Znaczenie wody – przyroda i człowiek

Na drugim spotkaniu KLUBU CZTERECH ŻYWIOŁÓW, pani Natalia przedstawiła nam znaczenie wody dla człowieka i przyrody. Na początku zajęć dowiedzieliśmy się jak wygląda i co to jest obieg wody w przyrodzie. Mówiliśmy o stanach skupienia wody oraz  o tym jaką część kuli ziemskiej  pokrywają oceany. A także o tym dlaczego pijemy słodką wodę, a nie słoną. Korzystaliśmy z płyty CD „MŁODY HYDROLOG”.

Po części teoretycznej pani Natalia zaprezentowała nam ciekawe doświadczenia:

1 doświadczeniem było badanie napięcia powierzchniowego wody.  Woda stykając się z powietrzem ma ciekawe właściwości: tworzy się tam rodzaj błonki powierzchniowej. Jeśli będziemy obchodzić się  z nią odpowiednio delikatnie, zobaczymy zadziwiające rzeczy. :) My też takie ujrzeliśmy. Pierwszym zadaniem było liczenie ile monet pani Natalii wrzuci do szklanki. Naliczyliśmy 60 monet. Zaobserwowaliśmy jak woda wystaję ponad szklankę- pani nam powiedziała, że to tzw. „menisk wypukły”- ciekawe zjawisko. Następnie pani Natalia dodała krople płynu do szklanki z wodą. Nagle woda wylała się ze szklanki. Gdyż płyn osłabił wytrzymałość powierzchni wody.

doświadczenie też badało napięcie powierzchniowe wody. Do szklanki nalaliśmy wody, na powierzchnię położyliśmy bibułkę,  a potem na bibułkę położyliśmy delikatnie szpilkę. Zaobserwowaliśmy, że bibułka nasiąka stopniowo i tonie, a igła pływała w dalszym ciągu, ponieważ nie naruszyła „wodnego naskórka”. Utworzonego dzięki napięciu powierzchniowemu.

Podczas 3 doświadczenia badaliśmy czy woda zawsze nawilża? Z naszych obserwacji wynika, że kropla wody zachowuje się różnie w zależności od rodzaju substancji na jakiej się znajduje. Np. na papierze czy materiale, kropla rozpłaszcza się i wsiąka. Na powierzchni niechłonącej wody kropla nie rozpłaszcza się.

4 doświadczeniem było stworzenie „Fontanny Herona”. W tym doświadczeniu udowodniliśmy, że woda może się wspinać do góry. ;) Super!:)

Zajęcia były bardzo interesujące i pouczające. Słuchaliśmy ich  z zaciekawieniem.

Na zakończenie pani rozdała nam kolejne zadania do wykonania.

Ja mam zamiar pobić swój rekord i zdobyć ponad 100 punktów i kolejną odznakę.:)

Bartek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge