Promocja zdrowego odżywiania w PSP z OI w Janowie Lubelskim

W naszej szkole priorytetem jest promowanie zdrowego stylu życia poprzez edukację w zakresie zdrowego żywienia i propagowanie aktywności ruchowej. W związku z tym podjęliśmy starania o włączenie szkoły do wojewódzkiej sieci Szkół Promujących Zdrowie. Zaplanowaliśmy szereg działań z zakresu zdrowego żywienia, które realizować będziemy sukcesywnie w ciągu całego roku. Działania dotychczas podjęte:

  1. Samorząd Uczniowski przygotował wykaz owoców i warzyw miesiąca, których wartości odżywcze poznają uczniowie i które występują w ”roli głównej” w przygotowywanych przez nich: sokach, surówkach, sałatkach czy na kanapkach. W październiku były to: marchew i jabłko, w listopadzie natomiast : sałata i gruszka.
  2. Na parapetach szkolnych dzieci pielęgnują zioła przyprawowe: oregano, bazylię, miętę, rozmaryn czy szczypiorek i uczą się o ich wartościach zdrowotnych. Zioła te wykorzystywane są w szkole  przez uczniów do dekoracji potraw.
  3. W październiku odbyło się spotkanie kilku klas z pszczelarzem, który m. in. opowiadał o właściwościach odżywczych i leczniczych miodu.
  4.  Klasy II i III wzięły udział w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Śniadanie daje moc”. Jego celem jest kształtowanie wśród najmłodszych uczniów z kl. O- III nawyków zdrowego odżywiania, uświadomienie im wpływu  śniadania na  wyniki w nauce oraz dobre samopoczucie w szkole, a także- poprzez edukację dorosłych- przyczynianie się do obniżenia poziomu niedożywienia dzieci w Polsce.
    W poszczególnych klasach powstały Kluby Śniadaniowe, w których uczniowie – podczas zajęć edukacyjnych-poznali 12 zasad zdrowego odżywiania,  uczyli się przygotowywać: witaminowe soki owocowe i warzywne, kanapki oraz surówki, a także poznawali sztukę nakrywania stołu, dekorowania potraw i kulturalnego spożywania posiłków. Oprócz tego wykonywali prace plastyczne, wyeksponowane na gazetkach w klasach i na korytarzach, a także pisali wiersze o zdrowym odżywianiu , warzywach i owocach. W realizację programu – oprócz uczniów i nauczycieli- zaangażowali się rodzice, którzy chętnie wyposażali dzieci w  składniki niezbędne do przygotowania potraw.
    Kulminacyjnym punktem realizacji programu jest organizacja  Dnia Zdrowego Śniadania( 8 listopada), podczas którego uczniowie ze swoimi rodzicami oraz nauczycielami przygotowali – zgodnie z wcześniej poznanymi zasadami – zdrowe śniadanie w swojej klasie, a następnie wspólnie je spożywali. Dzieciom wspólne przygotowanie śniadania sprawiło wiele radości, chętnie dzieliły się przyniesionymi produktami, wspólnie dekorowały potrawy, układały serwetki.

Dziękujemy Rodzicom za wsparcie i zaangażowanie się w promocję zdrowego odżywiania w szkole.

Zespół ds. promocji zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge