Rzeź Wołyńska

Robiąc wywiad i chcąc w pełni zrozumieć to o czym mówi nasz świadek warto zapoznać się z krótką historią wydarzenia, w przypadku naszej grupy zgłębialiśmy wiedzę w temacie Rzezi Wołyńskiej.

Czym więc była Rzeź Wołyńska? Była to masowa zbrodnia dokonana przez nacjonalistów ukraińskich wobec mniejszości polskiej,  podczas okupacji terenów II RP przez III Rzeszę, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie,Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń.

Skoro mowa o Wołyniu to gdzie on się znajduje? Jest to w zasadzie kraina historyczna w dorzeczu górnego Bugu oraz dopływów Dniepru. Obecnie jest to część Ukrainy.

Więcej na temat tych wydarzeń opowiedział nam nasz świadek – pani Janina Puła

Do dzieła!

17 lutego grupa z Gimnazjum nr 40 przystąpiła do nakręcenia wywiadu. Początkowo towarzyszył nam stres, jednak z czasem nasze odczucia zeszły na drugi plan, a całą uwagę poświęciliśmy świadkowi – pani Janinie Pule, która opowiedziała nam o swoim udziale w wydarzeniu nazywanym „Rzezią Wołyńską”.

W czasie opowiadań wszyscy wsłuchiwaliśmy się w historie przeżyte przez panią Janinę. Michał będący operatorem kamery i specjalistą od spraw technicznych czuwał z pomocą Janka, aby wszystko odbywało się tak jak należy.

Dzięki pracy zespołowej i poświęconemu czasowi na przygotowania do wywiadu dzień rozmowy z naszym świadkiem przeszedł pomyślnie. :)

Jak to było tego dnia…:

pani Janina Puła Wywiad Nagrywanie trwa..! :) Michał czuwa!

Witajcie!

Po raz kolejny uczniowie Gimnazjum nr 40 we Wrocławiu próbują swoich sił w projekcie „Opowiem Ci o wolnej Polsce”. Pod czujnym okiem pana Łukasza powstała czteroosobowa grupa: Julia, Julka, Dominika i Michał. Chcemy pokazać czym była Rzeź Wołyńska. Nasz świadek, pani Janina Puła mówi: „Nie jestem Wołynianką z dziada pradziada” ale, mimo tego przedstawiła nam jak ciężkie były to czasy i co się wtedy działo ponieważ lata młodzieńcze spędziła w Rokitnie Wołyńskim i Sarnach.

Zapraszamy do lektury!

(Od lewej: Paulina, Jola, Dominika, pani Janina Puła, Julia, Janek, Michał)