TIK bliżej nas |

maj/12

27

Zielone Świątki!

Witam ponownie ;)

Zielone Świątki to święto wywodzące się z pogańskich obyczajów przywitania wiosny. Obecnie Zielone Świątki łączone są z chrześcijańskim świętem Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto ruchome obchodzone 50 dni po Zmartwychwstaniu Jezusa. W 2012 roku przypada 27 maja. W dniu święta obowiązuje całkowity zakaz handlu.

Ludowe obyczaje związane z Zielonymi Świątkami mają swe źródła w obrzędowości pogańskiej. Wpisane są w rytm przyrody, oczekiwanie nadejścia lata. Działania te miały zapewnić obfite plony. W tym celu palono ognie, domy przyozdabiano zielonymi gałązkami, tatarakiem, kwiatami (przystrajanie domostw zielonymi gałęziami miało zapewnić urodzaj, a także ochronić przed urokami). Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu. W ludowej tradycji ziemi dobrzyńskiej - choć już w sposób cząstkowy – zachowały się zwyczaje związane z kultem drzew i zielonych gałęzi. Bydło okadzano dymem ze spalonych święconych ziół, przystrajano wieńcami i kwiatami, a po grzbietach i bokach toczono jajka. W okresie późniejszym zasiane pola obchodziły procesje, niesiono chorągwie i obrazy święte, śpiewano przy tym pieśni nabożne.

Zielone Świątki szczególnie były popularne wśród pasterzy, którzy ucztowali i tańczyli przy ogniu. Zwyczaj ten do dzisiaj jest popularny wśród górali zagórzańskich i Podhalan, w sobótkową noc na wielu wzgórzach palą się widoczne z daleka ogniska.

 

źródła:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Zielone_%C5%9Awi%C4%85tki

http://halloween.friko.net/zielone-swiatki.html

Brak tagów

maj/12

27

Dzień Matki

Cześć!

Wpis miałbyć wczoraj, więc bardzo przepraszam.

W Polsce Dzień Matki obchodzony jest co roku 26 maja. W tym dniu powinniśmy pokazać naszym matkom, jak wiele dla nas znaczą oraz jak wiele dzięki nim zawdzięczamy. Dziękujemy za trud włożony w nasze wychowanie, okazanie szacunku. Mamy zostają obdarowywane laurkami, czekoladkami i innymi prezentami przez własne dzieci, które chcą okazać swą miłość.

Mamy nadzieję, że nie zapomnieliście o tym święcie i złożyliście mamom serdeczne życzenia ;)

 

 

Brak tagów

maj/12

24

Dzień Europejczyka!

Witam!

W końcu odbył się Dzień Europejczyka, który jak najbardziej był związany z Euro 2012. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przygotowali krótkie scenki,  na temat pracy nad Euro pół roku przed jego rozpoczęciem, losowanie grup oraz Euroliada, która miała sprawdzić wiedzę na temat piłki nożnej i rzeczy z nią związanych. Oczywiście odbył się konkurs na nowe logo Euro. Wszystko wyszło zgodnie z planem i podobało się odbiorcą. 

Niedługo wstawimy z niego kilka zdjęć ;)  

 

Brak tagów

maj/12

22

Przygotowania ;)

Cześć!

W naszej szkole jak zwykle coś się dzieje, oprócz przygotowań do Dnia Europejczyka, który odbędzie się już w czwartek i na pewno zdamy Wam z niego relacje.

Dwie grupy dziewcząt przygotowują się do wyjazdu do Warszawy.  Biorą one udział w  ogólnopolskim programie CEO ”Młodzi przedsiębiorczy” pod opieką p. Jolanty Wewiurskiej.  W skład pierwszego zespołu wchodzą Dominika Ślazyk, Monika Mogilany i Ewelina Wawryszczuk, które założyły firmę ”Edu-Żelki’ , a w drugiego Aleksandra Telesz, Kinga Kowalik, Sabina Dąbek, które założyły ”Hotelik Pik’ . Dziewczyny zostały wybrane wraz z kilkoma innymi grupami i udadzą się do Warszawy, a tam do Narodowego Banku Polskiego. ;)

Jak sami widzicie warto więc brać udział w różnych tego typu projektach ;)

Brak tagów

maj/12

16

Witajcie ;)

Witajcie!
Jak widzicie kolejna notka już tutaj. Mamy nadzieje, że zaglądacie jeszcze tutaj po ostatnich pustkach.  Cóż, mieliśmy małe problemy, ale teraz wracamy chętni do pracy. Od razu chcemy pogratulować witrwałości trzecich klas gimnazjalnych i życzyć dużej ilości punktów. Doszły nas słuchy, że podobno można już wysyłać podania drogą e-mailową! A nawet jeśli jeszcze nie można to na pewno wspaniale by było taki projekt wcielić w życie. Zamiast chodzenia, a nawet jeżdżenia do innych szkół z masą papierów można by było wszystko wysłać elektronicznie bez problemów. To dopiero wygoda. Nie musielibyście się zamartwiać czy odpowiednie papiery są w odpowiednich teczkach. Zaglądajcie na naszego bloga by dowiedzieć się więcej o nowinkach ze szkoły z Rzepedzi, nowinkach technicznych itp. Komentarze mile widziane. :)

Brak tagów

maj/12

3

3 maj!

Cześć!

Dziś 3 maj, co oznacza dwa ważne święta jedno państwowe, o którym na pewno uczyliście się na lekcjach historii, a drugie kościelne, o którym zapewne wspominał Wam ksiądz. 

Obchodzimy dzisiaj 221 rocznice uchwalenia Konstytucji 3 maja. W całej Polsce odbyły się uroczystości, które upamiętniały to ważne wydarzenie. U nas uroczystości odbył się w Komańczy gdzie w delegacji pojechali uczniowie gimnazjum i podstawówki. Pogoda dopisała i wszystko odbyło się jak należy. 

Konstytucja 3 maja, właściwie Ustawa Rządowa z dnia 3 majauchwalona 3 maja1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną, spisaną konstytucją.

Konstytucja 3 maja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Konstytucja wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Konstytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał – z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły, albo magnatów – mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 maja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski.

źródła:

http://www.konstytucja-3-maja-pl.com/

http://pl.wikipedia.org/

Brak tagów

kwi/12

19

Ciekawe strony:)

Cześć!

Mowa zależna( Reported speech). Nie wiem jak wam, ale mi osobiście ten dział gramatyki j. angielskiego sprawiał straszne problemy. Nie mogłam zrozumieć co na co się zamienia itp. Postanowiłam poszukać w internecie ciekawych ćwiczeń i nie zawiodłam się. Znalazłam bardzo ciekawą stronę : http://www.englisch-hilfen.de/en/exercises/reported_speech/statements2.htm                            Znajdują się na niej zadania, które po wypełnieniu, klikając odpowiednia ikonkę, można sprawdzić i jeżeli coś jest źle zobaczyć jak powinno to wyglądać i co trzeba było zrobić by wszystko było w porządku. Bardzo ułatwiło mi to naukę:)

A wy znacie może inne takie strony? Wklejajcie linki w komentarzach może uda nam się stworzyć mały katalog stron, które mogą ułatwić nam naukę:)

Brak tagów

Older posts >>

css.php