Uczniowskie forum naukowe w klasie II

 

UFoN -Uczniowskie Forum Naukowe to ścieżka edukacyjna, której celem jest autoprezentacja czyli publiczne wystąpienie. Umiejętność prezentacji jest niezwykle trudna, ale pozwala uczniom na kształcenie takich umiejętności jak:

 • poprawne wypowiadanie się
 • wzbogacanie słownictwa
 • wyszukiwanie i selekcjonowanie informacji
 • przekonywanie odbiorców do własnego zdania
 • radzenie sobie ze stresem

W I okresie roku szkolnego realizowałam tę ścieżkę z dwoma uczennicami z klasy II – Amelką Włodarczyk i Zuzią Płóciennik w ramach programu Szkoła z klasą 2.0. Każda z nich samodzielnie wybrała sobie temat autoprezentacji zgodny z ich zainteresowaniami i gromadziła materiał z różnych źródeł. Następnie przygotowywały się do prezentacji opanowując sztukę ładnego wypowiadania się Szczególny nacisk podczas tych wystąpień kładłam  na sztukę wypowiedzi i opowiadania ciekawej, wciągającej historii. Po nagraniu sesji próbnych, poprawiły drobne błędy według moich wskazówek, a finalnym etapem pracy było nagranie filmików i zamieszczenie na kanale You Toube.

Inspiracją do stworzenia ścieżki Uczniowskie Forum Naukowe (UFoN) stały się popularne konferencje TED, podczas których znani ludzie ze świata nauki, kultury, polityki wygłaszają krótkie, ale bardzo ciekawe i porywające publiczność prezentacje na temat swoich osiągnięć, odkryć, wyników badań i spostrzeżeń. Przedstawianie wyników własnej pracy jest umiejętnością niezbędną w dzisiejszym świecie. Opanowanie sztuki opowiadania i autoprezentacji podnosi pewność siebie i wzmacnia poczucie własnej wartości. Zwiększa szanse ucznia na osiągnięcie sukcesu w szkole, ale także poza szkołą, a w przyszłości może stać się istotnym kapitałem osobistym na rynku pracy.

Szkoła jest doskonałym miejscem do kształtowania tego typu umiejętności, dlatego chciałam zrealizować ścieżkę edukacyjną UFoN, której celem było ćwiczenie przez uczniów prezentacji, rozumianych jako wystąpienia publiczne. Uczniowskie Forum Naukowe stanowiło część Międzysemestralnego Otwartego Spotkania TIK-owego (MOST-u) oraz Festiwalu 2.0.

Tematy prezentacji moich uczennic to:

Amelia Włodarczyk – „Zwierzęta – moja pasja”

Zuzanna Płóciennik – „Czy leniwce są leniwe?”

Zapraszam do obejrzenia filmików!!!

                                                                                                                                           Renata Praczyk

Pierwszaki na Ogólnopolskim Festiwalu Otwartej Edukacji w Warszawie

 

szkoła zklasa 2.0

Już po raz trzeci z rzędu uczniowie naszej szkoły jako jedyni z gminy i jedni z dwóch szkół z powiatu krotoszyńskiego uczestniczyli w Ogólnopolskim Festiwalu Otwartej Edukacji w Warszawie. Nasz zespół znalazł się  w czołówce  40 najlepszych szkół  i został wybrany spośród 1500 placówek z całej Polski, biorących udział w Programach z Klasą (Szkoła z Klasą 2.0, WF z Klasą oraz Koduj z Klasą). Nasz udział w imprezie był konsekwencją działań w ramach programu  Szkoła z Klasą 2.0.

Do Warszawy wraz z wychowawczynią Natalią Kowal oraz szkolną koordynatorką programu Dorotą Krawczyk udali się uczniowie klasy I Bartosz Teodorczyk, Gabriel Przestacki oraz  Sergiusz Pańczak.

