Jak uczniowie SP6 korzystają z Internetu?

21 czerwca 2011

Dziś opublikuję komentarze do ankiety którą przedstawiałem na Festiwalu Nauki. Ankieta powstała na polecenie Szkoły z klasą 2.0.

1)Co sprawia że siadasz przy komputerze i wchodzisz do internetu?

Zdecydowana większość uczniów  wchodzi do Internetu dla rozrywki albo wszystkiego po trochu.Mniejsze grupy z klasy A i C wchodzą aby się uczyć

2)Jakie strony najczęściej odwiedzasz?

Jak wynika z poprzedniego pytania uczniowie korzystają ze stron  rozrywkowych. Duża częsć osób także portale społecnzościowe, a kilka osób z  klasy A i C odwiedza strony edukacyjne.

3) Podaj przykłada takiej strony.

Klasy A i B korzystają z portali społecznośćiowych, a klasa C głównie ze stron  z grami, ale także z facebooka. Klasa D wybierała odpowiedź nasza klasa i inne.

4) Czy korzystasz z komunikatorów internetowych?

Zdecydowana większość korzysta z komunikatorów, ale nie wielka grupa klasy A i D nie ma z nimi do czynienia.

5) Jak często korzystasz z Internetu?

Prawie wszyscy korzytsają z Internetu codziennie, a nie wielka grupa z klasy A kilka razy w tygodniu. Inne opcje zdarzały się sporadycznie. Zmusza do zastanowienia czy jesteśmy normalni czy uzaleznieni…

6)Ile czasu w ciągu dnia poświęcasz na naukę?

Klasa C mniej niż godzine, klasa A kilka godzin. Klasa B i D również mniej niż godzinę ale wybierali także inne opcje.

7) Ile czasu w ciągu dnia poświecasz na rozrywkę?

Klasa A, D i B po kilka godzin, a zdecydowana większosć klasy C ile się tylko da.

8. Bez czego nie możesz się obejść?

Klasa A i D bez telefonu komórkowego, klasa C bez komputera, a klasa B wybierała różne odpowiedzi w równym stopniu. Co ciekawe 3 osoby z klasy A i jedna z klasy B, nadal nie mogą obyć się bez radia.

9) Masz zadnie domowe po co sięgasz?

Prawie wszyscy po wikipedię, ale klasa A także z książek.

10) Jakie strony odwiedzasz gdy sie  uczysz?

Wszystkie klasy wikipedię , a duża grupa z klasy C także strony typu zadane, ściąga. Klasa A korzytała też z opdoiwedzi inne ( korzytsam z innych storn, nie odrabiam zadań domowych)

11) W jaki sposób korzystasz z Internetu przy odrabianiu zadań domowych?

Większość spisyje główną myśł i dopisuje własny komentarz, ale nadal znajdziemy osoby które korzystają z  opcji Kopiuj – Wklej.

12) Czy sprawdzasz wiarygodnosć informacji znalezionych w internecie?

Klasa A zawsze a inne klasy korzystają z wielu stron aby się upewnić.

13) Czy zdarza ci się ściagąć nielegalne pliki?

Klasie  B i D nie zdarza sie to zbyt często. Klasa C ma 7 osób które Sciąga, 7 osób które nie ściąga i 7 osób które nie wiedzą. Klasa A ściaga najwięcej – ściąga tam ponad połowa.

14) Czy prowadzisz bloga lub stronę internetową.

Większość nie prowadzi nic, a kiektórzy prowadzą bloga. storny internteowe posiadają uczniowie klas A i B.

15) Czy pozostajesz anonimowy w Internecie?

Prawie wszyscy dbają o anonimowść w Internecie.

16) Czy używasz programu antywirusowego?

Większość korzysta z neigo. Oprócz niewielkiej części klasy A

17) Z jakiej przglądarki korzytsasz?

Prawie cała klasa A korzysta z Mozilli Firefox, tak ja inne klasy. Klasa C korzysta często z Google Chorme. najrzadziej używano Opery.

18)Jaki masz sytem operacyjny

Wszyscy mają Windowsa oprócz jednej osoby z klasy D która ma Mac OS.

W ankiecie wzięło udział 86 szóstoklasistów: 28 z klasy A , 22 z klasy B, 21 z klasy C i 15 z klasy D.  Było 46 chłopcow i 30 dziewczynek.

Wyróżniony!

