są ciekawe, o tyle dobrze, że tematy wybieraliśmy sami. Jest z tym bardzo dużo roboty.Taka praca wymaga od nas dużego zaangażowania, organizacji a przede wszystkim czasu, którego mamy coraz mniej”
Wśród uczniów zapanował chaos. Większość jest przeciwna projektom. Innym zaś podoba się ten pomysł. Biada tym, którzy jeszcze nie wzięli się do roboty. Co do projektów gimnazjalnych, to jest to dopiero pierwszy z kilku postów na ten temat. Chciałabym napisać na ten temat coś więcej.
A jakie wy macie zdanie na ten temat? Co z projektami? Odpowiedzi możecie pisać w komentarzach.

Pozdrawiam ;)

autor: marta.antonina katagoria: Szkoła z klasą 2.0, Komentarze (2)

Dzień bezpiecznego internetu

Całkiem niedawno w naszej szkole wspólnie obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W całej szkole rozwieszone były afisze  mające na celu przypomnienie uczniom o bezpiecznym poruszaniu się w sieci. W ramach DBI uczniowie klas 2 gimnazjum zbierali materiały dotyczące Netykiety. Po zapoznianiu się z nimi urządzili w czasie długiej przerwy pochód z transparentami, na których zamieszczone były zasady korzystania z internetu. Kiedy rozległ się dzwonek na lekcje, rozpoczął się apel z okazji owego święta. Uczniowie ze szkolnego Wolontariatu urządzili przedstawienie, które ukazało nam jak groźny może być internet oraz nakazało zapoznanie się z zasadami poruszania się w sieci. Wszystko to odbyło się pod okiem nauczycielki infrormatyki p. Grażyny Kotuły. Mamy nadzieje, że choć niektorzy z uczniów wzięli do siebie to co mieliśmy im do przekazania , i że nikogo nie spotka nic złego związanego z internetem.

autor: marta.antonina katagoria: Szkoła z klasą 2.0, Komentarz (1)
css.php