SONY DSC

              Ogólnopolski Festiwal Otwartej Edukacji to wydarzenie dwudniowe. Podczas pierwszego dnia festiwalu – 5 czerwca 2016 r. w Narodowym Instytucie Audiowizualnym pierwszoklasiści prezentowali efekty swoich półrocznych działań  pt. „Odkrywamy nasze zmysły” w ramach ścieżki edukacyjnej „Odkrywamy, eksperymentujemy, dociekamy”, której pomysłodawczynią i koordynatorką była  pani Natalia Kowal. Jest to  projekt uznany przez moderatorów Szkoły z Klasą 2.0 za Dobrą Praktykę.  Na odwiedzających nasze stanowisko czekało mnóstwo interesujących atrakcji i zabaw związanych ze zmysłami, które zostały własnoręcznie wykonane przez uczniów pierwszej klasy oraz wychowawczynię. Były to m.in. balonowe zagadki, dźwiękowe jajka niespodzianki, zapachowe słoiczki, złudzenia optyczne       i żelowa niespodzianka. Ponadto można było po dotyku rozpoznać jaka to cyfra oraz dopasować skarpetki do pary. Na wszystkich odwiedzających nasz punkt czekał specjalny domek sensoryczny, który rozwijał wszystkie zmysły. Uczniowie  doskonale zaprezentowali się w Warszawie. Nasze stanowisko było wciąż oblegane, a goście chętnie przysłuchiwali się chłopcom, którzy z zapałem omawiali efekty działań projektowych. Nasze stanowisko odwiedziło wielu specjalnie zaproszonych gości oraz ekspertów m. in.  Jacek Królikowski – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, specjalista w zakresie  metodologii szkoleń i zarządzania projektami, Natalia Puciłowska – dyplomowana instruktorka fitness, kulturystyki, pływania oraz aqua aerobiku, Ewa Radanowicz – Dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Radowie Małym, doradca, trener oraz Maria – Gudro Homicka Wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Nauczycielskich.

Po zaprezentowaniu swoich działań nasza grupa mogła zapoznać się z projektami innych uczniów. Wyjątkowe wnętrze NIA oraz zielony dziedziniec, na którym odbywały się prezentacje projektu „WF z Klasą”, sprawiły, że dzień minął w przyjemnej, wręcz piknikowej atmosferze.

Ostatnim punktem pierwszego dnia pobytu w Warszawie było zwiedzanie stolicy. Mimo zmęczenia po dniu pełnym wrażeń z ochotą udaliśmy się na Stare Miasto, pod Grób Nieznanego Żołnierza oraz przespacerowaliśmy się Krakowskim Przedmieściem.

Drugi dzień festiwalowy był dniem konferencyjno-warsztatowym. Dzieci wraz z panią Natalią Kowal udały się do Służewskiego Domu Kultury na warsztaty rytmiczne i plenerowe oraz na spotkanie z architektem, podczas którego zaprojektowały i wykonały szkołę swoich marzeń.

Natomiast koordynatorka projektu zaproszona została na międzynarodową konferencję Eduspaces 21. Otwieramy szkołę! Jej głównymi prelegentami byli Peter Hall Jones z Wielkiej Brytanii, Alan Bruce z Irlandii i Bożena Będzińska-Wosik. Po wystąpieniach  gości miał miejsce panel dyskusyjny na temat: „Kluczowe aspekty otwartego środowiska edukacyjnego – jak to zrobić w praktyce?”. Po zakończeniu się konferencji odbyły się warsztaty prowadzone przez ekspertów z zagranicy.

Na koniec wręczone został dyplomy za udział w Festiwalu i przygotowanie prezentacji pt. „Odkrywamy nasze zmysły”.

skanowanie0001

Festiwal Otwartej Edukacji dostarczył nam wielu pozytywnych wrażeń i na zawsze pozostanie w naszej pamięci.  Cieszymy się, że otrzymaliśmy zaproszenie do udziału w Festiwalu. Jest to ogromne wyróżnienie dla nas i dla naszej szkoły. Dzięki udziałowi w projekcie mamy pewność, że edukujemy młode pokolenia w sposób innowacyjny
i nowoczesny.

20160606_184132

Nasza załoga z wielkopolski ;)

WARTO BYĆ OTWARTYM NA EDUKACJĘ !

OPRACOWANIE:

DorNat ;)

 

 

Przedstawienie pt. „Zagubiony czas”

W ramach klasowego projektu „A czas płynie” pierwszaki wspólnie z uczniami klasy II oraz klasy VI przygotowali wzruszające przedstawienie pt. „Zagubiony czas”.

Publiczna prezentacja odbyła się 4 czerwca podczas szkolnego Festiwalu 2.0 połączonego z obchodami dnia Mamy i Taty.

SONY DSC

Jest  to opowiadanie o domu rodzinnym, miłości, czasie i przyjaźni dzieci z psem.

Bohaterowie — Franek i Anielka — sami potrafią się pięknie bawić, choć bywa, że ich zabawa kończy się sprzeczką. Tak jest i tym razem.

Dzieci uwielbiają zabawę z rodzicami, ale ci nie zawsze mają dla nich czas. Dzieci znajdują wytłumaczenie dla rodziców. Uznają, że wszystkiemu winny jest CZAS, który się zagubił. Ruszają więc w poszukiwaniu zaginionego czasu.  Towarzyszy im pies przybłęda, ich nowy przyjaciel. Szukają czasu wśród tańczących na łące kwiatów, a gdy go tam nie znajdują, zapuszczają się do lasu, gdzie widziało go słonko.