16 czerwca 2011

                         Nie dawno zauważyłem wpis na blogu głównym CEO o podsumowaniach i projektach. Wpis został opublikowany 2 czerwca lecz dopiero 13 czerwca go zuważyłem. Dodawano tam różne cytaty z różnych blogów, między innymi mojego. Bardzo mnie to ucieszyło! Oto mój cyatat:  “Z jednej strony cieszę się z zakończenia tego projektu – rezultat jest widoczny i jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy oraz z faktu, że nie będziemy już musieli pracować nad projektem. Z drugiej strony dziś kończy się ostatni dzień nauki. Już więcej o prawach autorskich się nie dowiemy. Praca nad projektem była przyjemna i pożyteczna. Czas, nie zważając na plusy i minusy mknie dalej. Wkrótce gimnazjum, a i tam przyda się nam doświadczenie nabyte dzisiaj i kiedyś. Pracowaliśmy i jutro odbędzie się przedstawienie tego projektu. Jesteśmy dobrej myśli. Musi się udać!” . Wyróżniono także inne blogi : Małgosi, Zuzi i Sabriny. Mam też trzecie miejsce w kategorii ,,Blog 2.0.” Zostane nagrodzony jak wiele innych osób. To dodatkowy powód do zadowolenia!

Sprawozdanie z Festiwalu Nauki

7 czerwca 2011

`             Dnia 1 czerwca 2011 odbył się Festiwal Nauki i Dzień Sportu. Jak co roku w salach 23, 25, 27, 28 i 29, odbywały się ciekawe prezentacje. Tym razem były to prezentacje multimedialne na różne tematy: jak się uczyć, komunikatory, tradycje Kujaw itd. Tematem naszej prezentacji były prawa autorskie, a dokładniej: „ Jak korzystać z Internetu zgodnie z prawem?” . W skład naszej grupy wchodziłem ja, Marcin, Konrad, Przemek i Ola.

`              Wszystko zaczęło się na boisku naszej szkoły. Najpierw klasy piąte, później czwarte, a na końcu szóste po kolei witała pani dyrektor. Śpiewali hymn szkoły i robili wiele innych rzeczy. My nie byliśmy obecni na tych obchodach, tylko robiliśmy ostatnie poprawki w Sali nr 25: poprawiliśmy drobny błąd w prezentacji, ustawialiśmy krzesła, przypominaliśmy sobie co mamy robić i czekaliśmy na klasę Va. Gdy wreszcie przyszli z drobnym opóźnieniem, zaczęliśmy prezentować. Wychodziło to nam dość dobrze. W pewnym momencie postanowiliśmy że ankietę pokażemy tylko klasom szóstym. Większości klas podobała się nam nasza prezentacja z drobnymi wyjątkami. Najbardziej entuzjastyczna była klasa pani Kowalczyk. Wszystkim podobał się quiz. Błędne odpowiedzi zdarzały się rzadko. Po klasach piątych, przyszedł czas na czwarte. Musieliśmy zmienić nasz język na prostszy. Uczniowie klas czwartych jako jedyni zadawali pytania, choć i tak było ich nie wiele. W klasach szóstych pojawiło się kilka osób z naszej klasy, co nas zmotywowało. Uczniowie klas szóstych byli bardzo skupieni na ankiecie. Na końcu została nam klasa VI B z klasą VI C. W tym gdy na nich czekaliśmy, oglądaliśmy jak sobie radzą inni. Weszliśmy także do klasy nr 29, gdzie otrzymaliśmy dyplomy i rozmawialiśmy na temat przebiegu projektu. Gdy wróciliśmy czekała nas ostatnia prezentacja. Zrobiliśmy to bez trudu. Po przywróceniu klasie dawnego porządku i zaniesieniu sprzętu do odpowiednich miejsc i posprzątaniu, mogliśmy iść do domu.

`         Jestem bardzo zadowolony z przebiegu projektu. Większość spisała się znakomicie. Zdobyliśmy także nową wiedzę, która nam się przyda. Prezentacje również wyszły dobrze. Będzie mi trochę brakowało tych chwil spędzonych nad projektem…

Czego się nauczyłem?

29 maja 2011

Teraz opiszę moję umiejetności, które nabyłem dzięki pracy nad projektem.

I Umiejętności redakyjne

 • Zbieranie odpowiednich informacji
 • Zbieranie odpowiednich materiałów
 • Redagowanie wpisów i artykułów
 • Korzystanie ze słowników internetowych
 • Umiejętność sporządzanie bibliografii
 • Umiejętność prawidłowego opisywania źródeł
 • Edycja tekstu
 • Zakładanie bloga

II Korzystanie ze źródeł

 • Wyszukiwanie tekstu
 • Rozpoznawanie wiarygodnośći źródła
 • Korzystanie z:
 1. Microsoft Word
 2. Microsoft Excel
 3. PowerPoint
 4. Gadu – Gadu
 5. Skype
 6. Microsoft Publisher
 7. Google
 8. Opera
 9. Firefox
 10. Wikipedia
 11. Portale prawne
 • systemtyczność

Problemy które przeszkadzały w tworzeniu projektu: torudność we współpracy o zawodny sprzęt.

