Podsumowanie

22-04-2012 at 19:55 Kategoria: Opowiem ci o wolnej Polsce Brak komentarzy

Od kilku miesięcy ciężko pracowaliśmy nad wybranym przez nas projektem. Zaczęliśmy od znalezienia ciekawych świadków historii. Ostatecznie zdecydowaliśmy się przeprowadzić trzy wywiady- z Kazimierzem Michałem Ujazdowskim, Grzegorzem Kobzdejem oraz Alicją Chwist.
Karolina oraz Patrycja skontaktowały się z panem Ujazdowskim, który ze względu na pełnioną funkcję (jest posłem) oraz miejsce zamieszkania (okolice Warszawy) udzielił wywiadu w formie mailowej. Naszemu pierwszemu świadkowi projekt bardzo się spodobał i jego odpowiedzi były wyczerpujące oraz ciekawe, tak samo zresztą jak jego przeszłość. W latach 80. związał się on z opozycją demokratyczną. Produkował i rozprowadzał ulotki, malował napisy na budynkach, niejednokrotnie narażając swoje życie – podczas jednej akcji został aresztowany i skazany na rok więzienia z zawieszeniem.
Drugi świadek to Grzegorz Kobzdej. Mieszkający w Częstochowie 56 letni pan Grzegorz, zgodził się udzielić Asi i Kamilowi jakże cennego wywiadu. Dowiedzieli się, że działał on w czasach stanu wojennego w „kolportażu” roznosząc różne gazety „podziemne” , a także je przepisując. Pan Kobzdej zajmował się także kopiowaniem i rozprowadzaniem kaset z tzw. podziemną muzyką.Był on narażony na wiele nieprzyjemności, gdyż był opozycjonistą, który działał przeciwko systemowi. Sam o sobie mówi, by nie uważać go za bohatera. Powtarzał wielokrotnie, ze jego postawa wobec systemu wzięła się z jego wnętrza. Uważa, ze w każdym dobrym i prawym człowieku narodziłaby się podobna potrzeba walki o prawdę, o ojczyznę.

Kolejny wywiad przeprowadził Kuba, Piotrek oraz Mateusz z panią Alicją Chwist. Rozmowa ta była dla nich niezwykle wartościowym doświadczeniem. W jej trakcie uzyskali oni dokładny opis czasów komunistycznych w Polsce, a także porównanie tego okresu do współczesności.
Oprócz przeprowadzenia wywiadów, założyliśmy bloga, którego redaktorem naczelnym został Kamil Papaj. Tam też opisaliśmy efekty naszej pracy. Przedstawić je będziemy mogli również na trzydniowej konferencji podsumowującej, która odbędzie się w Warszawie, a jej plan zapowiada się niezwykle interesująco.
Podczas realizacji tego projektu z pewnością osiągnęliśmy zamierzone cele- zintegrowaliśmy się, nauczyliśmy pracować w grupie i dzielić zadaniami, ale przede wszystkim poznaliśmy trzy wspaniałe postaci, które zasługują na podziw i szacunek ze względu na opór stawiany komunistom oraz swoją waleczną postawę. Od teraz, kiedy tylko usłyszymy słowo ”patriotyzm”, powrócimy pamięcią do tego projektu i historii, które usłyszeliśmy bądź przeczytaliśmy.

Postępy

14-04-2012 at 18:59 Kategoria: Opowiem ci o wolnej Polsce Brak komentarzy

W tym tygodniu udało się już naszej grupie przeprowadzić 3 wywiady. Pierwszy wywiad z panem Ujazdowskim przeprowadziła nasza liderka Karolina i Patrycja. Ze swoją rodziną porozmawiał Kuba,Piotrek i Mateusz, a Asia i Kamil przeprowadzili wywiad z panem Kobzdejem. Jesteśmy bardzo zadowoleni z efektów naszej pracy, gdyż niezmiernie ciężko, było się spotkać z wyżej wymienionymi osobami. Za pomoc w pracy serdecznie   im dziękujemy.

Pozdrawiam hue hue.

ADMINISTRACJA.

 

: (

18-02-2012 at 22:42 Kategoria: Opowiem ci o wolnej Polsce Brak komentarzy

Dziś do naszje grupy dotarła bardzo niemiła informacja dot. naszej pani prezes Karoliny.

Nieszczesliwie zachorowala ona na zapalenie rogówki oka. To juz drugi taki przypadek w tym roku szkolnym u naszej „przywódczyni”. Trzymajmy za nią kciuki, by szybko wyzdrowiała.

Siemsooooooooooooon

css.php