Koniec wakacji

Dziś 1 września. Pewnie o tej porze byłabym w szkole, gdyby nie to, że dzisiaj jest niedziela :P . Dwa miesiące minęły bardzo szybko, co roku tak jest. Na szczęście wakacje są co roku, a rok szkolny minie szybko – jestem tego pewna.

Od kilku dni jest pochmurno, zupełnie jakby pogoda chciała nam przypomnieć, że jutro trzeba wstać o wiele wcześniej i przyzwyczaić się do tego. Taka aura skutecznie przepędziła wszystkich do domów. Mam wrażenie, że każdy chce jak najlepiej wykorzystać kilkanaście ostatnich godzin wakacji – ja postanowiłam pożegnać się na blogu.

Przy okazji zauważyłam, że liczby w moim Kokpicie będą bardzo ładne – 333 komentarzy i 111 wpisów. Bez kalkulatora można obliczyć, że na każdy wpis będą przypadać 3 komentarze.

Już tęsknicie za wakacjami? Mam dla was piosenkę, która idealnie pasuje do atmosfery końca roku szkolnego :D

YouTube Preview Image

Mam zamiar blogować w przyszłym roku, więc do zobaczenia!

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

Wakacje!

Rok szkolny zakończony, każdy odebrał świadectwo. Zaczęły się wakacje, ale poczujemy to dopiero w poniedziałek – każdego będzie dręczyć myśl: „I co ja zrobią z taką ilością wolego czasu?” Ja sobie poczytam :D

Teraz, zgodnie z moją nową tradycją, czas na blog w liczbach. Mój blog to:

  • 110 wpisów, o 5 więcej niż w zeszłym roku,
  • 333 komentarze – średnio 3,02 na wpis :) ,
  • dwie kategorie
  • 7 miesięcy i 7 dni blogowania
  • pięć odznak (dwie – fioletową i zieloną – dostałam jako pierwsza)

Więc… udanych wakacji, mam nadzieję, że w przyszłym roku będę blogować :D

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

Już jutro!

Jutro zakończenie roku szkolnego. Minął mi bardzo szybko – nawet nie zauważyłam, kiedy. Nie czekałam na wakacje. Cieszyłam się, że przez dwa miesiące będę mieć mnóstwo wolnego czasu, ale nie liczyłam dni i nie dzieliłam ich na miesiące, dni, godziny. Może to dlatego dla mnie nadszedł tak szybko?

Teraz, kiedy nie ma nic, o czym trzeba koniecznie blogować, mogę zrobić podsumowanie mojego bloga. Pewnie będzie takie samo jak rok temu: ilość wpisów, komentarzy i tagów, strony i odznaki. Zrobię to jutro, żeby porządnie uczcić początek wakacji :D

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

Stwórz pamiątkę

Dziwny tytuł, prawda? Okazuje się, że nie bardzo, bo na kółku ekologicznym tworzyliśmy pamiątkę-film z Festiwalu Projektów. Najpierw skopiowaliśmy zdjęcia z pamięci aparatu i z pendrive’a. Kiedy wszystko było na komputerze, usunęliśmy nieostre i nieudane zdjęcia, a potem przycięliśmy filmiki (gdybyśmy tego nie zrobili, film trwałby kilkanaście minut). Po przygotowaniu plików mogliśmy zacząć wgrywać wszystko do Movie Makera, ustawiać przejścia, czas wyświetlania się zdjęć i kolejność. Kiedy wszytko było gotowe (brakowało tylko muzyki), program się… wyłączył. Po prostu wyświetlił się komunikat, że „Windows Live Movie Maker przestał działać”. Nie mogliśmy zrobić nic innego, musieliśmy zacząć od początku. Niestety kółko dobiegało końca, więc umówiliśmy się, że zacznę przycinanie filmów i przyniosę je zapisane jak projekt. Jeśli się pośpieszę, jutro skończymy film :D .

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 2 Comments

Drugi raz w CNK

Wczoraj byłam w Warszawie na Festiwalu Projektów 2.0. Tak jak sądziłam, było lepiej niż w zeszłym roku.

Na początku musieliśmy wstać jeszcze wcześniej niż rok temu, bo jechaliśmy busem. Razem z nami zabrały się szkoły z Rzepedzi i Sanoka. Wsiadaliśmy jako ostatni, więc nie było zbyt wiele miejsc do wyboru, ale udało nam się usiąść tak, że mogliśmy ze sobą rozmawiać. Na początku trochę się pośmialiśmy, ale po kilkunastu minutach poczuliśmy senność. Niektórzy zasnęli, inni patrzyli na wschód słońca. Kiedy zrobiło się jasno, większość się obudziła, zaczęliśmy rozmawiać: zapoznaliśmy się z Rzepedzią, żartowaliśmy i robiliśmy zdjęcia. W Warszawie rozłączyliśmy się – każda szkoła poszła osobno. Kiedy przyszliśmy pod CNK, był już tłum, ale wszyscy stali pod głównymi drzwiami. Nie wiedzieli, że trzeba wejść z boku, do centrum konferencyjnego. Ja pamiętałam to z zeszłego roku, więc mogliśmy od razu (bez czekania, aż ktoś wpadnie na pomysł, żeby obejść budynek dookoła) zarejestrować się, wziąć potrzebne rzeczy (na miejscu dostaliśmy długopis, mapkę, informację o szkołach i ekspertach, „Bingo” i pięć biletów do CNK). Weszliśmy na górę, bez większych problemów (dzięki wspomnieniom) znaleźliśmy salę, w której odbywał się Festiwal. Rozłożyliśmy na stole materiał, ułożyliśmy komiksy, ulotki i rysunki, zawiesiliśmy plakaty.

Kiedy wszystko było już gotowe, rozeszliśmy się: ja na przykład poszłam zapytać o internet na sali, a kilka minut później wybrałam się z Panią i Weroniką oglądać inne projekty.

W końcu ogłoszono rozpoczęcie festiwalu. Pani Pacewicz zrobiła to w bardzo ciekawy sposób: odliczając. Mam nawet filmik, ale na razie nie mam jak go pokazać. Na rozpoczęciu przemawiało kilka osób, pokazano nam prezentację. Tu spotkała nas miła niespodzianka. Ne jednym ze slajdów widniało nasze zdjęcie z lekcji Skype’a i cytat z bloga Marcina. Oprócz tego jednym z ekspertów był Jon Green – mieliśmy z nim lekcję. Po rozpoczęciu sprawdziliśmy, z którym ekspertem będziemy rozmawiać, po czym całą piątką poszliśmy zrobić sobie zdjęcie na przypinkę. Udało nam się zrobić tylko jedną, bo zabrakło folii, która mocowała zdjęcie. Reszta dostała tylko karteczkę z wydrukowanym portretem.

Spotkanie z ekspertem trochę się opóźniło. Udało mi się nagrać filmik z rozmowy, trwa ponad 10 minut. W poniedziałek będziemy go montować. Pod koniec spotkała mnie niespodzianka. Poszedł do mnie pan Jon Green i zapytał (po angielsku), czy to ja brałam udział w lekcji z pomocą Skype’a. Kiedy potwierdziłam, zaczął oglądać nasze stanowisko i obejrzał fragment fotocastu. Niestety, chwilę później eksperci musieli porozmawiać o projektach, więc musiał przejść do innej sali. Pożegnał się ze mną i powiedział, że miło było mnie spotkać. Ja też cieszyłam się, że mogłam zamienić z nim kilka słów.

Po zakończeniu festiwalu posprzątaliśmy stanowisko i poszliśmy na obiad. Kiedy zjedliśmy, zostawiliśmy torby i plecaki w szatni i zwiedzaliśmy CNK. Na początku zostaliśmy na parterze: słuchaliśmy muzyki różnych religii,

czytaliśmy wiersz ułożony przez robota,

pisaliśmy swoje imiona za pomocą hieroglifów.

Później poszliśmy na górę, bo ja, Weronika i Ada chciałyśmy jeszcze raz położyć się na łożu fakira. Tutaj spotkało nas więcej niespodzianek. Sprawdzaliśmy jak czulibyśmy się podczas trzęsienia ziemi,

przekonywaliśmy się, czy przy uderzeniu w bęben najpierw usłyszymy dźwięk, a później poczujemy powietrze,

próbowaliśmy pokonać tor przeszkód na wózku inwalidzkim

i kolejny raz rozwijaliśmy model ludzkich jelit.

Było znacznie więcej atrakcji, ale nie starczyłoby miejsca na opisanie wszystkich. Na koniec odebraliśmy rzeczy z szatni, przepakowaliśmy się i wsiedliśmy do autobusu.

Wyjazd do Warszawy bardzo mi się podobał. Podczas rozmowy nasz ekspert, pan Piotr Pacewicz, zadał nam pytanie, który z projektów wymyśliliśmy sami. Mieliśmy problem z odpowiedzią. Podpowiedział nam, że w przyszłym roku możemy zrobić burzę mózgów. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się wybrać temat w taki sposób :)

 

 

 

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 8 Comments

Już jutro!

Jutro Festiwal Nauki w Warszawie! Kiedy dowiedziałam się, że będę w nim uczestniczyć, myślałam, że czas będzie się wlókł, a ja nie będę mogła się doczekać. Jest zupełnie inaczej – wszystko dzieje się szybko: mamy już gotowe materiały, które weźmiemy do CNK, każdy z nas pewnie ładuje telefon i aparat, i pakuje plecak. Ja zastanawiam się, czy jutro zdążę położyć się na łożu fakira i sprawdzić, czy w tym roku jestem w stanie rozpoznać się po głosie.