Projekt dobiega końca…

29 maja 2011

Jak zapewne zauważyliście już dawno nie pisałem na blogu. Powodem tego była praca z projektem. Lecz dzisiaj dobiega ona końca. Zebraliśmy wszystkie informacje, nauczyliśmy się o prawach autorskich i przygotowaliśmy prezentację. Zostało nam tylko ćwiczenie do prezentacji, która odbędzie się pierwszego czerwca tego roku. Z jednej strony cieszę się z zakończenia tego projektu – rezultat jest widoczny i jesteśmy zadowoleni ze swojej pracy oraz z faktu, że nie będziemy już musieli pracować nad projektem. Z drugiej strony dziś kończy się ostatni dzień nauki. Już więcej o prawach autorskich się nie dowiemy. Praca nad projektem była przyjemna i pożyteczna. Czas, nie zważając na plusy i minusy mknie dalej. Wkrótce gimnazjum, a i tam przyda się nam doświadczenie nabyte dzisiaj i kiedyś. Pracowaliśmy i jutro odbędzie się przedstawienie tego projektu. Jesteśmy dobrej myśli. Musi się udać!

Użytek osobisty, a użytek publiczny

14 maja 2011

Często na różnych utworach pojawiają się hasał: „Dozwolony użytek osobisty” alno” Dozwolony użytek publiczny”. Nie wiele osób zdaje sobie sprawę co one znaczą. Użytek osobisty znaczy że wolno nam  skorzystać z utowru dla własnych, prywatnych potrzeb, ale tylko wtedy gdy utwór jest już rozpowszechniony. W przeciwnym razie łamiemy prawo, chyba że jestesmy rodziną lub kolegą autora i otrzymamy od niego zgodę. Art. 23 w którym zawarte jest prawo, nie narzuca nam celu wykorzystania produktu. Mozemy więc użyć go  w celach rozrywkowych, anukowych, kolekcjonerskich itd. Utwór jednak, nie może być źródłem zysków. Możemy za to obejrzeć film w kręgu przyjaciół, skopiować na płytę muzykę w formacie mp3 i pożyczyć ją komuś z rodzin, zrobić kserokopię artykłu czy strony książki i umieścić ją w domowym archiwum lub pożyczyć komuś książkę. Nie wolno ( kopii, ani oryginału ) umieszczać na własnej stronie internetowej, ponieważ wtedu utwór jest dostępny dla znacznie większej ilości osób niżeli określonych w ustawie. Wyjątkiem od tych praw są programy komputerowe. Programy komputerowe można tylko odtwarzać z oryginału i nic po za tym.                                                                                                                                                                                          Innym ograniczeniem monopolu autorskiego stanowią przepisy dozwolonoego użytku publicznego. Dozwolony użytek publiczny daje możliwość korzystania z dzieła bez zgody uprawnionego ze względu na interes publiczny oraz potrzeby kulturalno- oświatowe społeczeństwa. Użytek publiczny jest wyjątkiem chroniącym prawa i interes publiczny jednocześnie. Obejmuje on między innymi prawo przedruku, prawo cytatu i specjalne uprawnienia bibliotek, archiwów i szkół oraz wiele innych. Pamietaj że ozwolony użytek jest możliwy tylko w celach informacyjnych, zgodnie z zasadą ochrony swobody przepływu informacji o bieżących wydarzeniach poprzez środki masowego przekazu, a rozpowszechniać można jedynie ściśle określone utworyi tzn. artykuły, o ściśle oznaczonej tematyce: polityczne, gospodarcze lub religijne                                                                                    Źródła:

Katarzyna Poloczek (2010)    Dozwolony użytek chronionych utworów,   http://prawo-autorskie.wieszjak.pl/prawa-autorskie/208738,Dozwolony-uzytek-chronionych-utworow.html,  [14.05.2011]

Adam Wilemajtys ( 2009)     Publiczny dozwolony użytek w prawie autorskim, http://www.eprawnicy.pl/opinie-ekspertow/publiczny-dozwolony-uzytek-w-prawie-autorskim/menu-id-192.html ,  [14.05.2011]