Zapada zmrok. Dzieci w ciemnościach lasu gubią drogę powrotną i przerażone, zasypiają na mchu. W mroku pojawiają się mary, strachy i zjawy, które próbują osaczyć Franka i Anielkę, ale pies Obronek nie dopuszcza ich do dzieci. Zimna majowa noc może okazać się zgubna dla bohaterów opowieści, ale pies ogrzewa ich swoim ciepłem. Gdy wydaje się, że dzieci noc spędzą w lesie, pojawiają się białe anioły, uosobienie miłości rodziców, która tworzy nad nimi namiot ochronny. W końcu rodzice znajdują swoje dzieci, a one toną w objęciach mamy i taty.

Ta scena wzruszyła niejednego, a przy okazji  pojawia się refleksja o zagubionym czasie, którego nieraz brakuje rodzicom. Wszystko wspaniale się kończy. Finałowe piosenki wyzwalają radość i entuzjastycznie kończą przedstawienie.

 

Uczniowie w roli aktorów spisali się fantastycznie. Rodzice i zaproszeni goście byli pod dużym wrażeniem. :)

 

Matematyczny Czar Par

20160523_142538

Dnia 23 maja 2016r. nasza szkoła była organizatorem Miejsko – Gminnego Konkursu Matematyczny Czar Par.

Pod opieką swoich nauczycieli matematyki zjechali się uczniowie ze wszystkich podstawówek     z terenu miasta i gminy Koźmin Wielkopolski. Konkurs był zorganizowany dla uczniów         klas IV – VI. Młodzi matematycy zmagali się z zadaniami przygotowanymi przez nauczycieli       z koźmińskiego Gimnazjum.

Zwycięzcami okazali się:

Klasa IV

I miejsce – Zuzanna Przybyłka i Michał Chałupniczak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wlkp.

II miejsce – Wiktoria Stasiak i Kamil Kaczyński – Szkoła Podstawowa nr 3 w Koźminie Wlkp.

III miejsce – Weronika Zawodna i Michał Kieliba – Szkoła Podstawowa nr 1 w Koźminie Wlkp.

Klasa V

I miejsce – Gabriela Ulka i Jan Ulka – SP nr 3 w Koźminie Wlkp.

II miejsce – Bartosz Plewiński i Kinga Szymura – SP nr 1 w Koźminie Wlkp.

III miejsce – Oliwia Andrzejczak i Rozalia Stencel – SP Borzęcice

Klasa VI

I miejsce – Natalia Wosiek i Szymon Zaworski – SP Borzęcice

II miejsce – Zuzanna Krawczyk i Zuzanna Basty – SP Mokronos

III miejsce – Wiktoria Niemiec i Mateusz Glinkowski – SP nr 3 w Koźminie Wlkp.

Gratulacje dla zwycięzców :)

Jedziemy na Ogólnopolski Festiwal OE do Warszawy ;)

Hurrrrrra!

Już po raz trzeci uczniowie naszej szkoły będą uczestniczyć w Ogólnopolskim Festiwalu, w tym roku  Festiwalu Otwartej Edukacji, który odbędzie się w Narodowym Instytucie Audiowizualnym NInA w Warszawie w dniach 5-6 czerwca.

Naszą placówkę będą reprezentować pierwszaki : Bartosz Teodorczyk, Gabriel  Przestacki  oraz  Sergiusz  Pańczak.

SONY DSC

Gratulujemy !!!

„Nenufar Club”- relacja z wycieczki

„Nenufar Club” to obiekt rekreacyjno-wypoczynkowy mieszczący się w Kościanie. Jego obszar w połowie stanowi zespół połączonych akwenów wodnych i urozmaicony jest wieloma ciekawymi elementami, których trudno szukać gdziekolwiek indziej. Na jednej z wysp wchodzących w skład obiektu mieści się plac zabaw dla dzieci. Całość uzupełniają makiety znanych budowli świata, które nadają obiektowi specyficznej atmosfery (m.in. Wieża Eiffla, piramida egipska, Statua Wolności).

Uczniowie klasy I i II wraz z grupą starszych uczniów wybrała program  „Z Piratami dookoła świata w poszukiwaniu Białego Nenufaru”

SONY DSCPo dotarciu na miejsce dzieci zostały przywitane przy recepcji przez samego Kapitana Gluta, który pozwolił nam spędzić trochę czasu na atrakcyjnych placach zabaw. Następnie udaliśmy  się na spotkanie z pozostałymi piratami. Ubrani w kamizelki asekuracyjne wszyscy zabraliśmy  się na tratwę, z której rozpoczęła się podróż ku poszukiwaniu zaginionego skarbu. Dzieci prezentowały swoją wiedzę oraz sprawność fizyczną. Wykazały się dużym sprytem i odwagą. Na jednej z wysp wychowankowie zostali pasowani na PIRATA. Nasi mali poszukiwacze odwiedzili wiele ciekawych miejsc  dotarli nawet do Egiptu oraz do wioski indiańskiej.

