Top 10 reżyserów

Często nie zauważamy ich podczas oglądania filmów, jednak to oni są ich bohaterami. Bez nich nie powstałaby żadna produkcja. Mamy wśród nich swoich ulubieńców, których w ramach projektu chcielibyśmy Wam przedstawić. Oto nasz TOP 10 REŻYSERÓW FILMOWYCH!

 10. Paul Scheuring

     10

Pochodzący z Illionis reżyser, scenarzysta i producent telewizyjny. Studiował na UCLA School of Theater, Film and Television. Przed pisaniem scenariuszy pracował jako kurier, a także instalator telewizji kablowej. Stworzył takie filmy jak „Odwet” i „Skazany na Śmierć”.

9. Juliusz Machulski

 9

Pierwszy polski reżyser w zestawieniu. Pochodzący z Olsztyna absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi, autor jednych z najpopularniejszych polskich komedii. Założył Studio Filmowe „Zebra”. Do jego najpopularniejszych dzieł należą: „Vabank”, „Seksmisja”, „Kiler”, „Vinci”.

8. Ridley Scott

 8

Z wykształcenia jest projektantem graficznym, początkowo związany ze stacją BBC.

Znane i uznane jego filmy to: „Łowca androidów”, „G.I. Jane”, „Helikopter w Ogniu”.

Brytyjczyk słynie z plastycznego stylu, kreowania silnych postaci kobiecych, a także wykorzystania przestrzeni miasta dla wzmocnienia przekazu.

7. Peter Jackson

 7

Nowozelandczyk, którego pasja tworzenia filmów zrodziła się , gdy rodzice kupili  kamerę,kiedy syn miał 8 lat.

Jackson znany jest głównie jako reżyser adaptacji słynnej powieści J.R.R.Tolkiena. Filmowa trylogia „Władcy Pierścieni” zdobyła łącznie 17 Oscarów! Jego kolejne wielkie produkcje to King Kong, a także trylogia Hobbit.

6. Andrzej Wajda

 6

W połowie zestawienia umieściliśmy Kawalera Orderu Orła Białego, a także zdobywcę Oscara za całokształt twórczości. Autora ekranizacji dzieł literackich, takich jak „Wesele”, „Pan Tadeusz”, „Zemsta”; oraz dokumentów, między innymi popularnego „Katynia” i najnowszego „Wałęsa”. Człowiek z nadziei”.

5. Olaf Lubaszenko

5

Polski aktor filmowy i teatralny, konferansjer, wokalista. Związany z Teatrem Buffo (grał w musicalu „Metro”). Jako reżyser zadebiutował w 1997 roku filmem „Sztos”. Spod jego pióra wyszła również m.in. komedia „Chłopaki nie płaczą” oraz serial „Faceci do wzięcia”.

4. Brian De Palma

 4

Nazywany często spadkobiercą Alfreda Hitchcocka kolumbijski reżyser. Zyskał popularność w 1976 roku dzięki ekranizacji powieści Stephen’a Kinga „Carrie”. Równie popularne produkcje to „Nietykalni”, czy „Mission Impossible”.

De Palma znany jest z niekonwencjonalnych narzędzi zbrodni w swoich filmach – między innymi piły mechanicznej, czy też olbrzymiego świdra.

3. Quentin Tarantino

 3

Na najniższym szczeblu podium znalazł się jeden z głównych przedstawicieli postmodernizmu filmowego. Sławę jako reżyser zdobył dzięki dramatom gangsterskim, takim jak „Pulp Fiction”, czy „Wściekłe psy”. Jego innymi filmami są „Kill Bill”, „Hostel”, „Bękarty wojny” i „Django”.

2. Christopher Nolon

 2

Brytyjczyk z pasją do kręcenia filmów od dziecka. Dorastał w Chicago. Wielokrotnie nominowany do Oscarów i Złotych Globów. Autor trylogii filmów o Batmanie, a także „Incepcji”, „Człowieka ze stali” i „Interstellar”.

1.Steven Spielberg

1

Niekwestionowanym zwycięzcą naszego rankingu jest amerykański reżyser.

Od wielu lat udowodnia, że film może pokazać wszystko. Publiczność na całym świecie zachwyca się jego filmami, przedstawiającymi ich marzenia i różne przygody. Jego dzieła dostarczają niesamowitych wrażeń wizualnych i przeżyć natury duchowej.

Co ciekawe, Spielberg jest samoukiem – nie uczył się reżyserii w żadnej ze szkół!

Jest m.in. autorem takich filmów, jak „Szczęki”, „E.T.”, „Park Jurajski”, czy „Szeregowiec Ryan”.

I tak dotarliśmy do końca naszego zestawienia. A kto jest Waszym ulubionym reżyserem? Podzielcie się swoimi opiniami  w komentarzu!

 

Wojtek.

 

One thought on “Top 10 reżyserów

  1. Świetny ranking ! Gratuluję wyszukanego gustu filmowego ;) Widać, że lubicie mocne kino. Na waszej liście znalazły się popularne osobistości, ale i takie o których niestety nie słyszałam. Wielki plus za to, że doceniliście także naszych rodaków. Fajnie by było dowiedzieć się co w ich twórczości podoba wam się najbardziej. Za całokształt 5+ :) Czekam na nowe wpisy :) zapraszam też do przeglądania i komentowania naszych wpisów: http://filmblogifilmowcy.blogspot.com/
    Natalia ostatnio opublikował…Top 10 reżyserówMy Profile

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge