Festiwal Nauki 2.0 na filmikach

To już czwarty filmik zmontowany przeze mnie i panią Dorotę Patejko. Tym razem pomagała nam również  Ola Korus. Ten filmik przedstawia zdjęcia ze Szkolnego Festiwalu Nauki 2.0. W tle lecą piosenki w wykonaniu Mai Szelc, Wiktorii Gondek i zespołu „Bemolki”.   Oto nasz film:

 

YouTube Preview Image

Tutorial

To już kolejny wpis, w którym piszę o filmikach i programie Live Movie Maker. W ciągu trzech dni udało nam się z panią Patejko zrobić trzy ekstra filmiki. Zajęło to nam około 8 godzin lekcyjnych. Tym razem nasz filmik nosi nazwę „Robimy pergaminowe książki” i jest tutorialem. W tego typu filmiku osoba mówi o czymś krok po kroku. W naszym przypadku uczniowie klasy VI mówią o wykonywaniu przez klasę V pergaminowych książek. Można się dowiedzieć co było potrzebne i jak wykonać zwoje pergaminowe. Warto obejrzeć do końca. Na końcu znajdują się śmieszne filmiki czyli wpadki na planie. Oto nasz film:

YouTube Preview Image

Sądzę, że za nasz filmik powinniśmy dostać co najmniej Oskara. ;)

Zemsta na filmikach

Ja razem z panią Patejko zakończyliśmy pracę nad filmikami z Zemsty, o których pisałem w poprzednim wpisie. Oto filmik ” Zemsta w trzech odsłonach” wykonany w programie Windows Live Movie Maker:

YouTube Preview Image

Na dzisiejszym kółku foto. Zapoznałem kółkowiczów z najprostszymi funkcjami tego programu. Przyda im się to do stworzenia filmiku ze zdjęciami z festiwalu nauki 2.0. Trzymam kciuki. Powodzenia.

Filmiki, filmiki, filmiki…

Dzisiaj w szkole razem z panią Dorotą Patejko obrabialiśmy filmiki w programie Windows Live Movie Maker. Było to bardzo trudne. Najpierw zajęliśmy się filmikami z „Zemsty”. Kiedyś pani nagrywała nas kamerą. Dzisiaj dodaliśmy tytuł, muzykę, podpisy i napisy końcowe. Wycinaliśmy też niezbyt udane fragmenty. Następnie w tym samym programie złączyliśmy zdjęcia z odgrywania roli Papkina i Klary przez Julkę i Patrycję i nagranym podkładem Jaśka i Anny. Nie było to łatwe. Żeby słowa zgadzały się ze zdjęciem trzeba było znać czas pokazywania zdjęć. Przy okazji poćwiczyliśmy matematykę. Obie prace zajęły nam 4 godziny lekcyjne. Oto filmik ze złączonymi zdjęciami Patrycji i Julki z podkładem Jaśka i Anny.

YouTube Preview Image

 

The British Queen

Na zajęciach kółka języka angielskiego wykonywaliśmy prezentację w programie Microsoft Office PowerPoint. Prezentacja dotyczyła brytyjskiej królowej – Elżbiecie II w 60 rocznicę jej koronacji. Opisaliśmy jej biografie, zwyczajne dni, obowiązki.  Wyszukiwaliśmy w Internecie (i nie tylko) także zdjęcia. Zobaczcie na naszej prezentacji jak Londyn świętuje diamentowy jubileusz Królowej. A to wszystko po angielsku.

Odkrywamy tajemnice przyrody – podsumowanie

Zakończyliśmy już pracę nad projektem edukacyjnym z przyrody pt.: „Odkrywamy tajemnice przyrody – o ciekawych doświadczeniach przyrodniczych”. Projekt ten wykonywali chętni uczniowie z klas IV – VI. Opiekunem zespołu była pani Magdalena Rąpała. Cieszymy się, że udało nam się wykonać większość z zaplanowanych zadań. Wyszukaliśmy w Internecie ciekawe doświadczenia przyrodnicze. Opisaliśmy je: co będzie potrzebne, co należało zrobić, co się stało, jak to wyjaśnić itp. Ze wszystkich opisów doświadczeń wraz ze zdjęciami została wykonana książeczka. Na zajęciach dodatkowych wykonywaliśmy doświadczenia, robiliśmy zdjęcia, niektóre nagrywaliśmy. Później wykonaliśmy wspólny filmik z wszystkich doświadczeń w programie Windows Live Movie Maker. Wykonany także został photopeach z samymi zdjęciami. Przy okazji projektu doskonaliliśmy i poznawaliśmy korzystanie z różnych programów, np.: Windows Live Movie Maker, Microsoft Office Picture Manager, photopeach. Doskonaliliśmy także korzystanie z kamery i aparatu. Muzykę do filmu szukaliśmy na stronie mp3.wp.pl/p/strefa. Najtrudniejsze było nagranie filmików. Z różnych przyczyn nagrywaliśmy je po kilka razy. Czasami program do tworzenia filmików był bardzo złośliwy :P . Najfajniejsze w tym projekcie były same doświadczenia, które zaskakiwały widza. Dzięki temu projektowi zobaczyliśmy, że w przyrodzie i codziennych rzeczach, na które nie zwracamy uwagi jest trochę niezwykłości i tajemnicy.

Oto nasz filmik:

YouTube Preview Image

 

A to nasza książeczka:

 

Jestem dumny, że mogłem brać udział w takim projekcie.

Festiwal nauki

Tydzień temu w naszej szkole odbył się Festiwal Nauki połączony z dniem mamy i dniem rodziny pt.: „Dziś TIKamy dla taty i mamy”. Atrakcji nie było końca. Na samym początku nastąpiło podsumowanie projektów 2.0. Po krótkim wstępie pani dyrektor uczniowie prezentowali na sali gimnastycznej niektóre projekty. Weronika z klasy IV zapoznała słuchaczy z przygotowaniem projektu: „Wokół praw dziecka”, następnie Kasia z klasy V przedstawiła galerie foto – kółkowiczów. Ja z Patrycją opowiedzieliśmy o nasze prezintacji „Historia książki”. Gotowy filmik ze wszystkimi doświadczeniami. Qmam- a widzowie niestety nie zobaczyli z powodu przyjazdu strażaków. Spokojnie! Nic się nie paliło, ale można było obejrzeć wóz strażacki. Następnie można było udać się do kącików w których można było:  robić kwiatki z papieru, pomalować sobie twarz, malować kredą, ułożyć puzzle on-line, zrobić sobie ekstra fryzurę czy zrobić biżuterię. Za odwiedzenie któregoś z tych atrakcji na zbieraczku ucznia pojawiła się pieczątka. Za pięć pieczątek brało się udział w losowaniu nagrody głównej. Pieczątkę można było także otrzymać udając się do klas i wysłuchać projektów. Później sala gimnastyczna należała do artystów i ich występów. Można było zobaczyć występy taneczne, scenki teatralne i wysłuchać piosenek dla mamy i taty. Po tej atrakcji wróciliśmy do kącików i projektów. Dodatkowo można było zrobić sobie zdjęcie w przebraniu i coś zjeść lub wypić. Na koniec odbyło się losowanie nagrody głównej.

 

 

Przygotowania do szkolnego festiwalu

W naszej szkole przygotowania do  szkolnego Festiwalu nauki idą pełną parą. Odbywają się próby prezentacji projektów. Na drzwiach są już informacyjne kartki. W związku z tymi przygotowaniami  doskonaliłem możliwość ściągania prezintacji z programu prezi na dysk. W ten sposób nie trzeba mieć podłączenia do internetu, żeby obejrzeć prezintację.

Jeśli też chcecie to zrobić postępujcie krok po kroku:

1. Wejdź na swoją prezintację.

2. Kliknij dowlnoad.

3. Zaznacz Export to Portable prezi i kliknij download

4. Kliknij click this link to download na pasku pod prezintacją

5. Zapisz plik

6. Rozpakuj folder

7. twoja prezentacja to plik typu flash.

 

Festiwal nauki już jutro. Osobiście polecam do odwiedzenia wszystkie projekty, ale, że to nie możliwe, zapraszam do sali nr7 na galerie foto-kółkowiczów o 11:00, o 11:20 zapraszam na historię książki do sali nr 14, o 13:00 w sali nr 10 zobaczcie prezentację o patronce naszej szkoły – Marii Konopnickiej. Ponadto w sali nr 17 będą prezentowane niektóre doświadczenia. Oto dokładny plan festiwalu:

PROGRAM

1000 – 1045 – ROZPOCZĘCIE

 • Pokaz prezentacji przygotowanych przez uczniów: filmy, fotocasty, prezi.

1050 - 1130 i 1240 -1400 – WSPÓLNA ZABAWA

 • Zagraj z Tatą i Mamą! Rodzinne turnieje.
 • Przygotuj prezent! Niespodzianki dla taty i mamy.
 • Namaluj obraz! Kącik Małego Artysty.
 • Bajeczne Buźki – malowanie twarzy.
 • Salon Piękności – fryzury i malowanie paznokci.
 • Połam Głowę! Rodzinne łamigłówki i puzzle on-line.