Za to jestem pewna, że będziemy się świetnie bawić – w zeszłym roku było świetnie, a jutro na pewno pojawi się coś nowego. W końcu to trzeci Festiwal! :D

PS. Jutro nie czekajcie na wpis. Wyjeżdżamy nad ranem, wracamy w nocy: raczej nie uda mi się nic napisać, chyba że w drodze będzie mi się nudzić – ale to mało prawdopodobne :)

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 2 Comments

Do Warszawy!

Zaczęły się przygotowania do Festiwalu Projektów Warszawie. Razem z Weroniką i panią wycinałyśmy pomarańczowe literki – układałyśmy je w napis „KROSNO – SZKOŁA PODSTAWOWA NR 3”. Kiedy przykleiłyśmy je na zielonym arkuszu papieru, bardzo przyciągały wzrok. Potem przyszedł czas na wydrukowanie i przycięcie piZapów o projektach, zbiórkach elektrośmieci, telefonów, zakrętek i baterii, czyli wszystkich szkolnych działań, które miały związek z pomaganiem, projektami i ekologią.

Pozostało nam jeszcze wycięcie strzałek, które mają zwrócić uwagę na odpowiednie zdjęcia, ustalenie, co ma leżeć na stole, co wisieć na obrusie (przypięte szpilkami), a co musi znaleźć się na ramie, zabranie tego wszystkiego i umówienie się na wyjazd. Nie mogę się doczekać wyjazdu; jeszcze trzy dni! Mam tylko nadzieję, że po zwiedzaniu CNK nie znajdziemy się w tym hałaśliwym tunelu. W tym roku na szczęście będziemy najwyżej czekać zaraz przed wejściem, bo zabieramy się zamówionym busem ze szkołami z Podkarpacia :)

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 1 Comment

Drugi rok blogowania

Jak to się stało? Jak minęły te dwa lata? Jakim cudem zrobiłam ponad 200 wpisów, zaakceptowałam 600 komentarzy, napisałam o kilku projektach i zdobyłam siedem odznak? Jakoś się udało. W tym roku blogowanie nauczyło mnie cierpliwości, bo musiałam usiąść i coś napisać, sprawności – coraz szybciej piszę na klawiaturze, mniej więcej znam rodzaje licencji CC, rozumiem, ale rzadko używam piZapa, w końcu nauczyłam się, jak wejść na blog z adresu – nie muszę szukać szkolnej strony, wchodzić na blogowisko i – na końcu – na „logowanie dla uczniów”. Teraz wpisuję blogiceo.nq.pl/wp-login.php. Podobnie jest z Wikipedią: pl.wikipedia.org.wiki/ nazwa artukułu. Jest dużo łatwiej, ale nauka adresów nie była najłatwiejsza.

CC BY fot. Maria Reyes-McDavis (Flickr)

Blog to przede wszystkim wpisy, ale każdy bloger potrzebuje motywacji – a ta pojawia się, kiedy pojawiają się komentarze do zaakceptowania. Dlatego dziękuję wszystkim komentującym mój blog – bez Was nie chciałoby mi się pisać! :)

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

Następne wywiady

Tym razem o szkolnym Festiwalu. Wczoraj moim zadaniem było nagranie wypowiedzi moich koleżanek: czytały fragmenty scenariusza narratorów. Zapisałyśmy wszystko w programie Audacity, który czasami „fikał”, ale dawał się okiełznać.

Niżej filmik-opis wykonania logo naszego projektu :)

YouTube Preview Image

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | Komentowanie nie jest możliwe

Dni Krosna

Wczoraj zaczęły się dni Krosna. Przedtem nie słyszałam o tej imprezie, ale dowiedziałam się, że właśnie wtedy zostaną ogłoszone wyniki konkursu „Krośnieński Mistrz Ortografii” – w niedzielę, o 18.3o na rynku.

Źródło: galicjusz.pl

Zaś każdemu, kto mi powie
„Ja już kończę z ortografią”
Osobiście skórę złoję
Na chodniku, tuż przed Szafą :D

Tak przy okazji: są już wyniki, ale napiszę o nich dopiero po rozdaniu nagród, czyli w poniedziałek.

Wracając do Dni Krosna… wybieracie  się? Ja tak, ale dopiero jutro. Dzisiaj za to widziałam malowidło podobne do krośnieńskiego UnderGlass. Jest wykonane na zaporze i przedstawia przepaść, rzekę i skały. Może uda mi się dołączyć kilka zdjęć. Nie pisałabym o tym, gdyby nie jeden z autorów malowidła – ten sam tworzył krośnieński obraz :D . Jeśli chcecie znaleźć o nim informacje – nazywa się „Moc Żywiołów”.

 

 

Posted in Szkoła z klasą 2.0 - edycja 2012/13 | 1 Comment