Jak szybko czytać?

8 maja 2011

Dzisiejszy wpis dotyczy czytania. Stworzyłem go na potrzeby zadania z język apolskiego, które polega na tym abyśmy wybrali zadanie, zapoznali się ze źródłami do zadania i przedstawienie go. Ja opublikuję spis na temat czytania.

Dlaczego warto czytać szybko? Jest kilka powodów. Najważniejszym jest chyba efektywniejsza nauka. Materiał którego mamy się nauczyć, przyswoimy szybciej. Jeśli przeczytamy coś dużo w krótszym czasie zrozumiemy to szybciej. Po za tym od dłuższego czytania oczy się męczą, przez co czytanie dla przyjemności lub czytanie ucząc się staje się nużące.

Po za czytaniem ważne też jest, jak już wcześniej wspominałem, zrozumienie treści i jej zapamiętanie. Małe dzieci czytają litera, po literze, a dorośli zazwyczaj wyraz po wyrazie. Można czytać szybciej zauważając grupy wyrazów, a nie pojedyncze słowa. Spowodowane jest to „doświadczeniem” , ale też ruchem gałki ocznej. Oko nie porusza się płynnie, lecz w przypadku dzieci zatrzymuje się na literze, a gdy rozpozna literę przechodzi do następnej. Tym więcej się czyta, tym ruch jest płynniejszy, ale nadal nie płynny. Aby czytać szybciej można „przelatywać” tekst wychwytując tzw. Słowa klucze. Sens reszty słów rozumiemy już samowolnie. Jak temu zapobiegać? Najlepiej jest mieć jakiś wskaźnik – linijka, ołówek lub palec. Wbrew pozorom jest to dobry sposób – gdy czytamy bez wskaźnika oko porusza się po skokach, a z wskaźnikiem już dużo bardziej płynnie.

Nie zawsze jednak tak się dzieje. Zdarza się że czytając nie rozumiemy jakiegoś słowa. Zatrzymujemy się, czytamy go kilka razy i gdy go zrozumiemy czytamy dalej. Ale co wtedy gdy nie rozumiemy całej grupy słów? Gdybyśmy czytali je kilka razy, na pewno będziemy czytać wolniej. Ważne jest więc to aby czytać szybko, ale jednocześnie dokładnie. Wracanie do tekstu nosi nazwę regresji. Trzeba unikać takiego poczynania.

Wyćwiczony czytelnik, rzadko wraca do poprzednich słów. Przez to czyta szybciej, a mięśnie oka nie muszą się męczyć. Przez to rozumiemy więcej i lepiej.

Ostatnim aspektem jest zwiększenie pola widzenia oka. Gdy widzimy więcej, więcej a tym samym szybciej czytamy. Przy czytaniu popełniamy wiele błędów. Najgorszym błędem jest czytanie na głos. Wtedy odbieramy to co słyszymy, a nie to co widzimy. Czytanie na głos, szeptanie, lub czytanie w głos SA tym samym błędem. Aby to wyeliminować można tworzyć różne  dźwięki, np. stukanie ołówkiem o blat albo powtarzanie jakiegoś zdania w myślach. Na początku nie będzie się wiele rozumiało z tekstu, ale to minie.

Trzeba też pamiętać o higienie czytania, czyli o prawidłowym siedzisku i miejscu do czytania, odpowiednim ułożeniu światła itd. Trzeba też pamiętać że na czytanie trzeba mięć chęć i siły.

Żródła:

http://www.szybkieczytanie.info/podstawy.php

http://bartekpopiel.pl/2009-02-16/szybka-nauka/bledy-popelniane-podczas-czytania/ ( 2009 )

http://szybkanauka.net/szybkie-czytanie

Komentowanie wyłączone.

css.php