1140 – 1240 – SZKOLNA SCENA DLA NASZYCH RODZICÓW

Ø     pokazy tańca

Ø     scenki teatralne

Ø     mini – przedstawienie

Ø     koncert dla Taty i Mamy

INNE ATRAKCJE

 • Kawiarenka: pyszne ciasta, gofry i zapiekanki
 • Pokaz Strażaków
 • Rodzinna fotografia w sali nr 13 (1050 – 1130)
 • Prezentacje multimedialne w salach nr 7, 10, 14 (1100, 1120,1300,1320)
 • Pokaz eksperymentów przyrodniczych w sali nr 17 (1100, 1120,1300)

 

Nie zapomnijcie przynieść zbieraczków ! :)

 

„Historia książki” – podsumowanie

Skończyliśmy już projekt edukacyjny z języka polskiego pt: „Historia książki”. Projekt ten wykonywał Marcin Hawryluk (ja :) ) i Patrycja Gierlach pod opieką pani polonistki. Cieszymy się, ponieważ udało nam się wykonać większość z zaplanowanych zadań:

 • udana wymiana informacji drogą mailową,
 • zorganizowanie lekcji w bibliotece na ten temat,
 • przygotowanie pergaminowych książek na zajęciach w szkole,
 • i najważniejsze – utworzenie prezintacji w programie prezi.

Oto nasza prezentacja:

Dzięki temu projektowi dowiedzieliśmy się jaką drogę przeszła książka by być taką jaka jest i tego, że nawet proste malowidła na ścianie już są książką. Przy okazji projektu doskonaliliśmy i poznawaliśmy korzystanie z wielu programów, np.: Prezi, Microsoft Office Picture Manager, Flickr i inne. Jesteśmy dumni, że mogliśmy zdobywać i prezentować informacje o tak codziennym ale także bardzo ciekawym zagadnieniem. Najtrudniejsze w tym projekcie było zdobycie informacji o niektórych starożytnych bibliotekach. Największą frajdę sprawiło mi robienie pergaminowych książek.

Podziękowania dla klasy szóstej za przygotowanie aforyzmów i zapisywania ich na blogu pani polonistki oraz dla klasy piątej za sprawne zrobienie zwojów.

Mam nadzieję, że w przyszłym roku też będą tak ciekawe projekty. ;)

k0xu8ontrmoq

Photopeach i doświadczenia

Na kółku ekologicznym wykonujemy projekt „Poznajemy tajemnice przyrody”. Nagrywaliśmy i robiliśmy zdjęcia doświadczeniom. Będziemy robić filmik z doświadczeniami. Na dodatek zrobiłem photopeach ze zdjęciami z doświadczeń. Można go zobaczyć tutaj.

Noc w bibliotece

Noc w bibliotece… brzmi strasznie, ale to tylko święto zorganizowane w filii nr 4. Było tam dużo atrakcji. Na początku obejrzeliśmy występy początkujących aktorów. Następnie dzieci uczestniczyły w konkursie na podawaniu odpowiedzi na pytania do przeczytanego fragmentu książki. Po poczęstunku dzieci w dwóch drużynach próbowały odgadnąć o jakiej znanej osobie mówi pani bibliotekarka. Jeśli oglądacie program „Kocham cię Polsko” zapewne wiecie, że jest tam konkurencja „głuchy telefon”. W bibliotece było coś na jego wzór: pani czytała fragment książki: „Upiór w szkole”, a drużyna musiała powtórzyć jej treść, jeśli przy swoim opisie użyła 5 słów z książki (znała je tylko pani). W czasie tej konkurencji chętne osoby mogły tworzyć piękne prace plastyczne. Później chętni opowiadali horrory. Na nocy w bibliotece było fajnie, ale według mnie trochę za mało strasznie

 

Pergaminowe książki

W ramach pracy nad projektem z języka polskiego „Historia książki” mieliśmy zrobić pergaminowe zwoje podobne do tych w starożytności. Napisaliśmy o tym w karcie projektu. W środę na języku polskim i na godz. wychowawczej zrobiliśmy te książki. Najpierw na kartkach z pergaminu napisaliśmy bardzo starannie markerami lub piórami aforyzmy. Następnie do obu końcach przykleiliśmy drewniane, okrągłe listewki. Później zwinęliśmy zwoje i związaliśmy wstążką. No i tym sposobem wypełniliśmy jeden z punktów karty projektu. Pomogli nam w przygotowaniach szóstoklasiści, którzy szukali dla nas aforyzmy. Robiliśmy w czasie pracy dużo zdjęć, które dołączymy do prezintacji.

 

 

Wyniki Moja lekcja 2.0 :)

Ostatnie moje wpisy ciągle dotyczą Mojej lekcji 2.0. Jednak ten wpis będzie wyjątkowy, ponieważ na głównym blogu programy są wyniki konkursu na scenariusz lekcji. Dlatego tak się cieszę, bo ja i Kasia zajęliśmy III miejsce !!! :)

Jest mi bardzo miło, ponieważ bardzo dużo się przygotowywaliśmy i ciągle coś poprawialiśmy. Jeszcze dziś  – 400 lat po tej lekcji ;) robimy ewaluacje prezentacji. Jeśli ktoś nie wie co zanaczy ewaluacja trzeba sprawdzić w słowniku. Ja sam szukałem w formie książkowej i elektronicznej, ale słownik wyrazów obcych nie podał mi znaczenia tego słowa. Jednak pani podpowiedziała mi, że to podsumowanie, ocena przebiegu lekcji i poprawianie na przyszłość.

css.php