Prawa autorskie do zdjęć

12 maja 2011

Prawa autorskie do zdjęć w ostatnim czasie są bardzo popularne i rozpowszechaniane. Już z początku chcę powiedzieć, że każdy obraz w Internecie ( profesjonalna fotografia lub rysunek trzylatka ) podlega prawu autorskiemu. Każde zdjęcia może być ściągane na własny użytek, nie można wysłać go na jakis portal typu nk, facebook, lecz można na przykład wstawić jako tapetę. Trzeba uważać aby przypadkowo nie oddać praw autorskich zdjęcia, jakiejś stronie. Może się to stać wtedy, gdy zaakceptujemy regulamin strony wcześniej go nie czytając. Prawa autorskie ( także majątkowe) należą do portalu. Zawsze gdy chcemy zrobić zdjęcie osobie nie znanej, musimy ją zapytać o zogdę. Nie możemy ich jednak używać w celach komercyjnych, chyba że osoba wyrazi zgodę i zapłacimu jej pieniądze za pozowanie. Nie każdego trzeba jednak pytać. Gdy robimy komuś zdjęcie na plaży, to nie musimy pytać każdego czy wyraża zgodę na  zrobienie fotografii. To samo tyczy się fotografii tłumu – nikogo nie trzeba pytać o zdanie i można je wstawić na różne strony www. Takiemu prawu nie podlegają jednak krajobrazy.                                                                                                                Prawo jednak często się łamie, ponieważ nie wiele osób wie że za takie rzeczy grozi odpowiedzialność karna. Jednak gdy zrobi sie coś nieumyślnie, należy tylko naprawić szkody, tzn. uzunąć zdjęcie  z wiadomości publicznej. Gdy zrobimy to specjalnie, musimy zapłacić zadośćuczynienie ofierze, a nawet odsiedzieć karę w więzieniu.                                             Co zrobić gdy to prawo jest łamane na nas? Możemy oczywiście poprosić sprawcę, aby naprawił szkodę. Jeśli tego nie zrobi, mamy prawo pozwać go do sądu. Trzba jednak pamiętać że to przestępstwo ulega przdawnieniu po okresie lat 10.                                                         źródła: Anna Galant, (2007), http://prawo.money.pl/aktualnosci/okiem-ekspertaartykul/  nawet;amatorskie;zdjecia;z;wakacji;chronione;sa;prawem;autorskim,14,0,260366.html# ,[ 12.05.11]

Wolna Licencja

11 maja 2011

Jest to rodzaj licencji pozwalajacy na dowolne modyfikowanie i redystrybucje, czego zazwyczaj zabrania prawo autorskie. Trzeba jednak pamietać że wolna licencja to nie jest zrzeczenie się praw!  Za datę powstania tej licencji uważa sie rok 1989, lecz dopiero w 1991 przyjęła swoją ostateczną formę.  Wolna licencja posiada jednak zakazy. Nie można użyć programu do celów militarnych, nieetycznych lub komercyjnych. Licencje mają kilka pomniejszych rodzajów. Zadarzająs się jednak kontorwersje. Wolne licencje są kierowane przez trzy różne instytucje : Free Software Foundation, Open Source Initiative i projekt Debian. Zdarza się że licencję uznają jedna albo dwie instytucje, a pozstałe już nie.                                                           Odzielnym i samodzielnym rodzajem licencji wolnego oprogramowania jest BSD. Licencja tego typu skupia sie na prawach użytkownika. Produkt z tą licencją można po za wyżej wymienionymi rzeczami , rozprowadzać bez postaci źródłowej. Najbardziej znanym produktem opartym na BSD jest Google Chrome. Jest to jedna z najbardziej rozpowiszechnionych licencji.                                                                                                                                                  Źródła

Tomasz Kozłowski, (2007) http://pl.wikipedia.org/wiki/Licencja_Wolnego_Oprogramowania , [11.05.2011]

Plagiat

10 maja 2011

Czym jest plagiat? Jest to nielegalne działanie polegające na skopiowaniu czyjejś pracy lub pomysłu i przedstawienie jej pod swoim nazwiskiem. Przedmiotem plagiatu jest utwór , czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezlaeżnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenie. Nie muszą to być całe prace, ale także jej części. Pod pewnymi warunkami można użyć czyjejś pracy. Aby opublikować tekst należy mieć przede wszystkim zgodę autora. Bez niej nic nie możemy zrobić. Po za tym trzeba wypisać źródła i powiedzieć czyjego autorstwa jest ten tekst.