Po około 2 godzinach zmagań z mapą grupa odnalazła  skarb i udała się na  Mini Disco Show czyli taniec z PIRATEM.

Na zakończenie odbyło się ognisko, na którym usmażyliśmy smaczne kiełbaski.

Po całym dniu wielkich emocji i wrażeń wróciliśmy do Starej Obry- zmęczeni, ale bardzo zadowoleni. ;)

Zdobyliśmy tytuł „INNOWACYJNA SZKOŁA”

dyplom INNowacyjna szkołaW okresie  od 5 października  2015 r. do 5 kwietnia 2016 r. nasza placówka brała udział w konkursie „Innowacyjna szkoła II edycja” organizowanym przez Studium Prawa Europejskiego. Celem konkursu było przygotowanie nauczycieli oraz dzieci i młodzieży do wykorzystywania technik informacyjno -komunikacyjnych w praktyce szkolnej. Projekt podzielony był na dwie części: kursową przeprowadzoną w formie e-learning, w której brały udział panie: Dorota Krawczyk i Natalia Kowal oraz konkursową, w której uczestniczyły wszystkie nauczycielki.

20160506_110314

Kurs trwał trzy miesiące i zakończony był egzaminem, natomiast zadania konkursu realizowane były przez pół roku. W trakcie trwania projektu należało wykonać dziesięć zadań, które oceniane były przez specjalnie powołane jury. Każda z nauczycielek realizowała swoje zadanie, które następnie  było opisywane przez koordynatorki projektu. Do zadań należało zrealizowanie spotkania ze specjalistą ds. bezpieczeństwa systemów komputerowych, stworzenie i prowadzenie szkolnego bloga, gdzie zamieszczane będą informacje dotyczące życia klasy/szkoły, przygotowanie cyklu lekcji, na których wykorzystywana będzie tablica  interaktywna oraz różne metody aktywizujące uczniów, nakręcenie filmiku nasza „TIKi szkoła”, pokazującego praktyczne zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych w życiu klasy/szkoły  na zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych, przeprowadzenie wśród uczniów i nauczycieli ankiety Czy nasza szkoła/nauczyciele/uczniowie jest gotowa na korzystanie z programu „Cyfrowa szkoła”?, stworzenie multimedialnej gazetki szkolnej na wybrany temat związany z życiem klasy/szkoły, zorganizowanie szkolnego dnia TIK, stworzenie teatrzyku „mały TIK” i  przedstawienie kilkuminutowego wystąpienia pokazującego w jaki sposób zastosowanie technologii informacyjno-komunikacyjnych na lekcjach zwiększa ich efektywność, przeprowadzenie konwersatorium, case study na temat: „Bezpieczeństwo dzieci w Internecie” oraz zorganizowanie szkolnych  mistrzostw w grach edukacyjnych.

Wszystkie zadania konkursu ocenione zostały na maksymalną liczbę punktów, a szkoła z dniem 5 kwietnia otrzymała  tytuł i dyplom „Innowacyjna szkoła” .

Gratulacje dla wszystkich zaangażowanych w konkurs !

 

 

TURNIEJ TAŃCA NOWOCZESNEGO

28 kwietnia w SP nr 3 im. Kornela Makuszyńskiego w Koźminie Wlkp. odbył się Turniej Tańca Nowoczesnego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Koźmin Wlkp. Pana Macieja Bratborskiego.  Celem konkursu było:

 • wyłonienie najlepszych tancerzy Disco Dance, Show Dance i Hip Hopu
 • popularyzacja tańca nowoczesnego jako formy aktywnego wypoczynku
 • konfrontacja umiejętności tanecznych uczestników

Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy I ZUZANNA WALCZAK, która wywalczyła I wyróżnienie w swojej kategorii. Serdecznie gratulujemy naszej utalentowanej uczennicy i życzymy powodzenia w kolejnych konkursach tanecznych.

IMG_0557

Mała Zuziu jesteś wielka!!!!

Renata Praczyk

WYNIKI KONKURSU „RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ”

W ramach programu WOŚP  „Ratujemy i Uczymy Ratować” uczniowie klas młodszych wzięli udział w konkursie, który polegał na stworzeniu plakatu podejmującego tematykę ratowania życia ludzkiego. Praca musiała zawierać następujące elementy składowe:

 • bezpieczeństwo,
 • sprawdzenie przytomności,
 • telefony alarmowe,
 • resuscytacja krążeniowo- oddechowa,
 • pozycja boczna.

 

Zwycięzcami zostali Wiktoria Grześkowiak uczennica klasy III   oraz Sergiusz Pańczak uczeń klasy I.

20160428_092433

Serdecznie GRATULUJEMY wychowankom pomysłowości  oraz znajomości podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy. :)