Tworzymy mapy myśli

Graficzne przedstawianie wiedzy

Nasza wiedza przechowywana jest w dwóch postaciach: lingwistycznej (język, informacje) oraz nielingwistycznej (obrazy myślowe, grafika, wspomnienia). Nauczyciele najczęściej w trakcie lekcji posługują się formą lingwistyczną, bo sami przekazują nową wiedzę w sposób ustny lub proszą uczniów o przeczytanie wskazanych  informacji. Tymczasem efekt nauczania jest znacznie silniejszy, jeśli stosuje się również nielingwistyczne formy przekazywania wiedzy, np. schematy graficzne, diagramy, obrazy. Bardzo często stosuję na lekcjach notatki graficzne, które dzieci bardzo polubiły. Wyjaśniając, rysuję na tablicy, a dzieci w zeszytach. Czasami tylko rozpoczynam na tablicy, a dzieci samodzielnie tworzą całość. Efekt nauczania jest wówczas znacznie silniejszy. Uznałam, że nadszedł moment, aby wprowadzić TIKowe notatki. Rozpoczęłam poszukiwanie właściwego narzędzia. Oczywiście, najbardziej interesowały mnie wersje darmowe, a najlepiej online. Oto wyniki moich poszukiwań:

Mindomo - edytor map online

Xmindnet - jest projektem open source, co oznacza, że ​​jest do ściągnięcia za darmo. Podstawowa wersja jest darmowa. Trzeba zainstalować.

Edraw Mindmap - jest wersja darmowa; wymaga instalowania

Mindmeister - mapy myśli online, za darmo 6 map

Freemind - darmowy (GPL) program, trzeba zainstalować

Mindmap - darmowe, online

Ich przegląd na Pinterest

Zdecydowałam się na ten ostatni, bo nie trzeba się rejestrować, jest darmowy, online z możliwością zapisu w postaci pliku do dalszej edycji lub zapisu jako jpg (wtedy można łatwo publikować na blogu).  W klasie po prostu wchodzimy na stronę i tworzymy mapę. Dokładną instrukcję zrobiły już Sobieradzikowe na swoim blogu. Zachęcam zainteresowanych do obejrzenia i proszę o komentarze na temat tego programu, jeśli ktoś spróbuje wykorzystać.

PS. 22.01.2013 r. jeszcze jeden program do map myśli, z instrukcją Kingi

PS. 23.01.2013 Przegląd map myśli jest także dostępny (z opisem) na platformie CEO 

About Danawera

nauczycielka języka polskiego, szkolny koordynator, moderator i opiekun pracowni blogowej w programie Szkoła z klasą 2.0
This entry was posted in Bez kategorii, Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 and tagged , , . Bookmark the permalink.

10 Responses to Tworzymy mapy myśli

 1. genshin says:

  Bogaty wpis. Tylko korzystać… No i te TIK-owe notatki. :)

 2. Właśnie przymierzam się do narzędzi pomagających tworzyć mapy myślowe – dziękuję za ich listę :-) Skorzystam z niej w najbliższych dniach :-)
  Małgorzata Sawicka ostatnio opublikował..XVIII wiek z balonemMy Profile

  • Danawera says:

   Cieszę się, że ktoś jeszcze korzysta z map myśli, a znalezione narzędzia mogą się przydać. Ciekawa jestem, jak wypadnie testowanie. Powodzenia!

 3. Po tym jak zamieściłam swój wpis na blogu na temat mapy myśli, zajrzałam tutaj. Szkoda, że tak późno, bo jest bardzo inspirujący.

  Zapraszam do siebie http://blogiceo.nq.pl/sp220/2013/01/17/mapy-mysli/
  Opisałam jeszcze inny program – iMindMap
  Iwona Brzózka-Złotnicka ostatnio opublikował..Mapy myśliMy Profile

  • Danawera says:

   Cieszę się, że wpis jest inspirujący. Z pewnością jest jeszcze więcej programów, ale staram się szukać takich, które moim uczniom będą najłatwiejsze. Takim okazał się znaleziony przeze mnie tutaj http://mindmap.crazenut.org/
   FreeMind też wykorzystuje część uczniów, ale ten wymaga instalacji.
   Danawera ostatnio opublikował..Bardzo ważneMy Profile

 4. olczak20014 says:

  Na pewno wykorzystam . Tylko nie wiem jak się je wstawia na bloga :-(

  • Danawera says:

   Jeśli zapiszesz jako jpg, to wstawiasz tak jak zdjęcia. Tutaj też część sfotografowałam.
   Danawera ostatnio opublikował..Lubisz blogować? Oddaj głos!My Profile

  • Danawera says:

   Teraz dokładniej, bo dzisiaj robiłam mapę. Na górnym pasku masz opcję Mind map, rozwiń pasek i wybierz Eksport As Image, kliknij; pojawi się okienko z obrazem, wtedy prawym klawiszem myszy „zapisz jako” z rozszerzeniem png samo się zapisze na komputerze. Potem wstawiasz to jako obraz.
   Danawera ostatnio opublikował..Blogowa mapa myśliMy Profile

 5. lol3 says:

  Zaciekawił mnie ten blog . Więcej takich wpisów więcej :D