Plagiat zawsze jest świadomy. Może być ukryty lub jawny, ale zawsze musi być świadomy. Plagiat jawny polega na przepisaniu słowo w słowo czyjejś pracy, zatajając źródła i autora. Plagiat ukryty jest trudniejszy do zrozumienia. Polega on na skopiowaniu tekstu, zatajeniu źródeł i autora, ale także na zmienieniu słownictwa i dodania własnych myśli. Zawiera jednak tę samą myśl przewodnią i konstrukcję myślową. Trzeba jednak pamiętać jeśli użyje się do swojej pracy obrazu objętym wolną licencją ( o tym jutro ) lub domeną publiczną, gdy ktoś do swojej pracy użyje tego samego obrazu plagiat wtedy nie następuje. Inny użytkownik ma takie same prawo do tego obrazu jak ty. Specyficzną formą plagiatu jest ściąganie na sprawdzianach ( w niektórych krajach jest to karalne grzywną a nawet pozbawieniem wolności).

źródła:

S.Czachrowski, (2008) Plagiat, http://pl.wikipedia.org/wiki/Plagiat [10.05.2011]
mgr. Dżyszla, (2008) Czym jest plagiat, http://forum.dzyszla.aplus.pl/topic480.html [10.05.2011]

Jak szybko czytać?

8 maja 2011

Dzisiejszy wpis dotyczy czytania. Stworzyłem go na potrzeby zadania z język apolskiego, które polega na tym abyśmy wybrali zadanie, zapoznali się ze źródłami do zadania i przedstawienie go. Ja opublikuję spis na temat czytania.

Dlaczego warto czytać szybko? Jest kilka powodów. Najważniejszym jest chyba efektywniejsza nauka. Materiał którego mamy się nauczyć, przyswoimy szybciej. Jeśli przeczytamy coś dużo w krótszym czasie zrozumiemy to szybciej. Po za tym od dłuższego czytania oczy się męczą, przez co czytanie dla przyjemności lub czytanie ucząc się staje się nużące.

Po za czytaniem ważne też jest, jak już wcześniej wspominałem, zrozumienie treści i jej zapamiętanie. Małe dzieci czytają litera, po literze, a dorośli zazwyczaj wyraz po wyrazie. Można czytać szybciej zauważając grupy wyrazów, a nie pojedyncze słowa. Spowodowane jest to „doświadczeniem” , ale też ruchem gałki ocznej. Oko nie porusza się płynnie, lecz w przypadku dzieci zatrzymuje się na literze, a gdy rozpozna literę przechodzi do następnej. Tym więcej się czyta, tym ruch jest płynniejszy, ale nadal nie płynny. Aby czytać szybciej można „przelatywać” tekst wychwytując tzw. Słowa klucze. Sens reszty słów rozumiemy już samowolnie. Jak temu zapobiegać? Najlepiej jest mieć jakiś wskaźnik – linijka, ołówek lub palec. Wbrew pozorom jest to dobry sposób – gdy czytamy bez wskaźnika oko porusza się po skokach, a z wskaźnikiem już dużo bardziej płynnie.

Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zdarza się że czytając nie rozumiemy jakiegoś słowa. Zatrzymujemy się, czytamy go kilka razy i gdy go zrozumiemy czytamy dalej. Ale co wtedy gdy nie rozumiemy całej grupy słów? Gdybyśmy czytali je kilka razy, na pewno będziemy czytać wolniej. Ważne jest więc to aby czytać szybko, ale jednocześnie dokładnie. Wracanie do tekstu nosi nazwę regresji. Trzeba unikać takiego poczynania.

Wyćwiczony czytelnik, rzadko wraca do poprzednich słów. Przez to czyta szybciej, a mięśnie oka nie muszą się męczyć. Przez to rozumiemy więcej i lepiej.

Ostatnim aspektem jest zwiększenie pola widzenia oka. Gdy widzimy więcej, więcej a tym samym szybciej czytamy. Przy czytaniu popełniamy wiele błędów. Najgorszym błędem jest czytanie na głos. Wtedy odbieramy to co słyszymy, a nie to co widzimy. Czytanie na głos, szeptanie, lub czytanie w głos SA tym samym błędem. Aby to wyeliminować można tworzyć różne  dźwięki, np. stukanie ołówkiem o blat albo powtarzanie jakiegoś zdania w myślach. Na początku nie będzie się wiele rozumiało z tekstu, ale to minie.

Trzeba też pamiętać o higienie czytania, czyli o prawidłowym siedzisku i miejscu do czytania, odpowiednim ułożeniu światła itd. Trzeba też pamiętać że na czytanie trzeba mięć chęć i siły.

Żródła:

http://www.szybkieczytanie.info/podstawy.php

http://bartekpopiel.pl/2009-02-16/szybka-nauka/bledy-popelniane-podczas-czytania/ ( 2009 )

http://szybkanauka.net/szybkie-czytanie

css.php