Festiwal 2.0

Festiwal 2.0 w naszej szkole odbył się 16 czerwca.  Na korytarzu 2 piętra ustawiono 18 stanowisk wyposażonych w laptopy, rzutniki i inny sprzęt multimedialny. Każda grupa miała w czasie dwóch godzin zaprezentować swoje dokonania w programie „Szkoła z klasą 2.0”. Uczniowie wszystkich klas (najpierw z klas IV-VI, a później I-III) zatrzymywali się przy kolejnych stolikach i z zaciekawieniem oglądali przygotowane materiały.  Zaprezentowano zrealizowane projekty, odwrócone lekcje i inne formy pracy. Nasze koleżanki  pokazały film, w którym nagrały 3 lekcje prowadzone w klasie 1e. Były to zajęcia w ramach ścieżki „uczymy innych”. Bardzo ciekawie zaprezentowały zajęcia z edytorem tekstu. Filmik wzbudził duże zainteresowanie, szczególnie wśród maluchów, które jeszcze nie widziały się w roli aktorów. Była to dla nich niespodzianka, bo nie wiedziały o tym, że film będzie prezentowany podczas festiwalu.  Zamieszczone zdjęcia są tego potwierdzeniem.DSC02185 DSC02186 DSC02189 DSC02192 DSC02193 DSC02194 DSC02195 DSC02196 DSC02198 DSC02199 DSC02202 DSC02203

 

„Uczymy innych – zadanie I”

Dotarły do nas informacje, że nie opisaliśmy na blogu pierwszych zajęć, które poprowadziły nasze koleżanki. Dziewczyny, przepraszamy! Już naprawiamy błąd i wszyscy będą mogli przekonać się, jak świetnie poradziłyście sobie z „maluchami”!
A było to tak. Nasza pani od informatyki zaproponowała naszym koleżankom przeprowadzenie zajęć komputerowych w klasie 1e w ramach programu „Szkoła z klasą 2.0”. Jedno z zadań mogło zostać zrealizowane w postaci ścieżki „uczymy innych” i 3 nasze koleżanki: Sabina, Kasia i Sylwia postanowiły, że spróbują swoich pedagogicznych zdolności. Zaplanowany przez panią cykl lekcji obejmował wiadomości wstępne z edytora tekstu Word, a tematem pierwszych zajęć była zmiana koloru czcionki. Uczniowie mieli zapoznać się z narzędziami edytora tekstu zmieniającymi kolor czcionki i nauczyć się samodzielnie z niego korzystać. Zaznaczać wybrany fragment tekstu i nadać literom inny kolor. Każda z dziewczyn opracowywała po jednym zadaniu z podręcznika, a wspólnie przeprowadziły ćwiczenia praktyczne na komputerze. Podczas lekcji korzystały z laptopów i zainstalowanych tam programów multimedialnych przeznaczonych dla klasy I. Zapoznały się z podręcznikiem do zajęć komputerowych, aby przygotować się do ćwiczeń wykonywanych z dziećmi podczas lekcji. Przygotowały krótką pogadankę o tym, dlaczego stosuje się ozdobienie tekstu, wyróżnienie wybranych wyrazów i gdzie występują kolorowe napisy (szyldy, reklamy).
Nasze koleżanki pomagały dzieciom w pisaniu, wyjaśniały, rozwiązywały problemy. Na koniec lekcji pierwszaki uruchomiły zadania z płyty dołączonej do książki. W ćwiczeniach komputerowych uczniowie radzili sobie bardzo dobrze, mieli też wsparcie starszych koleżanek. Lekcje w strategii „Uczymy innych”, odpowiednio przygotowane,  mogą być bardzo ciekawe. Nasze koleżanki  wykazały się dużym zaangażowaniem podczas zajęć. Przekonały się, że praca nauczyciela jest bardzo odpowiedzialna. Żeby uczyć innych, trzeba mieć w sobie wiele cierpliwości, lubić dzieci i być wyrozumiałym. Na pewno warto wprowadzić urozmaicone formy zajęć, aby młodsze dzieci były cały czas zaciekawione lekcją. I w tym przypadku tak było, bo pierwszaki umawiały się już z Sabiną, Sylwią
i Kasią na kolejne zajęcia! Wiemy, że nasza pani też była z pracy dziewczyn bardzo zadowolona.
A przedstawione zdjęcia są dowodem, że naprawdę tak było!

DSC02118

 

 

 

 

„Uczymy innych”

W poniedziałek, 31 marca, 5 koleżanek z mojej klasy: Julita, Basia, Paula, Martyna i Dorota przeprowadziły lekcję informatyki w klasie 1e. Były to już drugie zajęcia realizowane przez dziewczyny jako zadanie w „Szkole z klasą 2.0” w ramach ścieżki „uczymy innych”. Lekcja obejmowała pracę z podręcznikiem i zajęcia na komputerze. Pierwszaki zapoznawały się z narzędziem edytora tekstu stosującym podkreślenie liter i nauczyły się samodzielnie z niego korzystać: zaznaczały wybrany fragment tekstu i podkreślały go. Dzieci poznały style linii i ich kolory, aby podkreślenie miało charakter ozdobny. Uczniowie robili zadania z podręcznika i ćwiczenia praktyczne na komputerze. Moje koleżanki chętnie pomagały dzieciom w pracy i rozwiązywały powstałe problemy. Podsumowaniem lekcji  było krótkie ćwiczenie na koniec zajęć. Basia napisała na tablicy tekst, który dzieci musiały przepisać według wzoru, czyli zastosować podkreślenie. Wykazało ono, że  cele lekcji zostały osiągnięte, bo żadne dziecko nie miało problemu z jego wykonaniem. Dzieci bardzo serdecznie  podziękowały swoim starszym koleżankom za lekcję i umówiły się z nimi na  kolejne zajęcia. Nasza pani od informatyki też była bardzo zadowolona z pracy moich koleżanek.
Może następne zajęcia u maluchów poprowadzimy obaj z Mikołajem? Dowiemy się, czy to naprawdę trudno jest uczyć innych? A może my mamy wyjątkowy, pedagogiczny talent?

Na zamieszczonych zdjęciach widać, z jakim poświęceniem dziewczyny prowadzą zajęcia.

Konkurs „Mistrz komputera”

Dzisiaj odbyły się eliminacje II etapu konkursu informatycznego „Mistrz komputera”, w którym wzięli udział uczniowie ze szkół województwa lubelskiego. Do ostatniego, III etapu przeszło 32 osoby, a między nimi i uczniowie naszej szkoły: Marcin Lisowski i ja – Jakub Dajczak.
A to zdjęcia z konkursu:

„Antybiotyk na wirusa”

Trzej uczniowie naszej szkoły: Mikołaj Gorczyca, Jakub Korkosz i Mateusz Pikula zostali laureatami wojewódzkiego konkursu informatycznego „Antybiotyk na wirusa”. W czwartek,
13 lutego, podczas Regionalnych Dni Bezpiecznego Internetu, odbyło się podsumowanie tego konkursu. Uczniowie oraz  ich opiekunka p. Iwona Drozdowska-Orłowska pojechali
do Szkoły Podstawowej „Razem” w Chełmie (bo ta placówka była organizatorką imprezy). Wszyscy nagrodzeni otrzymali upominki i dyplomy, a na zakończenie uroczystości zaproszeni zostali na poczęstunek. Była pizza, pieczone udka kurczaka, kanapki, napoje. Każdy mógł znaleźć dla siebie coś smacznego. Wyjazd na podsumowanie konkursu był też okazją
do spaceru po Chełmie – zabytkowym mieście Lubelszczyzny. Choć pogoda niezbyt dopisała, wszyscy wrócili zadowoleni i pełni wrażeń.

„Mistrzowie Kodowania” w Warszawie

Przez dwa dni – 13 i 14 stycznia 2014 roku, byliśmy w Warszawie na podsumowaniu  pilotażowej edycji projektu „Mistrzowie kodowania”. Uczestniczyły w niej 34 szkoły z całej Polski.  Nasza szkoła też znalazła się wśród tych „szczęśliwców”.  W Centrum Nauki Kopernik zaproszeni uczniowie wraz z dyrektorami szkół i nauczycielami  mogli zaprezentować swoje umiejętności programowania w Scratchu.  Każda szkoła miała własne stoisko wyposażone w laptopa, duży ekran, korkową tablicę. Organizatorem i głównym sponsorem tego  projektu była firma Samsung.  Uczniowie otrzymali od niej drobne upominki: koszulki, pendrivy, długopisy, firmowe torby, itp.  Po oficjalnej części – prezentowania swoich dokonań – mogliśmy obejrzeć bardzo ciekawy pokaz programowania robotów. Nocowaliśmy w ekskluzywnym hotelu Novotel w centrum stolicy. Po kolacji pojechaliśmy autokarem na wieczorny spacer po Warszawie. Podziwialiśmy piękne, świąteczne dekoracje warszawskich ulic i placów. Na zakończenie poszliśmy piechotą Traktem Królewskim na Stare Miasto.
Drugiego dnia mogliśmy „poszaleć”  w Centrum Nauki Kopernik. Tyle tam jest ciekawych rzeczy z różnych dziedzin nauki, że nie można się nudzić przez wiele godzin!
Na zakończenie naszego pobytu w Warszawie pojechaliśmy na ulicę Wiejską, aby zwiedzić budynek polskiego parlamentu. Pobyt w Sejmie był bardzo ciekawy:  zobaczyliśmy salę obrad, sejmowe korytarze, różne wystawy – między innymi też tę poświęconą projektowi „Mistrzowie kodowania”.
Trochę zmęczeni, ale bardzo zadowoleni  i pełni wrażeń wróciliśmy do domu.

Zapraszam na bloga mojego kolegi

Mój kolega także prowadzi bloga. Pisze tam o scratchu i aplikacjach na androida. Wszystkich zapalonych komputerowców zapraszam. http://blogiceo.nq.pl/scratchiinne/

Wesołych Świąt

Wesołych Świat życzą wszystkim twórcy bloga: Jakub Dajczak i Mikołaj Gorczyca.

Nasze artykuły

Nasz blog ma już 6 artykułów i 198 wejść. Bardzo się z tego cieszę i zamierzam stworzyć kolejny artykuł o zainteresowaniach nauczycieli oraz pasjach uczniów SP 30. Jeśli ktoś ma ciekawe hobby to proszę o wysłanie e-maila na adres: moderator.30tube@gmail.com. Bardzo proszę nie spamować.

Jakub Dajczak

css.php